Znamení zvěrokruhu za volantem: Ryby jsou jistota, Váhy řežou zatáčky

aktualizováno 
Má na chování řidičů za volantem vliv znamení, ve kterém se narodili? Podle pojišťovny AXA jednoznačně. Ta si nechala udělat průzkum mezi českými a slovenskými řidiči, ve kterém řeší vliv data narození na návyky lidí za volantem. Nejméně dopravních nehod zaviní Ryby a Váhy řežou zatáčky.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Styl řízení aut se u jednotlivých znamení zvěrokruhu liší, zjistila pojišťovna AXA. Její nová aplikace aktivně sleduje a vyhodnocuje styl jízdy. Je určena pro všechny řidiče, nejen ty, kteří mají sjednané pojištění u této společnosti. Zdarma si jí stáhnou do telefonů, naťukají potřebné údaje a pak už ji stačí před jízdou zapnout. 

Aplikace běží na pozadí a během cesty zaznamenává například rychlost vozu, styl zatáčení, brzdění i tempo. Řidičům pak jízdu vyhodnotí. Pomáhá jim se zlepšovat nebo uvědomit si některé škodlivé návyky.

„Prevence v této oblasti má smysl. Naše průzkumy ukazují, že lidé se na silnicích necítí bezpečně. Více než polovina českých řidičů už byla v životě účastníkem nějaké dopravní nehody. Zpětná vazba řidičům i určitá motivace k zodpovědnosti na silnicích mohou tento stav zlepšit,“ míní ředitel prodeje neživotních pojištění skupiny AXA pro Českou republiku a Slovensko Ján Kusý.

Na základě sebraných dat pak měla pojišťovna možnost podívat se na české i slovenské řidiče z jiného pohledu a prozkoumat, jaký vliv má na jejich řízení datum narození, respektive znamení zvěrokruhu. Výsledky jsou zábavné, ale mohou i leccos naznačit. Průzkum například ukázal, že pětina Štírů je přesvědčená, že se nedopouští žádných dopravních přestupků a nejaktivnějšími řidiči jsou Raci. Jak je to s ostatními?

Kozoroh

Kozoroh (22. prosince - 20. ledna): Podle vlastních přiznání Kozorozi častěji vybrzďují vozidla za sebou. A stejný prohřešek proti bezpečnosti silničního provozu jsou bohužel ochotní tolerovat i ostatním řidičům. Kozorozi také více než další znamení vlastní klasický tlačítkový telefon. Možná tedy právě proto by se podle nich mělo telefonování a smskování za jízdy více postihovat.

Vodnář

Vodnář (21. ledna - 20. února): Vodnáři jsou svobodomyslní a prokázal to i průzkum pojišťovny. Více než ostatní se nevešli do navrhovaných typů přestupků. Nejtypičtější je pro ně podle jejich slov najíždění těsně za vozidla před nimi a nedodržování bezpečné vzdálenosti. Otázkou zůstává, zda za to může netrpělivost nebo roztěkanost, která je tomuto znamení vlastní.

Ryby

Ryby (21. února - 20. března): Když Ryby nastoupí do jednoho ze svých tří vozidel, z nichž alespoň jedno je mladší dvou let, raději prudce brzdí, než by se pustily do nebezpečného předjížděcího manévru. Snad právě proto vám na rozdíl od ostatních znamení neodpustí, pokud si od nich na silnici nedržíte dostatečný odstup. Nejenom, že je to přestupek, který nejsou ochotné tolerovat, ale měl by se podle nich i přísněji trestat. Svou přísnost si však mohou dovolit. Ze všech znamení Ryby nejméně zaviňují dopravní nehody.

Beran

Beran (21. března - 20. dubna): Beran si jde vždy tvrdohlavě za svým cílem, a tak více než ostatní znamení překračuje na silnicích povolenou rychlost. Svoji pověstnou neústupnost však dávají stranou: méně než ostatní znamení si myslí, že by se neměly tolerovat žádné, ani sebemenší prohřešky proti pravidlům silničního provozu.

Býk

Býk (21. dubna - 21. května): S Býkem by do automobilu neměly sedat ryby. Podle výsledků průzkumu pojišťovny AXA jsou totiž tato dvě znamení v kabině vozu nekompatibilní. Rybí averze k nebezpečnému předjíždění se příliš neslučuje s tím, že Býci přiznávají více než jiná znamení, že se právě tohoto přestupku dopouštějí.

Blíženci

Blíženci (22. května - 21. června): Vzdušná povaha Blíženců se v průzkumu projevila zejména tím, že nejčastěji ze všech znamení nevědí, kdy si naposledy do domácnosti kupovali automobil. Měli by proto zkontrolovat, zda jim platí STK. Její neplatnost může způsobit komplikace v případně potřeby uplatnit pojistné plnění z povinného ručení nebo havarijního pojištění. Navíc by schytali tučnou pokutu, pokud by je zastavila policie.

Rak

Rak (22. června - 22. července): Raci jsou ze zkoumaného vzorku nejaktivnější řidiči a více než ostatní znamení jezdí autem - alespoň třikrát týdně. To je celkem zajímavý výsledek, protože zároveň častěji než ostatní znamení nevlastní soukromé vozidlo. Že by byli schopnější vyjednavači a měli častěji k dispozici nějaké služební?

Lev

Lev (23. července - 22. srpna): Lev je vždy přesvědčen o své pravdě. A částečně to potvrdil i výzkum. Ve zkoumaném vzorku se zástupci Lvů rekrutovali více než u ostatních znamení z věkové skupiny nad 60 let. Z výzkumu vyplývá, že tito řidiči méně než ostatní tolerují porušování pravidel jinými řidiči. A nejvíce ze všech znamení jsou právě Lvi přesvědčeni, že sami žádné přestupky nepáchají.

Panna

Panna (23. srpna - 22. září): Spořádané Panny mají rády vše zorganizované a podle pravidel. Podle průzkumu AXA výrazně nevybočují mezi ostatními znameními. Nedopouštějí se žádných přestupků více než ostatní. Spolehlivé Panny jsou taková sázka na jistotu. Ale pozor, nezkoušejte před nimi telefonovat nebo smskovat za jízdy, to jim totiž vadí více než ostatním. Nelze se jim divit, jde totiž o velmi rizikové porušení pravidel silničního provozu.

Váhy

Váhy (23. září – 23. října): Jsou Váhy rozvážné i za volantem? Zdá se, že ano. Méně než ostatní znamení musejí prudce brzdit, což by mohlo jejich pověsti dát za pravdu. Navíc je tento riskantní manévr nejvíce rozčiluje u ostatních řidičů. Naopak prudké zrychlení vám rády prominou. Těžko říct, zda váhají, kudy jet. Samy však mají trochu problém udržet se ve svém pruhu při projíždění zatáček, takže si je rády pořádně říznou, což může být na kluzkém povrchu či sněhu velmi riskantní manévr.

Štír

Štír (24. října - 22. listopadu): Podle výzkumu AXA je dvacet procent Štírů přesvědčeno, že se nedopouští žádných dopravních přestupků. Možná právě proto více než jiná znamení odmítají ostatním tolerovat i sebemenší porušení pravidel. Když povezete Štíra v autě, dávejte si především pozor na to, abyste předjížděli bezpečně. Toho si totiž na ostatních všímají nejvíce.

Střelec

Střelec (23. listopadu - 21. prosince): Lidé narození ve znamení Střelce měli na svědomí dopravní nehodu častěji než jiná znamení. Jsou to prostě „střelci“. Možná právě proto si však řidiči narození ke konci roku nejčastěji všímají agresivní jízdy ostatních. Nejméně přitom zaznamenávají, že by se jim někdo „lepil na zadek“, tedy nedodržoval dostatečný odstup. Střelci, zkuste se příště zaměřit na to, jak prudce brzdí ti před vámi a jestli dostatečný odstup zachováváte i vy sami.

Nejčtenější

Mezi Výrovkou a Luční boudou je až deset metrů sněhu, fréza razí naslepo

Většinu sněhu odhrnuly rolby, fréza odstraňuje poslední metry.

Travers mezi Výrovkou a Luční boudou v Krkonoších prorážela sněžná fréza. Stroj se musel prokousat zhruba třímetrovou...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Test litých kol na octavii: Některá se doslova rozpadla na kusy

Test litých kol pro Škodu Octavia

Kola dělají auto, říká se. Na designových osmnáctkách zkrátka vypadá o poznání lépe než na plechových zimních...

Ropu nahradí odpadky. Umíme z nich vyrobit naftu i plyn

Recyklační jednotka OMV ReOil ve vídeňské rafinérii vyrábí syntetickou ropu z...

Z přibližně sta kilogramů použitých plastů je speciální zařízení ve vídeňské rafinérii schopno během hodiny vyrobit asi...

Zastavení řidiče na základě údaje z tachometru bylo podle policie přiměřené

Policista v civilu zastavil muže na dálnici kvůli rychlé jízdě

Dohru v kázeňském řízení má netradiční policejní kontrola, která se odehrála v březnu na dálnici D46. Její videozáznam...

Další z rubriky

Autofotka týdne: americký borec Cadillac XT4 v české premiéře

Přípravy motoristické slavnosti Legendy

Americký mamut General Motors před pár lety Evropu víceméně opustil. Po prodeji Opelu v roce 2017 se auta značek GM...

Škoda startuje v Bratislavě éru s Citigem a Superbem do zásuvky

Hybridní Škoda Superb - domácí nabíječka

Škoda inovovala dva modely. Největší a nejmenší. Do obou pustila elektřinu. Pár hodin před hokejovým čtvrtfinále ČR –...

První jízda: Corsa Gang vyvinul nový opel na francouzském základu

Nový Opel Corsa je prozatím maskovaný

Šestá generace Corsy musela být přešita z platformy GM na nový základ od Peugeotu. Vývoj a ladění však vedl etablovaný...

Najdete na iDNES.cz