Značka v Praze mate řidiče. Porušení zákazu stojí nejmíň 1500 korun

aktualizováno 
Neobvyklá značka u supermarketu v pražské Michli mate řidiče. Někteří ji dodržují, jiní ji považují za neplatnou a kroutí nad ní hlavou. Značka však platí jako takzvaný jiný zákaz, na který pamatuje vyhláška. Nerespektování této značky vás může stát 1500 až 2500 korun.

Tato značka - s nápisem Objíždění vozidel MHD zakázáno - je dost možná jediná svého druhu. Stojí v pražské Michli a některé řidiče mate, jiné překvapuje, protože v autoškolách se s ní nepotkali. Přesto je platná a účastníci silničního provozu ji musí respektovat.

Značka na místo přibyla po rekonstrukci komunikace u supermarketu Kaufland, kde se rozšířila zastávka hromadné dopravy a došlo ke zúžení vozovky. Na vozovce je nyní mezi oběma směry plná čára. Předchozí úprava komunikace umožňovala objíždění autobusu MHD v zastávce, to nyní není možné, což zdůrazňuje právě netradiční značka.

„Značka sice může překvapit, protože se s ní nesetkáváme běžně, možná je dokonce v Česku jedinou. Nicméně je i přesto platná a řidiči se musí takovou značkou řídit,“ vzkázal odborník na dopravní předpisy Martin Bednář ze společnosti Dekra.

I když se s ní v autoškolách většina z řidičů nesetkala, značka spadá ve vyhlášce č. 294/2015 Sb. do přílohy č. 3, která stanovuje provedení zákazových značek. Pod číslem B 32 naleznete zákazovou značku „Jiný zákaz“.

„Taková značka stanoví jiný zákaz než ten, který je možno vyjádřit jinou zákazovou značkou uvedenou v této příloze. Zákaz se vyjadřuje vhodným nápisem nebo určeným symbolem uvedeným uvnitř červeného kruhu,“ upřesnil Bednář a radí ji dodržovat. Pokud totiž řidiči takový zákaz nebudou respektovat, hrozí jim pokuta od 1 500 do 2 500 korun příkazem na místě, případně ve správním řízení.

Značky na vratech i na stromech

Doplněná značka, namalovaná, přepsaná nebo třeba umístěná na stromě... řada řidičů tápe, kdy se podle plechových cedulí ještě musí řídit, a kde už značka pro své umístění nebo provedení prostě neplatí.

Podivné značky

Narazili jste ve svém okolí na podivnou dopravní značku? Nejste si jistí, zda platí a za její nerespektování vám hrozí pokuta? Vyfoťte ji a pošlete nám ji na auto@idnes.cz.

„Dopravní značky musí splňovat požadavky normy ČSN EN 12899-1 (737030) a být provedené a umístěné dle Oddílu 1 stejné Vyhlášky. Mimo jiné vyhláška stanovuje, že stálé dopravní značky se upevňují na sloupky, budovy nebo jiné konstrukce pevně spojené se zemí,“ upozornil odborník na dopravní předpisy.

Dopravní značka umístěná kdekoli jinde než uvádí norma či vyhláška, třeba na vratech nebo na stromě, není vlastně umístěna platně, a účastníci silničního provozu se podle ní řídit nemusí.

A co v případě, že značka leží u silnice na zemi, protože ji někdo porazil? „Pokud je značka poražená, nebo je její viditelnost jinak nemožná (což ale bude muset řidič dokázat), pochopitelně se jí řidič řídit nemohl a v takovém případě by neměl být potrestán,“ míní Bednář.

Rezavá i vyšisovaná platí, ale nahlaste ji

Naopak, pokud je značka poničená, vyšisovaná nebo prorezlá, ale stojí na svém místě, pro řidiče jasně platí. „Naší povinností ze zákona je řídit se dopravními značkami. Nikoliv rozhodovat o tom, kterými ano či ne, podle toho, jak vypadají. Doporučuji všem, kteří při jízdě objeví značku, u které je výrazně snížena viditelnost či čitelnost, aby to oznámili správci komunikace, případně Policii ČR,“ radí Bednář.

Změna českých pravidel silničního provozu přinesla s vyhláškou účinnou od 1. ledna 2016 ještě jednu zvláštnost. „Dopravní značky a dopravní zařízení umístěné přede dnem nabytí účinnosti této vyhlášky, které svým provedením této vyhlášce neodpovídají, pozbývají platnosti uplynutím dne 31. prosince 2025,“ upozornil Martin Bednář.

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky a ceny pohonných hmot na jednom místě.

Nejčtenější

NASA píše Italům k výročí tragédie v Janově. Most se hýbal už v roce 2015

Střední část mostu, který byl postaven v 60. letech na rušné dálnici A10, se...

Před rokem v Janově pršelo, Martin Kučera přejížděl chvíli před polednem po Morandiho mostě propojujícím západní...

Obří dodavatel autoprůmyslu věští průšvih. Trh klesá, nevěří ani baterkám

Řešení pro snížení emisí od koncernu Continental

Německý koncern Continental, který patří k největším světovým dodavatelům součástí pro autoprůmysl, připravuje změny....

Unikátní pick-up Škody v akci. Mountiaq je obr do terénu i na mejdan

Škoda Mountiaq

Oranžový obr působí patřičně majestátně. Dojem drsňáka podtrhuje mohutný rám s navijákem, osvětlení v mřížce chladiče a...

BMW 3 dorostlo k ideálu. Potvrzuje, že za velká kola je lepší ušetřit

BMW 330d Touring xDrive

Tradiční vůz řady 3 je pro BMW i v dnešní době jedním z nejdůležitějších modelů. Premiérově jsme se svezli s provedením...

Navigace v mobilu: každá se hodí na něco jiného

ilustrační snímek

Ať už jedete k moři, mimo Evropskou unii, nebo jen do Krkonoš, tato čtveřice navigací do mobilu vás nenechá ve štychu....

Další z rubriky

Za deset let by mohlo v Česku jezdit až devadesát tisíc aut na vodík

Toyota Mirai

V České republice by v roce 2030 mohlo jezdit šedesát až devadesát tisíc aut na vodíkové články. V současnosti tu kvůli...

Autofotka týdne: Polské řešení městského motorismu – šlapací supersport

Polský kutil Andrzej Burek si postavil šlapací supersport Mercedes SLS

Vyhánění aut z měst nabírá na obrátkách. Čím si vyrazit do centra, když chcete udělat dojem a jste zvyklý být vídaný za...

NASA píše Italům k výročí tragédie v Janově. Most se hýbal už v roce 2015

Střední část mostu, který byl postaven v 60. letech na rušné dálnici A10, se...

Před rokem v Janově pršelo, Martin Kučera přejížděl chvíli před polednem po Morandiho mostě propojujícím západní...

Najdete na iDNES.cz