Úterý 28. ledna 2020, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. ledna 2020 Otýlie

Značka v Praze mate řidiče. Porušení zákazu stojí nejmíň 1500 korun

aktualizováno 
Neobvyklá značka u supermarketu v pražské Michli mate řidiče. Někteří ji dodržují, jiní ji považují za neplatnou a kroutí nad ní hlavou. Značka však platí jako takzvaný jiný zákaz, na který pamatuje vyhláška. Nerespektování této značky vás může stát 1500 až 2500 korun.

Tato značka - s nápisem Objíždění vozidel MHD zakázáno - je dost možná jediná svého druhu. Stojí v pražské Michli a některé řidiče mate, jiné překvapuje, protože v autoškolách se s ní nepotkali. Přesto je platná a účastníci silničního provozu ji musí respektovat.

Značka na místo přibyla po rekonstrukci komunikace u supermarketu Kaufland, kde se rozšířila zastávka hromadné dopravy a došlo ke zúžení vozovky. Na vozovce je nyní mezi oběma směry plná čára. Předchozí úprava komunikace umožňovala objíždění autobusu MHD v zastávce, to nyní není možné, což zdůrazňuje právě netradiční značka.

„Značka sice může překvapit, protože se s ní nesetkáváme běžně, možná je dokonce v Česku jedinou. Nicméně je i přesto platná a řidiči se musí takovou značkou řídit,“ vzkázal odborník na dopravní předpisy Martin Bednář ze společnosti Dekra.

I když se s ní v autoškolách většina z řidičů nesetkala, značka spadá ve vyhlášce č. 294/2015 Sb. do přílohy č. 3, která stanovuje provedení zákazových značek. Pod číslem B 32 naleznete zákazovou značku „Jiný zákaz“.

„Taková značka stanoví jiný zákaz než ten, který je možno vyjádřit jinou zákazovou značkou uvedenou v této příloze. Zákaz se vyjadřuje vhodným nápisem nebo určeným symbolem uvedeným uvnitř červeného kruhu,“ upřesnil Bednář a radí ji dodržovat. Pokud totiž řidiči takový zákaz nebudou respektovat, hrozí jim pokuta od 1 500 do 2 500 korun příkazem na místě, případně ve správním řízení.

Značky na vratech i na stromech

Doplněná značka, namalovaná, přepsaná nebo třeba umístěná na stromě... řada řidičů tápe, kdy se podle plechových cedulí ještě musí řídit, a kde už značka pro své umístění nebo provedení prostě neplatí.

Podivné značky

Narazili jste ve svém okolí na podivnou dopravní značku? Nejste si jistí, zda platí a za její nerespektování vám hrozí pokuta? Vyfoťte ji a pošlete nám ji na auto@idnes.cz.

„Dopravní značky musí splňovat požadavky normy ČSN EN 12899-1 (737030) a být provedené a umístěné dle Oddílu 1 stejné Vyhlášky. Mimo jiné vyhláška stanovuje, že stálé dopravní značky se upevňují na sloupky, budovy nebo jiné konstrukce pevně spojené se zemí,“ upozornil odborník na dopravní předpisy.

Dopravní značka umístěná kdekoli jinde než uvádí norma či vyhláška, třeba na vratech nebo na stromě, není vlastně umístěna platně, a účastníci silničního provozu se podle ní řídit nemusí.

A co v případě, že značka leží u silnice na zemi, protože ji někdo porazil? „Pokud je značka poražená, nebo je její viditelnost jinak nemožná (což ale bude muset řidič dokázat), pochopitelně se jí řidič řídit nemohl a v takovém případě by neměl být potrestán,“ míní Bednář.

Rezavá i vyšisovaná platí, ale nahlaste ji

Naopak, pokud je značka poničená, vyšisovaná nebo prorezlá, ale stojí na svém místě, pro řidiče jasně platí. „Naší povinností ze zákona je řídit se dopravními značkami. Nikoliv rozhodovat o tom, kterými ano či ne, podle toho, jak vypadají. Doporučuji všem, kteří při jízdě objeví značku, u které je výrazně snížena viditelnost či čitelnost, aby to oznámili správci komunikace, případně Policii ČR,“ radí Bednář.

Změna českých pravidel silničního provozu přinesla s vyhláškou účinnou od 1. ledna 2016 ještě jednu zvláštnost. „Dopravní značky a dopravní zařízení umístěné přede dnem nabytí účinnosti této vyhlášky, které svým provedením této vyhlášce neodpovídají, pozbývají platnosti uplynutím dne 31. prosince 2025,“ upozornil Martin Bednář.

  • Nejčtenější

VIDEO: Moderní auta ostrým bílým světlem oslepují řidiče

Halogenům odzvonilo, motoristé si v moderních vozech chválí, jak xenonové, častěji LEDkové i laserové světlomety...

Tři pokusy na řidičák. Ministerstvo chystá změny v autoškolách

Žadatelé o řidičský průkaz možná budou mít omezený počet pokusů na jeho získání. Po třech neúspěšných zkouškách jízdy...

Premium

KOMENTÁŘ: Hysterie jménem elektroauta. Budoucnost to není

Český člověk zase vyzrál na zákony. Stačí si udělat registrační značku na přání – a máte elektromobil i z naftového...

Tesla postaví německou továrnu bleskově. Překážejí voda, stromy a bomby

Z nečekané strany dostal úder výrobce elektromobilů Tesla, modla ekologických aktivistů. Proti jeho plánům postavit u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Česko je v přípravě na elektromobilitu páté nejhorší v Evropě

O elektromobilitě se mluví, automobilky letos chystají doslova invazi nových modelů, ale Česko v této oblasti zaostává....

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

  • Další z rubriky

Po českých silnicích jezdí téměř šest milionů aut. Jejich počet roste

Na českých silnicích to v loňském roce opět zhoustlo. Jezdí po nich už 5,99 milionu osobních aut, jejich počet se...

Premium

Elegance za volantem: rady zkušených, jak být po cestě jako ze škatulky

Jednou za čas do divadla nebo na ples se to dá přežít. Ale představte si manažera velké banky, který jezdí dvakrát...

Premium

Za český plat koupíte 600 litrů benzínu. Žádná výhra to ovšem není

Každý, kdo někdy řídil osobní vůz, to jistě zažil. Nádrž je téměř prázdná a vy musíte dotankovat. Na čerpací stanici...

Premium

Není to jen BMW. Přední český sběratel prozradil, do jakých aut investovat

Investování do starých aut je už nějakou dobu oblíbená možnost, jak lidé zhodnocují své finance. Ovšem pokud nejste...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz