Ať roztajou. Newyorská policie zabavila padesátku zmrzlinářských vozů

aktualizováno 
Letošní sezona letního mlsání zmrzliny v New Yorku je ohrožena. Tamní policie zabavila 46 pojízdných zmrzlinářských prodejen kvůli dlouhodobému porušování hlukové vyhlášky, dopravních předpisů a neplacení pokut. Celá akce se trefně jmenuje Meltdown, což lze volně přeložit jako Ať roztajou.

Zmrzlinářské auto na 7th Avenue v centru New Yorku | foto: Depositphotos

Touto akcí starostovi Billovi De Blasio došla trpělivost s marným vymáháním dodržování vyhlášek a dopravních předpisů. Už od roku 2009 se newyorská radnice snažila pokutami přimět řidiče a vlastníky pojízdných prodejen se zmrzlinou, aby neobtěžovali okolí hlasitou hudbou, parkovali pouze na povolených bezpečných místech a za jízdy dodržovali dopravní předpisy.

Provozovatelé však pokuty ignorovali a od roku 2009 spáchali přes dvaadvacet tisíc přestupků včetně jízd na červenou, parkování před požárními hydranty či blokování přechodů pro chodce.

Za stejnou dobu pak finanční odbor newyorské radnice radnice registruje v součtu 4,5 milionu dolarů (cca 100 milionů korun) za neuhrazené pokuty.

Prodejci totiž místo vyřizování a pronájmu prodejních míst raději parkovali a prodávali „načerno“ a vlastníky pojízdných prodejen byly oficiálně jen prázdné firmy, které nekomunikovaly a neplatily poplatky ani pokuty. Firmy a vozidla neustále měnily majitele a registrační značky a byly o krok napřed před úřady vymáhajícími pokuty.

Město New York nakonec získalo povolení soudu k zabavení pojízdných prodejen u forem s nejasnou vlastnickou strukturou a neuhrazenými pokutami ve výši nad 10 tisíc dolarů (zhruba 220 tisíc korun).

„Žádný Newyorčan se nemůže povyšovat nad zákon – a platí to zvláště pro ty, kteří ignorují bezpečnost veřejnosti a vytvářejí nebezpečné situace pro chodce, cyklisty a řidiče,“ řekl starosta de Blasio.

„Tito vlastníci dlouhá léta ignorovali zákony zajišťující bezpečí veřejnosti a nebezpečnou jízdou ohrožovali nejfrekventovanější místa v centru města. Zabavení těchto vozidel je důkazem, že tvrdě postihneme všechny prodavače zmrzliny, kteří si dělají legraci ze zákonů. Všichni víme, že prodejny zmrzliny jsou magnetem pro většinu dětí. A my musíme chránit tuto zvláště zranitelnou skupinu obyvatelstva,“ vzkázal.

Autoři:

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky a ceny pohonných hmot na jednom místě.

Nejčtenější

Kritik elektromobilů se opřel do plug-in hybridů a čeká renesanci dieselů

Nabíječky elektromobilů sítě Ionity

Profesor Fritz Indra patří k největším kritikům elektromobility. Tvrdí, že Čína tahá Evropu za nos a předpovídá...

Start-stop systém pomáhá výrobcům, řidiči uspoří jen velmi málo

Start-stop systém

Proč plýtvat palivem, když auto stojí? Přece stačí vypnout motor. Výrobci tuto technologii vyvíjejí už dlouho, ale s...

Kapitán na kosmetice. Superb má chytrá světla, nový diesel a verzi Scout

Škoda Superb

Superb nestárne, výrazný, líbivý design je jednou z jeho hlavních zbraní. Facelift, při kterém přišla řada také na...

GLOSA: Sázka na elektroauta nám vyhodí pojistky

Nabíjení elektromobilu (ilustrační foto).

Většina velkých automobilek následuje Elona Muska a věří na baterky a elektro. Toyota naopak tvrdí, že budoucností je...

Autofotka týdne: Ve znacích bude ordnung, nové krytky je směřují správně

Speciální krytky nábojů kol, které udržují logo stále svisle, má nově...

Je to drobnost, které si normální uživatel auta nevšimne. Anebo si jí všimne, a bude chvilku pátrat, co ho vlastně...

Další z rubriky

VIDEO: Škoda učí jezdit novou Octavii na nejslavnějším okruhu světa

Nová Škoda Octavia na Nürburgringu

Vývoj Octavie čtvrté generace jde do finiše. Škoda novou generaci svého stěžejního modelu představí koncem letoška, v...

Futuristická dodávka bez řidiče rozveze balíky po městě

Samořídící dodávka by mohla nahradit kurýry

Říká se tomu doprava poslední míle a s rozmachem online shopů a rozvážkových služeb je velkým tématem dneška. Pro dovoz...

GLOSA: Sázka na elektroauta nám vyhodí pojistky

Nabíjení elektromobilu (ilustrační foto).

Většina velkých automobilek následuje Elona Muska a věří na baterky a elektro. Toyota naopak tvrdí, že budoucností je...

Najdete na iDNES.cz