Plakát zetoru, to byla vždycky ozdoba každé plechové skříňky v pánských šatnách. Brněnská značka je v mnoha místech světa synonymem pro traktor. Pro příští rok připravil Zetor hned dvě verze svého kalendáře.
Brněnská značka patří opět do světové extraligy výrobců traktorů. V Brně-Líšni, kde firma sídlí, má velké vývojové centrum. Zetor si totiž tradičně vyvíjí a vyrábí vlastní motory, které prodává také samostatně do celého světa. Kromě traktorů jiných značek je montují do vysokozdvižných vozíků, nakladačů, stavebních a silničních strojů, kompresorů, svářecích souprav, elektrocentrál nebo čerpacích agregátů.
Hitem dneška je podle Jaroslava Šmejkala ze Zetoru takzvané precizní zemědělství. Aby byly výnosy ze zemědělské produkce co nejvyšší, pracují moderní stroje s maximální přesností. Traktor je vlastně výrobní stroj, osmdesát procent práce odvede na poli, na zbytek pracovního výkonu připadají jízdy po silnicích. Výrobci zemědělské techniky jsou dnes vlastně nejdál v autonomním ovládání.
Traktory opravdu umí brázdit pole bez toho, aby byl řidič v kabině. Například při sázení se stroj sám plouží po poli tříkilometrovou rychlostí a pracovníci vkládají sazenice.
Asi dvacet procent přípojné techniky, která se dnes v zemědělství používá, je podle Šmejkala inteligentní. Dochází tedy k interakci přípojného zařízení (agregace) a traktoru.
Všichni výrobci dnes pracují s GPS navigací, ovšem v její (placené) superpřesné formě, takže stroj dokáže pracovat s přesností na 2,5 centimetru. „Ovládání strojů dnes pracuje s otevřenými databázemi půdních celků,“ popsal Šmejkal na specializované konferenci AutoSympo věnované autonomnímu řízení. V těchto databázích jsou také zaznamenány plodiny a další údaje o půdě, výnosové mapy a podle předchozího roku se určuje, jak selektivně hnojit nebo postřikovat.
Propracovaný software určuje strategie pohybu stroje po poli, aby byl co nejefektivnější. Ale také třeba to, aby stroj jezdil stále stejnými „kolejemi“ a zbytečně nazatěžoval půdu. Podle připojeného stroje si také traktor sám určí, jak se otočí na konci pole. Na řidiči je vlastně jen to, aby ho po směně odvezl po silnici do garáže.
Vlastníkem společnosti Zetor je od roku 2002 slovenská společnost HTC holding. Výrobní kapacita firmy je soustředěna v Brně-Líšni a v současnosti společnost zaměstnává 660 pracovníků v Brně a dalších 90 manažerů a zaměstnanců v zahraničí. Zetor má šest dceřiných společností na exportních trzích ve Velké Británii, Francii, Německu, Polsku, Severní Americe a v Indii. Portfolio značky se v současné době skládá ze čtyř modelových řad traktorů a plánuje se rozšíření na šest modelových řad, 85 % celkové produkce je určeno na export. Vedle Česka a Slovenska patří mezi tradiční trhy Polsko, Litva, Irsko, Německo, Velká Británie, Francie, USA anebo Bulharsko. Od zahájení výroby traktorů značky Zetor v roce 1946 bylo vyrobeno více než 1,3 milionu kusů, které výrobce prodal do 136 zemí světa.