Ženevský autosalon slaví sto let

  10:16aktualizováno  10:16
Automobilový svět se opět na několik dní přestěhoval ke břehům Ženevského jezera. Nejprestižnější autosalon starého kontinentu letos slaví dvojité jubileum. Uplyne sto let od první výstavy automobilů v Ženevě, zároveň je letošní přehlídka 75. mezinárodním ženevským autosalonem.

Bohatá historie ženevského autosalonu se začala odvíjet před sto lety. Od 29. dubna do 7. května 1905 se v Ženevě konala první Národní výstava automobilů a jízdních kol, jíž se účastnilo 59 vystavovatelů.

Od roku 1924 získal autosalon, tehdy již se dvěma stovkami vystavovatelů, mezinárodní dimenzi. Jeho roční periodicitu dokázala přerušit pouze druhá světová válka.

Autosalon v Ženevě patří do "Grand Slamu" pěti nejvýznamnějších akcí svého druhu na světě společně s Paříží, Frankfurtem, americkým Detroitem a japonským Tokiem.

ŽENEVSKÝ AUTOSALON 2005

*novinky
*užitečné informace

*fotografie...

...v příloze ZDE

Ženevská přehlídka je všeobecně považována za nejvýznamnější automobilovou výstavu v Evropě. Svým významem zastiňuje i autosalony ve Frankfurtu nad Mohanem a v Paříži, které se konají střídavě vždy jednou za dva roky. Mnozí považují jarní ženevský autosalon za nejprestižnější světovou výstavu automobilů vůbec.    

Ženeva zůstává mezi automobilovými výstavami, kterých se za rok uskuteční po celém světě na tisíce, jedinečná i díky své neutrální pozici na automobilovém trhu. Švýcarsko, bohatý alpský stát pyšnící se svou neutralitou, totiž nepatří mezi výrobce automobilů (pokud se na veletrhu objeví švýcarské značky, jde jen o kusovou výrobu malých studií a dílen), takže všichni vystavovatelé jsou si zde rovni.

Rozvinutý švýcarský trh také každého láká a v neposlední řadě se tento autosalon pořádá na začátku jarní sezony, takže se zde chce každý vystavovatel řádně vytáhnout. Ženeva nesporně přináší reprezentativní srovnávací test automobilového průmyslu a veřejnosti vždy představuje nejnovější trendy v této oblasti.    

Ženevský autosalon, jehož návštěvnost v posledních letech neklesla pod 700 tisíc lidí, si málokdo z celebrit automobilové branže nechá ujít. Mezi návštěvníky nechybí šéfové a šéfkonstruktéři světových automobilek ani významní automobiloví jezdci historie i současnosti či stovky motoristických novinářů z celého světa.

Dějištěm autosalonu je výstaviště Palexpo, obehnané dokola dálnicí a letištěm. I když se výstavní plochou 120 000 metrů čtverečných řadí mezi dvacítku největších výstavních a kongresových středisek světa, díky soustředěnosti expozic hlavních automobilových výrobců do dvou vzájemně spojených prostorných hal je zde všechno jako na dlani.    

V celkem sedmi výstavních halách zde v posledních letech každoročně představuje svoje exponáty více než 250 vystavovatelů. Mezi nimi nechybí nejvýznamnější světové automobilky, ani celá řada malosériových výrobců, kteří nabízejí většinou drahé supersportovní vozy.

V posledních letech představuje ženevský autosalon každoročně několik desítek automobilových novinek, a to od zbrusu nových modelů, přes výrazné facelifty až po částečné modifikace.

PŘEHLED LETOŠNÍCH ŽENEVSKÝCH NOVINEK NAJDETE ZDE

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Při své rekordní jízdě zemřela nejrychlejší žena světa. Policie stále neví jak

Devětatřicetiletá závodnice, televizní hvězda a rekordmanka v rychlosti Jessi Combsová zemřela na konci srpna, když se...

Falešné veterány blokovaly dopravu. Skončilo to bitkou a poničeným autem

Bitkou a poškozením auta skončil incident v ulici Úvoz, která vede kolem Petřína na Pražský hrad. Několik...

Daň z chudoby ve jménu ekologie: návrh na zdražení převodu auta je zpět

Svaz obchodu a cestovního ruchu chce, aby se vrátil princip, podle kterého se „emisní poplatky platí za auta starší...

Automobilky zdržují prodej elektromobilů, stěžuje si organizace

Organizace Transport & Environment, která bojuje za prosazení ekologičtějších způsobů dopravy, v poslední době zejména...

VIDEO: Zkušení řidiči zpátky v autoškole. Vyhořeli všichni

Jakmile člověk opustí autoškolu, začne se postupně otrkávat. Obvykle už nesedí za volantem s vyděšeným výrazem a na...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Toyota představila nové auto na vodík. V Česku natankuje příští rok

Toyota chystá novou generaci svého vodíkového modelu. Sedan jménem Mirai se dostane nejprve na trhy v Japonsku, v...

VIDEO: Zkušení řidiči zpátky v autoškole. Vyhořeli všichni

Jakmile člověk opustí autoškolu, začne se postupně otrkávat. Obvykle už nesedí za volantem s vyděšeným výrazem a na...

Autofotka týdne: Král českého designu má známku

Nová poštovní známka připomíná krále českého průmyslového designu – je na ní jeho supertatra. Pulmilionová edice...

Při své rekordní jízdě zemřela nejrychlejší žena světa. Policie stále neví jak

Devětatřicetiletá závodnice, televizní hvězda a rekordmanka v rychlosti Jessi Combsová zemřela na konci srpna, když se...

Najdete na iDNES.cz