Za parkování přes dvě místa hrozí pokuta až dva tisíce korun

aktualizováno 
Narazíte na to na téměř každém parkovišti. Místo by bylo, kdyby někdo neparkoval přes dvě místa. Přitom je to přestupek a za něj je pokuta až 2 000 korun. A nepomůže výmluva, že vám tohle místo nechali předchozí řidiči.

Parkování je věda | foto: Čtenář iDNES.cz

Je pátek odpoledne, před semilským supermarketem řidiči jen těžko hledají místo k zaparkování. Mladá řidička si přesto hlavu se zařazením do správného „chlívku“ hlavu nedělá, kola její felicie zaberou hned dva. Deset minut nato ji napodobuje starší řidička v citroënu.

Náhoda? Ne. Podobné případy lhostejnosti nebo neumětelství nejsou na parkovištích rozhodně ojedinělé. Policisté za ně mohou citelně pokutovat.

„Je potřeba, aby si řidiči uvědomili, že i ‚jen‘ za takové parkování jim hrozí bloková pokuta až dva tisíce korun,“ upozornil šéf semilské dopravní policie Milan Čermák. Policisté by při udělování pokuty postupovali podle pasáže silničního zákona, podle které je řidič povinen chovat se ohleduplně a ukázněně. „Když auto postaví doprostřed, tak se v žádném případě nechová ohleduplně. Pokud jsou tam vyznačeny parkovací místa, měl by se postavit do jednoho z nich,“ uvedl Milan Čermák.

Za auto „rozkročené“ na dvou parkovacích místech by řidiče pokutovali také liberečtí policisté. „Rozhodně je to přestupek, porušení vodorovného dopravního značení. Řidič nesmí obrysem auta přesahovat do dalšího stání,“ zmínila mluvčí liberecké policie Vlasta Suchánková.

Řidiči se často vymlouvají, že jiné místo nenašli, protože je ze správného parkování posunul řetěz ostatních špatně odstavených aut. Přesto policisté spíše radí, aby se motoristé raději počkali na jiné místo. Výmluvu by nemuseli uznat. „Někdy je špatné zaparkování evidentní, není o čem diskutovat. Nejde nám ale o postihování řidičů za každou cenu, volíme raději preventivní cestu. Pokuta by přišla spíš až v opakovaných případech nebo kdyby byl řidič arogantní,“ přiblížil Milan Čermák.

Pokuty za podobné parkování rozdávají také liberečtí městští policisté. I když podle své mluvčí Daniely Buškové nevyjíždějí ke špatně zaparkovaným autům před nákupními centry. „Důležité pro nás je, jestli je ten pozemek veden jako veřejná komunikace. Z vodorovných čar ale jednoznačně vyplývá, že se musí řidiči řadit správně. Na komunikaci bychom tento přestupek určitě řešili,“ upozornila mluvčí liberecké městské policie.

Podle ní strážníci před časem pokutovali řidiče, který se mylně domníval, že ušetří, když auto odstaví na placeném parkovišti mimo vyznačené boxy. „Takový argument je lichý, řidič stál v prostoru označeném značkou jako parkoviště. Zabíral vlastně dvě místa. S pokutou nesouhlasil, proto jsme přestupek postoupili na odbor dopravy,“ doplnila mluvčí Bušková.

„Někdy se opravdu nedá postavit přímo do vyznačeného prostoru, nevystoupila bych, nebo by mi někdo odřel auto. Špatně stojí už ty auta přede mnou. V tomto případě by podle mě nebyla pokuta spravedlivá,“ myslí si řidička Alena Holečková.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky a ceny pohonných hmot na jednom místě.

Nejčtenější

Po německé dálnici stále zadarmo. Mýto narazilo na evropský soud

ilustrační snímek

Nápad na zpoplatnění dálnic pro osobní vozy v Německu ztroskotal. Evropané včetně Čechů tak nadále budou jezdit...

Emisní regule prodraží auta velikosti fabie tak, že se je nevyplatí vyrábět

Nová generace Opelu Corsa se představuje nejprve v elektrickém provedení.

Američané jezdí velkými benzinovými auty, Evropané preferují menší vozy. Toto pravidlo pomalu přestává platit. Z...

Mumifikace unikátu. Vědkyně lepí odchlíplý lak zpátky po kouskách

Porsche 910/8 Bergspyder

Jezdit tímhle autem by byla škoda. Už dvaapadesát let neutáhli na tomto vzácném závoďáku ani šroubek. V muzeu Porsche...

Autofotka týdne: Unikátní hotel na kolech zachraňují ve Vysokém Mýtě

Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě zrekonstruuje na dvě etapy unikátní lůžkový...

Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě zrekonstruuje unikátní lůžkový přívěs typu Karosa LP 30 z roku 1967. Vyrobila ho...

Výroba Passatu v Česku není jistá, říká odcházející šéf továrny v Kvasinách

Jiří Černý na konci června končí ve funkci ředitele závodu Škody Auto v...

Za jeho pětiletého působení závod Škoda Auto v Kvasinách zdvojnásobil kapacitu a připravuje se na výrobu prvního...

Další z rubriky

Škoda Kamiq se dá objednávat, ceny startují na 380 tisících

Škoda Kamiq

Cena Škody Kamiq na českém trhu bude začínat na 379 900 Kč, to je o 10 000 Kč více než u příbuzného modelu Scala....

Pražský soud uznal nárok majitelů aut VW na odškodnění v Dieselgate

Volkswagen v září přiznal, že software umožňující manipulovat s testy emisí...

Obvodní soud pro Prahu 8 zatím nepravomocně uznal nárok na odškodnění českých majitelů vozů koncernu Volkswagen v kauze...

Pneumatiky pro rallye se vybírají podle teploty vzduchu i pořadí na startu

Pneumatiky se vybírají podle teploty vzduchu i pořadí na startu

Druhý letošní start Jana Kopeckého se soutěžním speciálem Škoda Fabia R5 evo v seriálu mistrovství světa automobilových...

Najdete na iDNES.cz