Peugeoty a citroëny budou jezdit na vzduch. Vyvíjeli je v utajení

aktualizováno 
Francouzský koncern PSA je ve velkých potížích. Za loňský rok vykázal ztrátu pět miliard eur. Padající prodeje má zachránit nová moderní technika. PSA se nově pochlubilo modulární platformou, která zlevní a zefektivní výrobu. Trhákem mají být auta, která jezdí na vzduch.

Peugeot 2008 Hybrid Air bude jednou z hvězd ženevského autosalonu. Malý crossover má dnes spousta značek, některé jimi dokonce nahrazují malé modely, vždyť právě 2008 zabere v nabídce značky místo tradičnímu kombíku "dvojkové" třídy Peugeotu.

Jenže tenhle městský teréňák jezdí na vzduch, když mu dojde dech (vzduch), má vystačit s pouhými 2,9 litru benzinu na sto kilometrů.

Společně s konceptem Citroënu C3 Hybrid Air totiž Peugeot 2008 představí novou technologii vzduchového hybridu, který chce koncern PSA uvést do praxe do tří let.

Prototyp Air Hybrid koncernu PSA

Vzduchový hybrid má být úsporný a zároveň dostupný díky velmi jednoduché konstrukci. Hlavní součásti systému jsou dvě: speciální čerpadlo schopné fungovat i jako motor, tlaková nádrž na stlačený vzduch, umístěná ve středovém tunelu vozu, a další nízkotlaká nádrž.

Vzduchový hybrid funguje v principu velmi podobně jako klasický hybrid elektrický. Namísto do baterií se však přebytečná energie ukládá v podobě stlačeného plynu do tlakové nádoby.

Vzduch se bude v tlakové nádrži hromadit nejenom při přebytku výkonu, ale především při brzdění. V tomto případě by měl být systém efektivnější než klasický elektrický hybrid, který při plném brzdění nezvládne do baterií uložit tolik energie jako toto vzduchové řešení. V městském provozu, v rychlostech do 70 km/h se může automobil pohybovat se zcela čistým pohonem pouze na vzduch.

Při potřebě výraznější akcelerace se do akce dostane i spalovací motor, v případě prototypu PSA je použit zážehový tříválec. Ve vyšších rychlostech pak auto pojede výhradně na pohon se spalovacím motorem a vzduchová část systému má pomoci pouze při potřebě akcelerace nebo ve stoupáních.

V městském provozu by pak vzduchový hybrid mohl na čistý pohon jezdit až 80 % času, úspora paliva oproti konvenčním vozům stejné třídy by mohla dosáhnout až 45 %, průměrná spotřeba by pak mohla poklesnout o 35 %. Tato čísla znamenají, že například v městském provozu by mohl vůz na jednu nádrž ujet o 90 % větší vzdálenost než auto bez vzduchového hybridního systému.

Součásti vzduchového hybridu PSA mají zvednout hmotnost auta méně než jinak používané baterie a elektromotory používané elektrickými hybridy, přitom budou také výrobně podstatně levnější. Menší nároky bude systém klást také na servis nebo bezpečnost samotné konstrukce, nádrž se stlačeným vzduchem bude při nehodě menším rizikem než baterie.

Prototyp Air Hybrid koncernu PSA

Pumpa s motorem bude součástí bloku s převodovkou. Část jinak nevyužitého výkonu bude schopna ukládat do tlakové nádrže tím, že bude stlačovat vzduch. Přítomnost nízkotlaké nádrže napovídá tomu, že systém bude uzavřený. Koncern PSA však kompletní detaily o řešení Air Hybrid nezveřejnil.

Francouzi momentálně na vývoji vzduchového hybridu usilovně pracují a zdá se, že firma věří, že technologie může být úspěšná. Krom současné kombinace 82koňového benzinového tříválce 1,2 litru a Air Hybrid v malém peugeotu počítá koncern dále s využitím i v kompaktních vozech a malých dodávkových autech. Uvažuje například o kombinaci Air Hybrid se 110koňovým motorem v modelu velikosti Peugeotu 407 Nebo Citroënu C5.

Malé auto na vzduch velikosti Peugeotu 208 nebo Citroënu C3 má ovšem dorazit už v roce 2016.

Vývoj v utajení

Vzduchové (a celkově hydraulické) hybridy nejsou ničím převratně novým, doposud však tato technika byla považována právě za krajně nevhodnou pro využití v malých lehkých autech.

Největšímu využití se zatím vzduchové hybridy těší v USA, kde tento způsob pohonu používají například dodávky a nákladní auta UPS. Systém vyvinutý tamní Agenturou pro ochranu životního prostředí (EPA) chce ve svých autech využít Chrysler. Ten však kvůli prostorové náročnosti řešení počítá spíše s využitím ve velkých crossoverech, SUV a dalších větších vozů.

V PSA však vzduchovou část hybridního systému zjednoduší a vylepší natolik, že jeho použití v malých osobních automobilech bude naopak podstatně výhodnější než klasické elektrické hybridy. Průměrná spotřeba takového auta by mohla klesnout pod tři litry benzinu na 100 kilometrů, Peugeot pak počítá s tím, že do roku 2020 by mu právě tato technologie pomůže vyrobit sériový vůz se spotřebou dva litry na 100 kilometrů.

PSA se vývoji nového systému věnoval tajně, pracoval na něm speciální tým v utajené lokalitě, financování zajistil jeden z členů představenstva. I to je důkazem toho, že si automobilka od novinky hodně slibuje. Učinila vše pro to, aby nedošlo k žádnému úniku informací o projektu. Není divu, PSA není jediným koncernem, který se problematikou tohoto druhu pohonu zabývá. Francouzský koncern uvádí, že v souvislosti se svým vynálezem podal na 80 patentových přihlášek.

Zájem na něm má i již zmíněný Chrysler a zprostředkovaně tedy zřejmě i jeho majitel Fiat, v oblasti pohonu na vzduch se také angažuje i japonská Toyota, která je celkově průkopníkem v oblasti hybridních vozů a automobilů s alternativním pohonem. Přitom PSA a Toyota mají alianci na výrobu minivozů (TPCA v Kolíně) a nedávno spolupráci rozšířily na dodávkové vozy.

Další léky na trable Francouzů

Koncern PSA sdružující Peugeot s Citroënem oznámil, že loni utrpěl rekordní čistou ztrátu pět miliard eur (95 miliard Kč). Jeho prodeje se v loňském roce kvůli slabé poptávce v Evropě propadly o 16,5 procenta na 2,97 milionu vozů. Firma již loni ohlásila plán na snížení počtu pracovníků o osm tisíc lidí.

PSA Peugeot Citroën je po německém Volkswagenu druhým největším výrobcem aut v Evropě.

Skupina PSA ovšem zbraně neskládá, kromě "aut na vzduch" přichystala i další moderní technologie. Vedle vzduchového hybridu představí v nejbližší době ještě řadu dalších technických řešení, která mají především výrazně snížit spotřebu paliva automobilů.

Již letos například v nástupci Citroënu C4 Picasso a následně následníku Peugeotu 308 představí zcela nové platformy, kterou PSA nazývá Efficient Modular Platform 2 (EMP2).

Fotogalerie

V dlouhodobém horizontu by na ní mělo vyjíždět až 50 % produkce koncernu. Platforma pro vozy segmentu C (Peugeot 308) a D (Citroën C5) přináší oproti té současné snížení hmotnosti o 70 kilogramů. Díky pokročilejší modulární stavbě umožní stavět auta rozmanitějších tvarů, která budou bezpečnější než doposud a přitom uspoří až 22 % emisí CO2. Modularita technického základu je velkým tématem dneška. Díru do světa dělá s modulární architekturou MQB koncern VW, ostatní značky uznávají, že jim v tomto ohledu německý výrobce utekl.

Vylepšené motory

Peugeot také chystá vylepšené motory nebo zdokonalenou funkci katalyzátorů, postupem času se také výrazně rozšíří nabídka hybridních modelů obou značek koncernu.

Ekologičtější a úspornější motory vzniknou díky využití dvou technických novinek, které PSA ve svých vozech uvede do roku 2018. První z nich se přitom dočkáme ve vznětových motorech už příští rok. PSA totiž zavede nové selektivní katalyzátory a vylepší filtry pevných částic. Nový selektivní katalyzátor umístěný ještě před filtrem částic se postará o redukci 90 % produkovaných oxidů dusíku. Vylepšený filtr částic využívající aditiva pak zlikviduje 99,9 % pevných částic tvořených motorem. Výsledkem mají být nejen emise pod hranicí vyžadovanou normou Euro 6, ale také snížení spotřeby o zhruba 2 až 4 %.

Větších úspor by se měli do roku 2018 dočkat řidiči nových benzinových modelů PSA. Až 10 % paliva i emisí CO2 by měly nové motory uspořit díky technologii Dedicated-EGR (recirkulace spalin). Zvýšený kompresní poměr motorů a zvýšený podíl recirkulace výfukových plynů se společně se speciálním dávkováním nadbytečného paliva mají v důsledku projevit hodně zajímavými úsporami.

V malých vozech, kompaktech a autech střední třídy by se pak měla od roku 2017 objevit zdokonalená hybridní řešení. Nové mild-hybridní sestavy by měly ušetřit 10 až 15 % paliva oproti současným e-HDi modelům. Hybridní technika přitom půjde kombinovat s benzinovými i naftovými motory napříč třídami. Hlavní součástí bude vysoce účinný 10 kW elektromotor a celá sestava má být výrazně dostupnější než současná řešení.

U PSA však pracují na ještě propracovanějším hybridu. Automobilka má momentálně k dispozici prototyp Hydole, plug-in hybrid s dojezdem až 500 kilometrů, který by měl zvládnout 80 % každodenních pojížděk bez produkce emisí. Normovaná produkce CO2 by měla být nižší než 30 gramů na kilometr jízdy, baterie hybridu se z domácí 16 A zásuvky dobijí za pět hodin.

PSA také odhalil koncept speciálního městského vozidla VéLV. Malinké tříkolové vozítko s hmotností do 700 kilogramů uveze tři pasažéry a na nabité baterii urazí až 100 kilometrů. Spotřeba energie na kilometr jízdy by přitom měla být pouhých 85 Wh. Auto, s jehož výrobou se zatím nejspíš nepočítá, by mohlo být například soupeřem pro miniaturní elektromobil Renault Twizy.


Vše o elektromobilech a nové éře automobilismu, světových trendech v této oblasti a měnící se legislativě. Prohlédněte si nejnovější modely elektromobilů a podívejte se, jak dopadly v testovacích jízdách redaktora Technetu, Václava Nývlta, který za volanty aut do zásuvky objevuje krásy i strasti elektromobility.

Napříč republikou na baterky. Bez nabíjení, courání a hlavně plynule

Hyundai Kona Electric

Rozumný člověk jede z Prahy do Ostravy vlakem, je to rychlé, pohodlné, levné. Jezdí tak i lidé z...

Čínská značka Aiways chce v Evropě pronajímat elektrická SUV

Autosalon Ženeva 2019

Čínská automobilka Aiways hodlá v příštím roce uvést na evropský trh sportovně-užitkový vůz s plně...

V závodech aut do zásuvky se osvědčil hybrid, elektroauta málem nedojela

Czech New Energies Rallye

Osmý ročník závodu Czech New Energies Rallye, kde nejde o rychlost, ale přesnost, přilákal desítky...

První mrtvý řidič tesly v Evropě. Záchranáři se pak báli elektromobilu

Záchranáři nemohli vytáhnout muže z Tesly, auto bylo pod proudem

VIDEO První smrtelná nehoda elektromobilu tesla v Evropě se stala v nizozemském městečku Baarn. Řidič byl...

Kobalt může nabourat velkolepé plány na elektrickou budoucnost aut

Potašový důl na těžbu kobaltu v americkém Utahu

Češi se seznámili za posledních několik týdnů dopodrobna s lithiem, tento kov ovšem není jediným,...

Číňané chtějí prorazit levnými elektromobily, nová značka opisuje

Čínský elektromobil ORA R1

Čínská automobilka Great Wall se specializuje téměř výhradně na SUV. Teď chce udělat díru do světa...

Nejambicióznější čínská automobilka zakládá novou značku elektromobilů

Geometry A

Čínská automobilka Geely, majitel švédské Volvo Car a největší akcionář německého Daimleru,...

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky a ceny pohonných hmot na jednom místě.

Nejčtenější

Kritik elektromobilů se opřel do plug-in hybridů a čeká renesanci dieselů

Nabíječky elektromobilů sítě Ionity

Profesor Fritz Indra patří k největším kritikům elektromobility. Tvrdí, že Čína tahá Evropu za nos a předpovídá...

V Norsku už naslepo objednávají elektrické škodovky. Záloha je čtrnáct tisíc

Škoda Vision iV

V Norsku registrují pět tisíc rezervací za tři týdny na elektrické škodovky. Severská země je velmocí elektromobilů,...

Start-stop systém pomáhá výrobcům, řidiči uspoří jen velmi málo

Start-stop systém

Proč plýtvat palivem, když auto stojí? Přece stačí vypnout motor. Výrobci tuto technologii vyvíjejí už dlouho, ale s...

Hra o centimetry. Kamiony na pražské křižovatce lámou značky a semafory

Kamiony a autobusy mají potíže ve zúžení  na rozkopané křižovatce ulic Radlická...

Oprava tramvajové trati na pražském Smíchově od začátku prázdnin komplikuje dopravu. Dělníci se nově přesunuli na...

VW v Bratislavě propouští, je to varování pro slovenský autoland

Výroba Volkswagenu Touareg v bratislavské továrně koncernu VW

Slovenská ekonomika je plně závislá na autoprůmyslu. Téměř polovinu průmyslové produkce země tvoří výroba aut. Jejich...

Další z rubriky

Na červenou se na přejezd nejezdí. Závory jdou v nouzi prorazit

Závory u přejezdu ve středočeském Pavlově ovládá...

Osobní auto má i s posádkou hmotnost obvykle od 1 500 kilogramů do dvou a půl tuny. Obyčejná malá lokálka má desetkrát...

Hra o centimetry. Kamiony na pražské křižovatce lámou značky a semafory

Kamiony a autobusy mají potíže ve zúžení  na rozkopané křižovatce ulic Radlická...

Oprava tramvajové trati na pražském Smíchově od začátku prázdnin komplikuje dopravu. Dělníci se nově přesunuli na...

VW v Bratislavě propouští, je to varování pro slovenský autoland

Výroba Volkswagenu Touareg v bratislavské továrně koncernu VW

Slovenská ekonomika je plně závislá na autoprůmyslu. Téměř polovinu průmyslové produkce země tvoří výroba aut. Jejich...

Najdete na iDNES.cz