VIDEO: Pusťte si to nahlas! Koncert na motory supersportů i trabanta

  • 10
Italský ječák, nebo německé brumendo? Když se ulicí rozléhá hlas vytočeného motoru, mají z toho milovníci aut husí kůži. Poznat auto podle zvuku zkouší ještě před tím, než se objeví. Poslechněte si náš koncert na motory supersportů. A také další koncerty.

Motory aut mají různý hlas, někdy říznější, jindy utlumenější, záleží na charakteru a často i na zemi původu. Italské supersporty mívají ostřejší zvuk než německé. Hlavně vysokootáčkové motory ferrari jsou charakteristické svým ječivým zvukem.

Nejhalasnější divadlo na motory vždycky předvedou závodní speciály. Festival rychlosti v Goodwoodu je opravdovým svátkem automobilismu. Hlavně proto, že na něm automobilové legendy opravdu jezdí. A pořádně rychle. V úzkém stoupání lemovaném balíky slámy předvádějí dokonalý koncert. Poslechněte si závoďáky, když ladí formu před startem a jak ječí na trati.

Pořádný rámus si užijí také diváci rallye. Závodní speciály nemají kvůli úspoře hmotnosti vlastně žádné tlumicí materiály. Poslechněte si, jak to vypadá na tradičním pražském rallysprintu.

Fenoménem dneška jsou tříválcové motory. Z malých aut se prosazují už i pod kapoty těch větších, konstruktéři z nich dnes dokážou vymámit obdivuhodné výkony. Tříválce mají charakteristický jadrný zvuk při vytočení. Litrový tříválec najdeme i pod kapotou Škody Octavie, poslechněte si, jak zní. Pamětníci vzpomenou, že tříválce mívaly pod kapotou také východoněmecké wartburgy. 

Kromě hlasů aut se spalovacími motory si budeme muset začít zvykat také na specifické zvuky vydávané elektromobily. Auta na baterky jsou obzvlášť za městských rychlostí velmi tichá. U takových vozidel vydávají zvuk především odvalující se pneumatiky a za vyšších rychlostí aerodynamika. Na dálnici už většinou motor neslyšíte, ale vše přehlušuje právě aerodynamický hluk. 

V ulicích měst, kde se auta plouží nízkými rychlostmi, jsou ovšem elektromobily velmi často nebezpečné. Chodci se totiž orientují velmi často také sluchem. Neslyšné auto je tedy může ohrozit. V některých státech tak legislativa vyžaduje, aby auta s elektrickým pohonem (plně elektrická, hybridní, ale i vodíková) vydávala umělý zvuk, který chodce varuje. Poslechněte si, jak se takový zvuk ladí: 

Tento hlas znají hlavně starší ročníky velmi dobře. Nezaměnitelný zvuk dvoutaktního dvouválce trabantu je kultovní. 

A pro milovníky duroplastového zázraku z NDR ještě bonus v podání berlínských hudebníků, kteří dokazují, že drnčivý trabant je doslova jezdící orchestrion.