Volvo S60 umí zabránit srážce s chodcem, zastaví samo

aktualizováno 
Volvo odhaluje na ženevském autosalonu ve světové premiéře dlouho očekávaný sedan Volvo S60. Vůz se sportovním designem má zabudovaný systém ochrany chodců, který dokáže zabránit srážce. Začne se vyrábět v létě.

Zpravodajství ze ženevského autosalonu

"Sportovní design poskytuje vizuální příslib vynikajících jízdních vlastností a mohu vás ujistit, že nová S60 tento příslib bezezbytku naplňuje. Jízdní vlastnosti tohoto modelu jsou lepší než u jakéhokoli předchozího vozu značky Volvo. Nové moderní technologie, kterými je automobil vybaven, vám navíc pomohou stát se lepším a bezpečnějším řidičem," bájí o novém volvu Stephen Odell, šéf automobilky.

"Nové Volvo S60 je bezpochyby nejdynamičtějším a nejsportovnějším modelem naší automobilky," řekl. Volvo plánuje, že roční prodej novinky by se mohl dostat na 90 tisíc kusů. Vyrábět se bude v belgickém Gentu.

Automobilka zdůrazňuje, že vůz bude mít vysokou úroveň bezpečnosti. Přispěje k tomu zejména systém ochrany chodců, který sleduje pohyb lidí kolem auta. V případě, že někdo neočekávaně vstoupí do vozovky, je auto schopno samo zcela zastavit a zabránit tak srážce. "Do rychlosti 35 kilometrů v hodině auto zabrzdí úplně, ve vyšších rychlostech pak maximálně zpomalí," podotkl Odell.

Systém je tvořen radarem umístěným za mřížkou chladiče, kamerou před vnitřním zpětným zrcátkem a centrální řídicí jednotkou. Úkolem radaru je detekovat objekty před vozidlem a určovat jejich vzdálenost. Kamera má následně za úkol určit, o jaký typ objektu se jedná. Systém je naprogramován tak, aby reagoval i na automobily před vozidlem, které stojí, nebo které se pohybují stejným směrem. "Systém dokáže rozpoznat chodce od výšky 80 cm, tedy i poměrně malé děti," vysvětluje Thomas Broberg, vedoucí bezpečnostní poradce u Volva.

V nouzové situaci dostane řidič nejdřív upozornění zvukovým výstražným signálem a blikajícím světlem v zorném poli na čelním skle. Aby co nejrychleji intuitivně zareagoval, připomíná tento výstražný signál brzdové světlo jiného vozidla. Ve stejném okamžiku se zvýší tlak v brzdném systému. Pokud řidič ani přes upozornění nereaguje a srážka se stane nevyhnutelnou, vůz začne automaticky intenzivně brzdit.

"Najezdili jsme přes půl milionu kilometrů v reálném provozu, abychom systém naučili rozpoznávat vzory pohybu chodců a jejich vzhled v různých zemích a kulturách," vysvětluje Broberg.

K polovině srážek s chodci dochází při rychlostech nižších než 25 km/h, zjistili vývojáři. Pokud řidič na vzniklou situaci včas nezareaguje, dokáže systém rozpoznávání chodců s funkcí plně automatického brzdění srážce s chodcem zabránit až do rychlosti 35 km/h. Při vyšších rychlostech je kladen důraz především na to, aby se rychlost vozidla před nárazem co nejvíc snížila. Systém dokáže snížit rychlost až o 35 km/h.

Při nižší rychlosti nárazu se významně snižuje riziko vzniku závažných poranění. "Pokud se rychlost jízdy zmenší například z 50 km/h na 25 km/h, sníží systém rozpoznávání chodců s funkcí automatického brzdění riziko usmrcení chodce o plných 20 procent; v některých případech se riziko snižuje až o 85 procent," uvádí Volvo.

V druhé polovině roku se Volvo ještě chystá představit kombiverzi, označenou V60 Sports Wagon.

Samotnou společnost Volvo Car letos čekají velké změny. Její mateřská americká automobilka Ford Motor se dohodla na konci loňského roku na jejím prodeji čínské firmě Geely. Dokončení prodeje se očekává ve druhém čtvrtletí letošního roku. Hodnota transakce nebyla zveřejněna, podle různých odhadů by se nicméně mohla pohybovat od 1,8 do 2,3 miliardy dolarů (zhruba 33 miliard až 42,5 miliardy korun).

Ford koupil divizi Volvo Car v roce 1999 za 6,45 miliardy dolarů (téměř 120 miliard Kč) od švédské společnosti Volvo, která se nyní soustřeďuje na výrobu nákladních vozů.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky a ceny pohonných hmot na jednom místě.

Nejčtenější

NASA píše Italům k výročí tragédie v Janově. Most se hýbal už v roce 2015

Střední část mostu, který byl postaven v 60. letech na rušné dálnici A10, se...

Před rokem v Janově pršelo, Martin Kučera přejížděl chvíli před polednem po Morandiho mostě propojujícím západní...

Obří dodavatel autoprůmyslu věští průšvih. Trh klesá, nevěří ani baterkám

Řešení pro snížení emisí od koncernu Continental

Německý koncern Continental, který patří k největším světovým dodavatelům součástí pro autoprůmysl, připravuje změny....

Unikátní pick-up Škody v akci. Mountiaq je obr do terénu i na mejdan

Škoda Mountiaq

Oranžový obr působí patřičně majestátně. Dojem drsňáka podtrhuje mohutný rám s navijákem, osvětlení v mřížce chladiče a...

BMW 3 dorostlo k ideálu. Potvrzuje, že za velká kola je lepší ušetřit

BMW 330d Touring xDrive

Tradiční vůz řady 3 je pro BMW i v dnešní době jedním z nejdůležitějších modelů. Premiérově jsme se svezli s provedením...

Navigace v mobilu: každá se hodí na něco jiného

ilustrační snímek

Ať už jedete k moři, mimo Evropskou unii, nebo jen do Krkonoš, tato čtveřice navigací do mobilu vás nenechá ve štychu....

Další z rubriky

Obří dodavatel autoprůmyslu věští průšvih. Trh klesá, nevěří ani baterkám

Řešení pro snížení emisí od koncernu Continental

Německý koncern Continental, který patří k největším světovým dodavatelům součástí pro autoprůmysl, připravuje změny....

Auta zdražuje povinná bezpečnostní výbava, začalo to před 60 lety pásy

Volvo Amazon

Ve čtvrtek 13. srpna 1959 dodalo Volvo svému dealerovi ve švédském městě Kristianstad první automobil na světě...

V Indii je krize autoprůmyslu, Škoda tam bojuje za celý koncern VW

Indické provedení Škody Rapid

Do Číny se jezdí za odměnu a sbírat zkušenosti, do Indie za trest. Tak nějak vyznívají reakce Škodováků, když přijde...

Najdete na iDNES.cz