VIDEOKURZ: kaskadér učí jízdu po dvou kolech

aktualizováno 
Umí jezdit po dvou kolech s autem, tříkolkou, traktorem, motokárou. Ve svém stosedmdesátikoňovém bavoráku málokdy zařadí víc než jedničku a vedle pravého kolena má tahák se slovy: věšák, mrtvola, vykláněčka, gumování, hrabání. Řídí mistr jízdy po dvou kolech Petr Hnětkovský.

Jako správnému kaskadérovi mu nesmí chybět pořádná porce odvahy. Když vedle něj sedíte v autě, které jede jen po pravých kolech, čekáte jen, kdy se převrátíte.

"Už když jsem byl děcko a tříkolka se mi stavěla na dvě kola, tak se mi to moc líbilo," říká s úsměvem od ucha k uchu Petr Hnětkovský. "V roce 1982 jsem měl tisícovku motorku, což byla u nás tehdy rarita, a k tomu jsem dělal karate, takže jsem byl v registru kaskadérů. Oslovili mě, zda bych nechtěl zkusit autorodeo," popisuje své začátky. Za dva roky se naučil jezdit všechny triky a zůstal u toho dodnes.

Kaskadér Petr Hnětkovský

Je třeba mít dobrou fyzičku. Kaskadéři jsou většinou bývalí sportovci. Ideální jsou pro to gymnasté. "Na technické věci jako auta a motorky je dobré mít blízko i k technice," popisuje kaskadér.

Ti filmoví ale musí umět všichni všechno. "Když si mě režisér vybere jako dubléra nějakého herce, nejde říct, že neumím spadnout ze schodů. Musím být všestranný."

Specializace Petra Hnětkovského jsou auta a motorky. Parádní disciplínou je jízda po dvou kolech, takhle umí jezdit s autem, tříkolkou, traktorem, motokárou. "Samozřejmě ale musím umět spadnout do krabic z pátého patra, udělat rvačku, spadnout ze schodů."

Když začínal v osmdesátých letech jezdit, bylo všechno mnohem nebezpečnější. "Jezdili jsme bez chráničů, měli jsme víc úrazů. Dnes máme rychlejší, spolehlivější auta, auta, která víc brzdí. Můžeme si víc dovolit. Vystoupení mají jinou dynamiku."

Jeden z nejznámějších českých autokaskadérů jezdí show ve třech lidech, ale umí zorganizovat třeba i dvanáctičlennou skupinu. Do Číny si ho tak pro jedenapůlhodinovou show pozvala americká automobilka Cadillac.

Po dvou to jde s čímkoliv

Začínal jezdit po dvou kolech s Fordem Anglia. Dnes jezdí s klasickým BMW, s kultovní generací E30. Přesněji jeho 170koňovou verzí 325i.

Kaskadérský speciál Petra Hnětkovského

Pro jízdu po dvou kolech auto vyžaduje jedinou, ale o to důležitější úpravu: musí mít zavařený diferenciál (co je to diferenciál, čtěte ZDE). "Jinak by se roztočilo volné kolo, které je ve vzduchu, a nejelo by to," vysvětluje Hnětkovský. "Když jsme jezdili v Číně s cadillaky, tam jsme si dělali hydraulické ruční brzdy a taky zavařovali diferenciály. Cadillaku se to moc nelíbilo, protože ten jejich stojí asi sto tisíc," líčí.

Když se zavaří diferenciál, dá se podle kaskadéra jet po dvou kolech vlastně s každým autem. Petr Hnětkovský jezdí s BMW se zadním náhonem, jde to ale i s předokolkou. Klidně i s malým litrovým matizem. "Jde to i v malé rychlosti, na to není potřeba výkon," vysvětluje.

Kaskadér Petr Hnětkovský si připravuje nářadí pro jízdu po dvou kolech

Potřebuje také rampu, po které si najede. S její výškou musí dlouho laborovat. Se starým fordem se prý uměl dostat na dvě kola i bez ní. "S bavorákem to moc nejde, je moc placatý," vysvětluje.

Aby řidič dostal auto na dvě kola, stačí malá, klidně pětikilometrová rychlost. "Auto se koriguje plynem a drží se na dvou kolech předním kolem," popisuje. "Kam chce auto padat, tam se musí tím předním kolem podebrat."

Kaskadér Petr HnětkovskýKaskadér Petr Hnětkovský

Při jízdě hodně trpí nápravy. Dobrý kaskadér se tak pozná podle toho, že umí auto vrátit na všechna čtyři hladce, nesmí s autem "bouchnout". Všechno se jezdí na jedničku. Motor vytočený k omezovači si tak musí šofér dobře hlídat, zda se nepřehřívá.

Petr Hnětkovský jezdí po pravých kolech, takže sedí nahoře, to je rarita. Ostatní totiž jezdí po levých, což je jednodušší, protože řidič sedí v těžišti. "Bylo to těžší na naučení, ale teď mám obrovskou výhodu. Mám lepší výhled a přehled. Když vozím svojí ženu Terezku na podvozku auta, vidím, kdy naskočila a kdy seskočila," říká.

Kaskadér Petr Hnětkovský

Gumy používají kaskadéři úplně běžné. "Akorát že mi vydrží dvacet minut," dodává s úsměvem. Pneumatiky musí hodně nafoukat, tak dvojnásobně oproti běžnému provozu. Výborné prý byly ty z multikáry, vydržely hodně. Kaskadér ještě prozrazuje, že lepší jsou bezdušové než staré s duší. Bezdušová pneumatika se probrousí a postupně začíná ucházet, což řidič slyší. Když se probrousí plášť a je pod ním duše, je to horší. Duše totiž praskne naráz.

Kaskadér Petr Hnětkovský

Petr Hnětkovský ale zvládá i jiné řidičské kaskadérské disciplíny. S autem skáče, smykuje, až se od kol kouří. "Stál jsem i na autě, které skákalo. Z toho mám rozdrcené dva obratle," popisuje.

K dalším parádním kouskům patří sezení na střeše auta, které rotuje kolem předních kol se smýkajícími se zadními koly. Řidič auto roztočí, zajistí volant a vyleze na střechu. "Na různých akcích vozím třeba třicet lidí po dvou kolech," slibuje těm, kteří si na to troufnou. K vidění budou jeho kousky třeba hned tuto sobotu 1. května v pražské Tesla Aréně.

crazyday

Světová kaskadérská show bude v pražské Tesla Aréně prvního května. Budou tam k vidění hořící lidé, auta, motorky a Petr Hnětkovský. Všichni budou skákat, jezdit, smykovat.

Vrcholem programu je globus smrti - šestimetrová koule, ve které jezdí najednou tři motorkáři. Více informací na crazyday.cz

Kaskadér Petr Hnětkovský

  • Nejčtenější

Odbory ve Škodě se bouří kvůli změně strategie, reagovat musel šéf značky

Odbory automobilky Škoda Auto kritizují chystanou strategii koncernu Volkswagen, který podle některých médií chce Škodu...

Premium

Škoda může zahýbat trhem elektroaut, dotované citigo trápí konkurenci

Elektrické citigo je na trhu zhruba měsíc a v Česku sesbíralo na 360 objednávek. To je podle Luboše Vlčka, šéfa českého...

Tragédii na D1 předejít nešlo, řekl v Rozstřelu zástupce šéfa dopravní policie

Není den, aby se nepsalo o tragické nehodě na silnicích. Začátkem týdne zůstala paralyzovaná dálnice D1, kde při srážce...

Premium

Nová fabia dorazí v roce 2021, i s novým klasikem, atmosferickým MPI

Škoda přisedá na elektrickou vlnu, jejíž sílu samotný mateřský koncern VW umocňuje, ovšem ještě dlouho budou...

Premium

Turecký atak v Sýrii může urychlit konec Škody Superb

VW odložil rozhodnutí o nové továrně kvůli vojenské akci Turecka v Sýrii. Fabrika měla téměř jistě vyrůst v tureckém...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Test zimních pneumatik: obout dobře dodávku je kumšt

Evropské autokluby otestovaly pneumatiky na malé vozy a dodávky. Z třicítky plášťů pětina propadla – většinou pohořely...

Svodidla jsou věda, kamion je nesmí přeprat. V Ostravě vyvinuli nový typ

Huť Liberty Ostrava otestovala na letišti u Pacova inovovaný typ svodidla, které je lehčí a má lepší parametry než jeho...

VIDEO: Jak zvládnout smyk. V autoškole to učí špatně, myslí si instruktor

Kdo skládal zkoušku z autoškoly, nejspíš si vzpomene na otázky týkající se smyku. V testu rozlišují přetáčivý a...

Premium

Levný mladý veterán jako investice: šance na zisk je u neúspěšných modelů

Skvělou investiční příležitostí nemusejí být jen veterány, ale i novější vozy, takzvané youngtimery. Jak rozeznat...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz