Losi se nepotulují lesy jen v severských krajích. Po vyhubení v 15. století se zvíře s lopatovitým parožím vrací i do střední Evropy a toulá se i Českem. K vidění bývá na Šumavě a Lužických horách.
Losa proslavil u aut Mercedes
Losí testZkouška se provádí na suché vozovce. Dopravní kužely nahrazují překážku a tvoří koridor, který auto projíždí. Vůz najíždí do losího testu plně zatížen. Auto se rozjede proti kuželům, prudce se jim vyhne a vrací se do původního pruhu. Zkouška se opakuje ve vyšší rychlosti. Rychlost se zvyšuje do doby, než auto shodí krajní kužely. To se obvykle stává při rychlosti 80 až 100 km/h. Zdroj: wikipedia.cz |
Losí test vymysleli ve Švédsku. V roce 1997 novinář Robert Collin z automagazínu Teknikens Värld převrátil ve vyhýbacím testu na střechu tehdy nový Mercedes třídy A. Automobilka proto musela svolat 130 tisíc aut do servisu, náprava spočívala v instalaci stabilizačního systému ESP, dnes běžné výbavy většiny aut prodávaných v Evropě. Stojí za zmínku, že jednoduchý a vysmívaný trabant prošel testem bez problémů. Potíže měla při vyhýbacím manévru Teknikens Världu i Škoda Superb Combi, automobilka následně upravovala tlaky huštění pneumatik. Čtěte VÍCE
Když pak Collin vysvětloval proč test prováděl, dával za příklad situaci, kdy se na silnici objeví los. Vyhýbacímu manévru se od té doby říká "losí test". Až šestimetrákových losů evropských se potulují tisíce právě podél skandinávských dálnic.
Dnes mají stabilizační systém ve výbavě téměř všechna osobní auta prodávaná v Evropě. Auta bez ESP bude zakázáno prodávat od 1. ledna 2014.
ESP mají ale také autobusy a náklaďáky. Součástí elektronického stabilizačního programu totiž bývá i systém dynamické stabilizace přívěsu, který zabraňuje jeho nebezpečnému rozkmitání.
Losí crash test
Kromě losího testu existuje ale i losí crash test. I ten vymysleli ve Švédsku. Na tamních silnicích jsou totiž časté střety aut a těchto obrovských zvířat přecházejících silnici. Saab a Volvo si zvykly stavět auta tak, aby srážka s losem neohrozila posádku. Švédský institut zabývající se bezpečností dopravy vyrobil speciální testovací figurínu losa, má podobnou hmotnost, rozměry a umístění těžiště jako živé zvíře. Na té pak střety s velkým zvířetem simulují.