Předjíždění bude hračka, vyvíjí se systém vidění skrz kamiony a busy

aktualizováno 
Jistě to znáte. Jedete po okresní silnici a před vámi se šine kamion i autobus. Silnice je úzká, výhled mizerný a předjíždění tak často nemožné. Tuto situaci by měl pomoci vyřešit systém vidění skrz velké vozy, který vyvíjí tým z univerzity v portugalském Portu.

Takzvaná rozšířená realita je dnes častým tématem na poli chytrých telefonů a tabletů, dříve nebo později však dorazí i do automobilového světa. Systém vidění skrz velké vozy, na kterém pracuje tým profesora Michela Ferreiry, by mohl být jednou z takových aplikací. Systém však vyžaduje řadu technických řešení a běžnou záležitostí tak brzy rozhodně nebude.

Pro vidění skrz velké vozidlo, které blokuje výhled, musí totiž být patřičně vybaveno jak výhled blokující vozidlo, tak vaše vozidlo. Autobus nebo náklaďák jedoucí před vámi musí mít kameru a vysílací systém, který streamuje přes síť VANET (Vehicular Ad Hoc Network) záběry z čelní kamery do svého okolí. Automobil, jehož řidič chce vidět skrz před ním jedoucího obra, by pak měl mít v čelním skle zabudován LCD displej, na který by se obraz automaticky promítal. A to přesně v té části zorného pole, kterou vůz vpředu blokuje.

Nápad je to velmi zajímavý, avšak prozatím má celou řadu nedostatků. Jednak čelní sklo se zabudovaným LCD displejem v prakticky celé jeho ploše nebude zrovna levnou záležitostí, nahrazení zobrazením například na multifunkčním displeji auta nebo v navigaci či chytrém telefonu by zase bylo nebezpečné, malá úhlopříčka by nemusela umožnit rozlišit některé detaily včas. Přitom právě takovou variantu dnes portugalští vývojáři testují.

Potíž je také ve zpoždění, které celý systém při prvních testech vykazuje. Je zhruba 200 milisekund, což se nezdá jako mnoho, ale ve skutečnosti to může znamenat, že se objekt zobrazený na videu bude jevit jako zhruba o 10 metrů vzdálenější, než ve skutečnosti je; to za předpokladu, že obě vozidla pojedou rychlostí 90 km/h. Ozývají se také skeptické hlasy na adresu spolehlivosti takového řešení: obraz se může zaseknout, což může být také pro řidiče nebezpečné.

Vše je zatím ovšem jen ve fázi zkoumání. V Portu pracuje tým profesora Ferreiry na tomto tématu minimálně od roku 2010, teď se pochlubil dosavadními pokroky na Mezinárodním sympóziu smíšené a rozšířené reality v Adelaide (představení projektu zde). Do praxe tak má systém zatím asi hodně daleko.

Nejčtenější

Jawy jsou zas snem Indů. Perak se s velkou slávou vrací

Detail indické JAWY 300

Je neděle a v novém motosalonu Jawa v indickém Džajpuru je rušno. Čtyři zaměstnanci se nestačí otáčet. Na barové...

Dovolená v karavanu: levné to není a chce to trpělivost, cílem je cesta

Karavany

Obytná auta jsou v kurzu a stále více Čechů si je nejen pořizuje, ale hlavně půjčuje. Vidina dobrodružné dovolené je...

Autofotka týdne: Punková octavia hvězdou pražské autovýstavy

Hot rody na výstavě Autoshow Praha 2019

Kvůli tomuto exponátu stojí za to vyrazit do Letňan na výstavu Autoshow Praha, která probíhá o tomto víkendu. V zadním...

Němečtí vědci: Emise sníží zvrat v dopravě a zdražení, problémem je prach

Ilustrační snímek

Zákazy vjezdu aut do měst nesnižují zatížení škodlivinami. Změnit se musí nejen auta, ale celý způsob dopravy, tvrdí...

Ojeté VW, škody a toyoty si cenu drží, nejvíc padá u aut z Francie

Ilustrační snímek

Trh mladých ojetin stále roste a pravděpodobně tomu tak bude i nadále. Zejména pokud dojde k avizovanému zdražování...

Další z rubriky

Europarlament trvá na kamionech na elektřinu, které ovšem nejsou

Kamiony mají v budoucnu jezdit podobně jako trolejbusy, tedy přímo napojené na...

Evropský parlament potvrdil pravidla pro snižování emisí oxidu uhličitého u nákladních automobilů. Cílem je k roku 2030...

Dovolená v karavanu: levné to není a chce to trpělivost, cílem je cesta

Karavany

Obytná auta jsou v kurzu a stále více Čechů si je nejen pořizuje, ale hlavně půjčuje. Vidina dobrodružné dovolené je...

Boj o gramy CO2 bude extrémně nákladný, může zdražit auta

Ilustrační snímek

Výrobcům hrozí obrovské pokuty za nadlimitní emise, které vypouští auta se spalovacími motory. Dá se čekat, že účet za...

Najdete na iDNES.cz