Špatně osvětlená auta a nevidící řidiči, to je realita českých silnic

  • 66
Do poloviny listopadu si mohou řidiči na několika místech v Česku nechat zkontrolovat, jestli vidí dobře na dálku. „Z důvodu špatné viditelnosti zemře více než sto lidí ročně,“ uvedl šéf Besipu Tomáš Neřold. Tento týden si řidiči také mohou v některých servisech nechat bezplatně seřídit světlomety.

„Lidé si neuvědomují, že se zrak zhoršuje postupně a pomalu a oko si přivyká oční vadě,“ upozornil Neřold. Testování zraku v rámci akce Vidíš skvěle se uskuteční nebo uskutečnilo celkem na 28 místech ve všech krajích. Do dnešního dne se řidiči nechali zkontrolovat na 20 akcích. Místa, kde je možné si nechat zrak zkontrolovat, jsou uvedena na internetových stránkách Besipu.

Zájem je podle Neřolda velký. Podle dosavadních výsledků by necelá třetina testovaných neměla vyjíždět na silnici bez nějaké korekce oční vady, například brýlí. Dvě třetiny řidičů nebylo podle Besipu za poslední rok na kontrole zraku. Za volant by vůbec nemělo zasednout 14 procent z testovaných řidičů. Více než polovina lidí si přitom podle Besipu subjektivně myslí, že má zrak v pořádku.

Tento týden se také od pondělí do čtvrtka uskuteční šestý ročník akce Vidět a být viděn. Ta je zaměřena na bezplatnou kontrolu a seřízení světlometů vozů. Seznam servisů mohou řidiči nalézt na stránkách projektu (videt-a-byt-viden.cz).

„Více než polovina řidičů nekontroluje světla svých vozů, než vyjede,“ uvádí Ellen Benešová ze společnosti Osram. Světlomety podle ní nemá v pořádku každý pětadvacátý vůz. 

V průměru skoro 2 % řidičů nesvítí vůbec anebo jezdí s jedním zcela nefunkčním světlometem, zjistil průzkum v reálném provozu na přelomu září a října letošního roku.

Cílem akce je upozornit na rizika spojená s provozem vozidla, které nemá správně seřízené nebo funkční světlomety.

Správné seřízení světlometů nebo změření intenzity osvětlení autožárovky, která v průběhu její životnosti klesá, přitom řidiči nemohou zvládnout v domácích podmínkách bez nutného vybavení.

,