V Lamborghini Gallardo Superleggera do vodního pekla

  11:00aktualizováno  11:00
Zapínám si čtyřbodové bezpečnostní pásy, zavřou za mnou dveře a můžeme vyrazit do vodního pekla. Michal Kaizar, šéf českého zastoupení Lamborghini, oživí 530 ďáblíků schovaných za mými zády. "Tak můžeme vyjet?"

Pravou rukou řadí první převodový stupeň a opatrně vyjíždí z boxů. Provazy deště padají, stěrače kmitají jak o závod a naše šedé lambo za 5,3 milionu se šine k semaforu u výjezdu z boxů.Michal Kaizar se znovu ujistí, že můžeme vyrazit, a šlápne "na to". Čeká nás první šikana: ostrá pravá a pak levá zatáčka. Jedeme, ale spíše proplouváme jezery vody na závodní dráze.

Z mosteckého okruhu je v tuhle chvíli jedno velké brouzdaliště, kterým se mnohasetkoňová auta spíš jen opatrně brodí. Když před námi jedoucí corvetta projede kaluží vody, je to stejné, jako když projíždíte myčkou, vidíme toho také přibližně stejně.

Nizounký předek naší nádherné placky ze Sant´Agata Bolognese s ostře řezanými rysy si z každého jezírka na trati ohodí celý čumák sprškou vody. Unikátní speciál, který se po českých silnicích prohání jen ve dvou kusech, se za autem jedoucím před námi vždy vynoří z dešťové sprchy díky maskovacímu šedému laku až na poslední chvíli. Ostatní ale gentlemansky uhýbají.

Navrch v těchto chvílích mají ti, co se nebojí, nemají strach o auto za miliony a vědí, co si mohou dovolit.

Předjíždějí jen ti nejodvážnější nebo opravdu rychlí, předjíždíme i my. Michal Kaizar přiznává, že za tak strašlivých podmínek ještě lambo neřídil, využívá všech možností, které nám dává pohon všech kol. Sebekriticky říká, že je tak rychlý jen díky němu a elektronice, která nad námi bdí: "Není to mým řidičským uměním."

Řidič je pekelně soustředěný, moc dobře mu ale viditelně není, když vidí porsche s poháněnou zadní nápravou, jak v každé druhé zatáčce jeho řidič "pochytává" rozhozenou záď.

Jeho auto to není, dala jim ho k dispozici přímo italská fabrika k předvádění a na okruhu klasická havarijní pojistka neplatí. A i šéf zastoupení Lamborghini má svého šéfa...

Jede svižně, ale ne riskantně. Zatáčkami se protahujeme na centimetr přesně, občas se sklouzneme po vodním filmu, široké pneumatiky (235/35 ZR19 vpředu a 295/30 ZR19 vzadu) v praxi předvádějí, jak vypadá aquaplaning. Čtyři pásy upnuté na hrudníku mě drží přikurtovaného, držím kameru a snažím se rozluštit, co to jede pár metrů před námi za vodní clonou.

Lamborghini Gallardo Superleggera v číslech
motor 10-ti válec 4961 cm3
max. výkon 390 kW (530 k)
max. krouticí moment 510 Nm
zrychlení 0-100 km/h 3,8 s
max. rychlost 315 km/h
kombinovaná spotřeba 17,0 l/100 km
objem nádrže 90 l

hmotnost

1330 kg

cena

161 500 EUR bez DPH (5,3 milionu Kč s DPH)


Karbonové díly snižující váhu auta o metrák, výkonné audio, klimatizace, vytříbené zpracování, to všechno mi je v tu chvíli jedno, vnímám jen burácení desetiválce za zády, kopance do zátylku při akceleraci ve chvílích, kdy se brzdiče zakousnou do keramických kotoučů, a občas se odvážím podívat na červenou ručku tachometru. Těch sto šedesát při jízdě naslepo v průtrži mračen bylo na cílové rovince ažaž...

Lamborghini Gallardo Superleggera na okruhu v Mostě

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky a ceny pohonných hmot na jednom místě.

Nejčtenější

Kritik elektromobilů se opřel do plug-in hybridů a čeká renesanci dieselů

Nabíječky elektromobilů sítě Ionity

Profesor Fritz Indra patří k největším kritikům elektromobility. Tvrdí, že Čína tahá Evropu za nos a předpovídá...

Start-stop systém pomáhá výrobcům, řidiči uspoří jen velmi málo

Start-stop systém

Proč plýtvat palivem, když auto stojí? Přece stačí vypnout motor. Výrobci tuto technologii vyvíjejí už dlouho, ale s...

Kapitán na kosmetice. Superb má chytrá světla, nový diesel a verzi Scout

Škoda Superb

Superb nestárne, výrazný, líbivý design je jednou z jeho hlavních zbraní. Facelift, při kterém přišla řada také na...

GLOSA: Sázka na elektroauta nám vyhodí pojistky

Nabíjení elektromobilu (ilustrační foto).

Většina velkých automobilek následuje Elona Muska a věří na baterky a elektro. Toyota naopak tvrdí, že budoucností je...

Autofotka týdne: Ve znacích bude ordnung, nové krytky je směřují správně

Speciální krytky nábojů kol, které udržují logo stále svisle, má nově...

Je to drobnost, které si normální uživatel auta nevšimne. Anebo si jí všimne, a bude chvilku pátrat, co ho vlastně...

Další z rubriky

Autofotka týdne: Olympijský speciál Toyoty jezdí na elektřinu

Toyota Accessible People Mover

Toyota je celosvětový partner olympijských a paralympijských her, které se budou konat příští rok v japonském hlavním...

Japonci v autech z půjčovny nejezdí. Spí v nich, pracují i obědvají

Nové taxi pro Japonsko od Toyoty se jmenuje JPN Taxi.

Průzkumy v japonských autopůjčovnách ukázaly, že každý osmý zákazník vozidlo nepoužije k tomu, aby se dopravil z...

Futuristická dodávka bez řidiče rozveze balíky po městě

Samořídící dodávka by mohla nahradit kurýry

Říká se tomu doprava poslední míle a s rozmachem online shopů a rozvážkových služeb je velkým tématem dneška. Pro dovoz...

Najdete na iDNES.cz