V ČR nejvíce klesá počet smrtelných nehod způsobených alkoholem

  14:07aktualizováno  14:07
Počet smrtelných dopravních nehod způsobených alkoholem v Česku klesá nejvýrazněji z celé EU. Ve Velké Británii, Finsku nebo Maďarsku je trend bohužel opačný.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Ze statistiky Evropské rady pro bezpečnost dopravy (ETSC) vyplývá, že v Česku klesl mezi lety 1996 a 2005 o více než polovinu počet obětí nehod způsobených opilými řidiči.

Statistika ETSC zahrnuje data poskytnutá 18 z 27 členských zemí EU, ostatní státy dostatečně zevrubné informace o nehodách způsobených pod vlivem alkoholu nesbírají.

ETSC pomocí složité metodiky zkoumala, jak se za poslední dekádu měnil celkový počet obětí automobilových dopravních nehod a počet obětí nehod zaviněných pod vlivem alkoholu.

Ze srovnání vychází Česká republika jako premiant, protože od roku 1996 klesal počet smrtelných nehod opilých řidičů o více než deset procent rychleji než počet veškerých smrtelných nehod.

Pozitivní trend v posledním desetiletí zaznamenali i v sousedním Německu a Polsku, kde byl pokles počtu obětí alkoholu za volantem zhruba o šest procent rychlejší než pokles počtu obětí všech dopravních nehod.

Do skupiny zemí, kde alkohol naopak způsobuje čím dál více tragických nehod, patří například Velká Británie, Španělsko, Finsko, Litva nebo Maďarsko. Zatímco v ČR do roku 2005 klesal počet těchto nehod o 12 procent ročně, v Maďarsku se naopak o dvě procenta ročně zvyšoval.

Podle odborníků stojí za výrazným poklesem počtu obětí nehod způsobených v ČR opilými řidiči především "nulová tolerance" alkoholu za volantem, ale také posílené policejní kontroly a přísnější postihy.

"Je to docela překvapivý výsledek... ale čísla za rok 2006 ukazují, že tento trend je setrvalý," řekl europoslanec Petr Duchoň, který se jako český zástupce zúčastnil dnešní prezentace nové statistiky na půdě Evropského parlamentu. Podle něj je fakt, že alkohol má v Česku na svědomí jen 4,4 procenta všech obětí dopravních nehod, mimořádný. Pozitivní trend je dán hlavně obecným povědomím, že alkohol za volant nepatří, a "nulovým limitem" jeho konzumace před řízením, uvedl Duchoň.

Celkový počet smrtelných nehod na českých silnicích nicméně stále klesá relativně pomalu: podle údajů se snížil z 1568 v roce 1996 na 1286 v roce 2005. Za stejné období si mnohem lépe vedlo třeba Německo nebo Portugalsko.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky a ceny pohonných hmot na jednom místě.

Nejčtenější

Kritik elektromobilů se opřel do plug-in hybridů a čeká renesanci dieselů

Nabíječky elektromobilů sítě Ionity

Profesor Fritz Indra patří k největším kritikům elektromobility. Tvrdí, že Čína tahá Evropu za nos a předpovídá...

Start-stop systém pomáhá výrobcům, řidiči uspoří jen velmi málo

Start-stop systém

Proč plýtvat palivem, když auto stojí? Přece stačí vypnout motor. Výrobci tuto technologii vyvíjejí už dlouho, ale s...

Kapitán na kosmetice. Superb má chytrá světla, nový diesel a verzi Scout

Škoda Superb

Superb nestárne, výrazný, líbivý design je jednou z jeho hlavních zbraní. Facelift, při kterém přišla řada také na...

GLOSA: Sázka na elektroauta nám vyhodí pojistky

Nabíjení elektromobilu (ilustrační foto).

Většina velkých automobilek následuje Elona Muska a věří na baterky a elektro. Toyota naopak tvrdí, že budoucností je...

Ioniq je ideální na každodenní dojíždění. Hyundai ho zlevnil

Hyundai IONIQ Electric

Elektromobil Hyundai Ioniq již čeká na svého nástupce, přijít má na podzim. I díky tomu se nyní prodává za docela...

Další z rubriky

Na červenou se na přejezd nejezdí. Závory jdou v nouzi prorazit

Závory u přejezdu ve středočeském Pavlově ovládá...

Osobní auto má i s posádkou hmotnost obvykle od 1 500 kilogramů do dvou a půl tuny. Obyčejná malá lokálka má desetkrát...

Legenda se dramaticky mění. Corvette s motorem uprostřed je za super peníze

Corvette Stingray C8

Americká legenda Corvette se představila v nové generaci. Podle očekávání radikálně mění koncepci. Namísto uspořádání s...

VIDEO: Škoda učí jezdit novou Octavii na nejslavnějším okruhu světa

Nová Škoda Octavia na Nürburgringu

Vývoj Octavie čtvrté generace jde do finiše. Škoda novou generaci svého stěžejního modelu představí koncem letoška, v...

Najdete na iDNES.cz