Česko bude mít opět jen jedno Auto roku

  16:07aktualizováno  16:07
Od letošního roku bude v Česku opět pouze jedna soutěž o Auto roku. Skončí tak čtyřleté období, kdy vedle sebe fungovala odborná anketa Klubu motoristických novinářů a soutěž pořádaná Svazem dovozců aut a Sdružením automobilového průmyslu. Smlouvu o vyhlášení jediné soutěže podepsali ve čtvrtek zástupci všech stran.

Autem roku 2012 Klubu motoristických novinářů KMN se stal Range Rover Evoque. | foto: Land Rover

Anketa bude probíhat podle mezinárodních pravidel Car of The Year, kterými se dosud řídil Klubu motoristických novinářů (KMN). Jediného držitele prestižního titulu Auto roku v ČR bude dvoukolově volit odborná porota složená ze zhruba 40 odborných žurnalistů. V prvním kole vybere z nominovaných aut pět finalistů a z nich pak určí absolutního vítěze.

Vyhlašovateli ankety budou od tohoto ročníku nově pouze motorističtí novináři, kteří anketu rovněž uspořádají, a to ve spolupráci s předchozími vyhlašovateli SDA a AutoSAP (Svaz dovozců aut a Sdružení automobilového průmyslu). Veřejnost bude i nadále volit z nominovaných vozů vítěze jednotlivých skupin nezávisle na hlasování odborníků.

Vozy bude na základě striktních pravidel do soutěže nominovat výbor složený pouze z novinářů a jejich účast v soutěži bude pro samotné automobilky a dovozce bezplatná. Organizátoři pouze počítají s tím, že se přijetím nominace do ankety zaváží k účasti na srovnávacích jízdách porotců.

Organizační výbor ankety složený ze všech čtyř zúčastněných stran by měl v nejbližší době vybrat agenturu, která uspořádání akce organizačně i finančně zajistí. Odborná porota pak bude zvolena v polovině července výborem složeným z předních představitelů obou klubů.

Ford Focus ST

Druhým autem roku v Česku je pro letošek Ford Focus

"Jednání probíhala od poloviny února a dnešní den je jejich vyvrcholením. Jsme ovšem na začátku pořádání společné ankety za tohoto uspořádání. Stanovili jsme jasné principy a mechanismy a doufáme, že například zveřejňování všech hlasování přispěje ke zvýšení jejího kreditu a prestiže. Všechny strany musely udělat určité ústupky, ale snaha všech o narovnání situace ohledně dvou anket byla opravdu značná," uvedl předseda KMN Petr Jansa.

Auto roku v ČR 2013 začne v září vyhlášením ankety. První kolo hlasování by mělo proběhnout v říjnu a druhé v listopadu. S vyhlášením výsledků organizátoři počítají na přelomu roku.

Dvě soutěže vznikly poté, co organizátoři původní ankety změnili pravidla. Jednak začali dělit automobily do více kategorií a současně o držiteli titulu začala rozhodovat hlasováním i laická veřejnost. Klub motoristických novinářů poté začal organizovat vlastní soutěž podle mezinárodních pravidel.

Autoři: ,

Nejčtenější

Stop motorizovanému násilí. Němečtí politici a aktivisté brojí proti SUV

Koncept mamutího SUV čínské značky Hongqi představený na autosalonu ve...

Autosalon ve Frankfurtu má už několik sezon smůlu, v roce 2015 v jeho průběhu odstartovala Dieselgate, před dvěma roky...

Prodeje elektroaut se samy nerozběhnou. Čeká se na dotace a velký průšvih

Závod elektromobilů Wave 2017

Tažení proti dieselům a směrem k elektromobilitě v rámci boje za snižování oxidu uhličitého má viditelný dopad –...

Bláznivý bio designér Colani zemřel, tvůrci sci-fi kamionů bylo 91 let

Luigi Colani

Setkat se s mužem s mohutným knírem v bílém roláku byl vždy zážitek. Hřímavě mluvil tak, že se mu nedalo odporovat....

ANALÝZA: Konec her, elektromobily je třeba začít prodávat

Elektrická platforma pro velké výkonné automobily je společným dílem firem...

Autosalon ve Frankfurtu má jednoznačné hlavní téma: elektromobilita. Kdo dokáže svou techniku efektivně vyrobit a také...

Auta zdraží, ale ne hned. Až nové lepší modely, říká šéf české Toyoty

Ředitel Toyoty vČesku Martin Peleška

Auto pozná, kdo z rodiny s ním zrovna jede, a podle toho mu nabídne hudbu či navigaci cestou do práce. Prostě si...

Další z rubriky

Auto budoucnosti samo nastaví sedadla a otevře dveře, v oknech má displeje

Německý specialista Brose představil auto budoucnosti, které si samo nastaví...

Přicházíte k autu a jeho interiér se začne přenastavovat. Sedadla vpředu i vzadu se uspořádají tak, aby se na ně snadno...

Bugatti nechce pokořit 500 km/h. Svůj (ne)rekord zajelo v hustším vzduchu

Rychlostní rekord Bugatti Chiron

Světem supersportovních automobilů hýbe nový rychlostní rekord Bugatti. Slavná značka se pochlubila, že s modelem...

Autofotka týdne: Nachytali jsme nový rolls. Už nebude mít podvozek BMW

Maskovaný Rolls-Royce Ghost nové generace

Rolls-Royce nepatří k těm, kdo by chrlil na trh jeden nový model za druhým. Ale její příznivci teď mají žně, novinek je...

Zvýšil bych maximální rychlost na nových dálnicích, říká český mistr rallye

Automobilový závodník Jan Kopecký v diskusním pořadu Rozstřel.

Tovární jezdec Škody Motorsport Jan Kopecký je jedním z nejlepších českých automobilových závodníků současnosti. „Čeští...

Najdete na iDNES.cz