Alkotester jako past na řidiče. Levné přístroje pití neodhalí

  17:22aktualizováno  17:22
Stal jsem se sám sobě "policistou" a deset dní jsem dýchal do alkotesterů, jestli mi odhalí alkohol v krvi. Přístroje, které dříve nosili jen dopraváci, si dnes kupují desetitisíce lidí. Výsledky jsou však ošidné.
Alkotestery za pětistovku jsou spíš reklamní předmět. Věřit se jim nedá.

Alkotestery za pětistovku jsou spíš reklamní předmět. Věřit se jim nedá. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Dal jsem si fernet, malou sklenku portského a přístroj Sencor za 490 korun běžně nabízený internetovými obchody ukazoval po půlhodině pořád úroveň "low" (nízký), tedy že mám čistou hlavu.

Takový alkotester by měli nosit u sebe policisté, mohl bych vtipkovat. Podle tabulek na internetu bych měl mít tak 0,7 promile, což je na ztrátu řidičáku. V Česku se v posledních dvou letech rozmáhá byznys s alkotestery, které stále více řidičů vozí jako nepovinnou výbavu, aby si mohli preventivně ověřit, jestli před jízdou nemají v krvi alkohol.

Prodávají se jich minimálně desetitisíce, možná statisíce. Ve Francii bude alkotester dokonce patřit brzy k výbavě povinné.

"Střízliví" i po pivu

Proto jsme vyzkoušeli, jak "život s alkotesterem" vypadá. Původně jsme měli ambici otestovat, jestli by člověk musel měnit své řidičské návyky, kdyby si důsledně měřil alkohol v dechu. Kolik cest bych musel odložit kvůli zbytkovému alkoholu.

Jak vybrat alkotester

  • Neprofesionální alkotestery se dají koupit od 500 až třeba do 20 tisíc korun.
  • Odborníci doporučují přesnější přístroj s elektrochemickým čidlem (ne polovodičovým).
  • Pro lidi, kteří potřebují měření výjimečně, jsou možná lepší detekční trubičky.
  • Metrolog Jan Peršl říká, že spolehlivý alkotester by měl stát aspoň dva tisíce korun. Sada trubiček se dá pořídit do 200 Kč, ale nedají se použít opakovaně.

Když však první koupený přístroj začal ukazovat poněkud "bláznivě", nabralo vše trochu jiný směr. Vypité pivo neodhalil. Podle odborníků přesněji měří až přístroje za dva tisíce korun, spíše ještě dražší.

Policie používá aparáty značky Dräger, které stojí i 20 tisíc korun. Méně movitějším doporučují staré dobré detekční trubičky. V Česku přesnost podobných měřidel posuzuje Český metrologický institut. "Bavit se o kvalitě měřidla za 500 korun nemá význam. Jenom kalibrace (ověření funkčnosti) měřidla u nás totiž vyjde na 990 korun. Alkotester za pětistovku je spíš jen reklamní předmět," říká metrolog Jan Peršl.

A ještě jeden podobný názor ze soukromé firmy Elmes, která přístroje prodává: "Levné přístroje za pětistovku ani běžně nekalibrujeme, protože nejsou spolehlivé. Dobrý přístroj také musí mít náústek," vysvětluje Lucie Kotschová z Elmesu.

Manažer českého zastoupení firmy Sencor Tomáš Kohout si myslí, že MF DNES zrovna měla smůlu. "Já jsem jich prodal tak třicet tisíc a vrátily se mi dvě procenta. Mohl jste dostat dva špatné kusy. Spousta lidí si to kupuje na dovolené nebo když mají teambuilding a druhý den jdou do práce," říká Kohout.

V Česku je používání alkotesterů komplikovanější než v jiných státech i kvůli zdejší nulové toleranci na alkohol. Přitom odchylka některých přístrojů je značná. Například v návodu jiného alkotesteru prodávaného v internetovém obchodě se dočtete, že přesnost testu je +/- 0,2 promile.

Spolehnout se na takový přístroj by bylo značně ošidné, protože 0,2 promile může představovat rozdíl mezi pouhou pokutou a ztrátou řidičského průkazu na rok.

Docela lišácké stanovisko vydala dopravní policie, když se MF DNES zeptala na doporučení ohledně používání alkotesterů. "Důležitá je hlavně skutečnost, zda je tester schopen detekovat či vyloučit přítomnost alkoholu. Řidič tak má možnost zjistit, zda může usednout za volant. Vzhledem k nulové toleranci není přesně naměřená hodnota nejpodstatnější," uvedla Veronika Hodačová z policejního prezidia.

Jenomže přístroj, který má problém ukázat přesné číslo, může mít logicky i problém určit, zda je alkohol vůbec přítomen, či není.

Byznys se strachem z policie

Přístroje na měření alkoholu v dechu má v nabídce skoro každý obchod s elektronikou. Nejvíc jdou na odbyt pochopitelně ty nejlevnější. Řidiči si však kupují i přístroje firmy Dräger, která zásobuje i policii. "Přístroj Alkotest 3000 (stojí kolem 11 tisíc korun – pozn. red.) máme v nabídce třetím rokem, přičemž předloni jsme začali. V loňském roce jsme prodali necelých 300 kusů. Naši zákazníci už často dříve vlastnili přístroj nižší kategorie a neměli v něj důvěru," říká produktový manažer firmy Dräger Zdeněk Vafek.

Jedna sklenka ano. Pak začíná opravdové riziko

Testovali jsme testery. Ten levný ignoroval i dva "panáky". Klasická trubička se zbarvila až po pivu a sklence slivovice

Každý člověk odbourává alkohol jinak, veškeré obecné tabulky jsou velmi relativní. Znát vlastní tělo, a tedy zkušebně foukat do alkotesterů či trubiček, přesto smysl má. Musíte si však vybrat dobrý model.

Test 1: levný alkotester
Oba přístroje značky Sencor stejného typu, každý v ceně 490 korun, dospěly k poněkud pochybnému výsledku i při úzkostlivém dodržování návodu. Vypité sklenky piva si prostě přístroj nevšiml. Ukazoval však low (nízkou hladinu) i po vypití sklenky fernetu a portského. Druhou možností je, že se mé tělo vypořádává s alkoholem opravdu extrémně dobře, což je nepravděpodobné, navíc podobné
zkušenosti měli po pivu i kolegové. Různé tabulky počítající, odkdy můžete řídit, udávají, že po jedné sklence destilátu nebo jednom pivu má člověk 0,3 promile a dostane je ze sebe asi za tři hodiny. Policie obvykle odkládá případ, pokud řidič nadýchá 0,24 promile a méně.

Test 2: trubičky
Po špatné zkušenosti s alkotestery jsem si koupil obyčejnou sadu detekčních trubiček. Ty moderní už po požití alkoholu nezelenají jako dřív, ale růžovějí. Dal jsem si plzeňskou dvanáctku, po čtvrthodině foukl a krystaly zůstaly bílé. Přidal jsem ještě malou skleničku slivovice a krystaly se neochotně barvily do růžova.

I na trubičce najdete stupnici, podle které od 0 do 0,2 promile zůstává bílá a kolem 0,5 promile růžoví. Od 1,2 promile už má být červená. Jaká barva nastupuje při 0,3 promile, kdy už má řidič na silnici velký problém, výrobce neudává.

Test 3: policejní přístroj
Nakonec jsem vyzkoušel špičkový přístroj Dräger. Tuhle značku používají i policisté. I ten po malé sklence fernetu po čtvrthodině ukázal nulu. Asi dobře spaluji. Stanislav Šíp, který zastupuje řidiče po přestupcích, k tomu dodává, že i přístroj Dräger je "kalibrovaný" až od 0,29 promile, takže by až do této hodnoty považoval dechovou zkoušku za negativní. "Na druhou stranu, když někdo nadýchá 0,29 promile, tak to už měl většinou víc než jedno pivo," míní Šíp.

Přes všechny pochyby mám tedy z testů pocit, že jednu sklenku alkoholu jsem schopen ještě zhruba do hodiny po vypití vstřebat. Druhou si raději odpustím.

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky a ceny pohonných hmot na jednom místě.

Nejčtenější

Značka v Praze mate řidiče. Porušení zákazu stojí nejmíň 1500 korun

MHD

Neobvyklá značka u supermarketu v pražské Michli mate řidiče. Někteří ji dodržují, jiní ji považují za neplatnou a...

Po německé dálnici stále zadarmo. Mýto narazilo na evropský soud

ilustrační snímek

Nápad na zpoplatnění dálnic pro osobní vozy v Německu ztroskotal. Evropané včetně Čechů tak nadále budou jezdit...

Cena roční dálniční známky by mohla narůst na dva tisíce korun

Dálniční známka pro rok 2019

Cena roční dálniční známky pro osobní automobily by se mohla zvýšit z 1 500 na 2 000 korun, jak původně chtělo...

Máme to těžší, než si myslíte, nežijeme na jachtě, říkají dědicové BMW

Muzeum BMW v Mnichově

Být majitelem tak velké firmy, jako je německá automobilka BMW, neznamená jen samá pozitiva, večírky a okázalý život....

Šéf Rolls-Royce: Dvanáctiválec si necháme tak dlouho, jak jen to půjde

Torsten Müller-Ötvös, šéf značky Rolls-Royce

Automobilka Rolls-Royce podle svého šéfa Torstena Müllera-Ötvöse nespěchá se zaváděním technických novinek, ale...

Další z rubriky

Madrid zruší omezení pro vjezd starých aut do centra města

Seat Ibiza

Nové vedení madridské radnice zruší omezení pro vjezd neekologických aut do centra města, které je v platnosti od...

Autofotka týdne: Elektrický tahač bez řidiče nastoupil do služby

Volvo Vera

Jmenuje se Volvo Vera a převáží náklad mezi logistickým střediskem a přístavem ve švédském Göteborgu. Obejde se bez...

Ministr dopravy slíbil, že dálniční známka nezdraží před koncem oprav D1

Na ostravské části dálnice D1 začaly provizorní opravy zvlněné vozovky. (12....

Cena roční dálniční známky by se z nynějších 1 500 korun neměla zvyšovat nejméně do roku 2021. Vyplývá to z vyjádření...

Najdete na iDNES.cz