Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 11. prosince 2023 Dana

Jak EU obelhala Německo. Palivo pro zakázané spalováky bude jen teorií

Bylo to jedno z jarních témat evropského autoprůmyslu. Německo tedy podepsalo bianco šek o výjimce pro syntetická paliva, takzvaná efuels. Skončilo to jako vždycky: EU chce předepsat věc, kterou nelze technicky splnit. Pokud návrh dokumentu, který unikl na veřejnost, projde, nebude realizovatelný.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Porsche

Evropští ministři stvrdili koncem března konec spalovacích motorů po roce 2035. Proti původnímu návrhu má norma obsahovat výjimku povolující spalovací motor pro syntetická paliva. „Jenže je to jen záměr, který opět bude podléhat schválení v Bruselu. A to není jisté,“ psali jsme po schválení.

Schválení normy, jejíž předjednanou podobu začátkem března odmítlo přijmout Německo podpořené několika zeměmi včetně Česka, Berlín podmiňoval zárukami, že po roce 2035 bude možné využívat spalovací motory poháněné právě syntetickými palivy.

Ústupek v zákazu spalovacích aut od roku 2035. Německo podepsalo bianco šek

Berlín tehdy uspokojil slib, že Evropská komise předloží návrh na registraci automobilů na e-paliva po roce 2035. „Tento návrh bude mít podobu ‚aktu v přenesené pravomoci‘, nelegislativního aktu, který se často používá k řešení vysoce technických otázek,“ popsali v březnu zpravodajci Euractivu z Bruselu.

Upozorňovali tehdy, že „Evropský parlament sice nemůže akty v přenesené pravomoci měnit, může je však přímo zamítnout“. Hlavní vyjednavač europarlamentu v této věci, nizozemský zákonodárce Jan Huitema, na to upozornil s tím, že parlament návrh Komise jen tak nepožehná. „Všechny případné budoucí návrhy týkající se e-paliv budou důkladně posouzeny, a to jak z hlediska jejich obsahu, tak i právního základu,“ citoval tehdy magazín Autoweek.

A přesně to se stalo. Dokument, do kterého měl možnost nahlédnout zpravodaj Reuters, totiž žádá, aby auta na e-paliva neměla žádný dopad na klima. Tvůrci vymysleli takový požadavek, který nelze technicky splnit.

Záchrana pro skvělá auta. Porsche začíná vyrábět benzín z elektřiny

„Evropská unie bude požadovat, aby auta na syntetická paliva, takzvaná e-paliva, byla stoprocentně uhlíkově neutrální, pokud se budou prodávat i po roce 2035,“ uvádí se v návrhu právního předpisu.

Podle hlavní politiky EU v oblasti klimatu pro automobily, na níž se členské státy dohodly na začátku tohoto roku, musejí mít všechny nové vozy prodávané v EU od roku 2035 nulové emise CO2. Evropská komise (EK) však měla připravit plán, aby prodej nových automobilů, které jezdí pouze na e-paliva, mohl pokračovat i po roce 2035.

Itálie píše do Bruselu kvůli zákazu spalovacích aut. Povolte také biopaliva

Z návrhu právního předpisu EU podle Reuters vyplývá, že Brusel plánuje stanovit pro automobily na e-paliva přísné podmínky. Požaduje, aby jezdily na paliva s plně neutrálním CO2. E-paliva se považují za uhlíkově neutrální, pokud se při jejich výrobě používají zachycené emise CO2, které vyrovnávají emise CO2 uvolněné při spalování paliva v motoru.

Návrh pravidel by byl přísnější než pravidla pro nízkouhlíková paliva, která se uplatňují v jiných přístupech EU v oblasti klimatu. Členské státy například mohou používat určitá paliva ke splnění cílů EU v oblasti obnovitelných zdrojů energie, pokud dosáhnou 70procentní, nikoli stoprocentní úspory emisí.

Víc, než je možné

Odvětvová skupina eFuel Alliance uvedla, že předloha návrhu by od roku 2035 fakticky zakázala nové spalovací motory, pokud by započítávala emise v celém hodnotovém řetězci i emise z výroby elektronického paliva.

„Předběžný návrh Evropské komise na novou kategorii vozů poháněných výhradně e-palivy de facto zastaví prodej vozů se spalovacími motory po roce 2035, protože technické požadavky nelze reálně splnit,“ řekl v rozhovoru pro Euractiv šéf eFuel Alliance.

„Zachycování a ukládání uhlíku (CCS) lze v omezených případech nasadit, aby bylo zajištěno, že syntetická paliva dosáhnou úplnou klimatickou neutralitu,“ uvedla podle Autoweeku zelená skupina Transport & Environment v reakci na tvrzení výrobců e-paliv, že 100% snížení emisí není možné.

Syntetická paliva mají zachránit spalovací motory, ekoaktivisté jsou proti

„E-paliva, pokud jsou vyráběna z obnovitelných zdrojů, jsou klimaticky neutrální,“ vysvětluje Ralf Diemer z eFuel Alliance. „Při spalování se uvolňuje pouze CO2 zachycený během výrobního procesu.“ Chystaná úprava chce ovšem při výpočtu oxidu uhličitého zohlednit nejen fázi používání vozidla, ale také prvky přepravy, skladování nebo distribuce paliv. Stoprocentní snížení emisí je proto podle Diemera téměř nemožné. „To platí pro všechny technologie, včetně elektrické mobility. Dokud nebude doprava a distribuce pokryta obnovitelnými zdroji energie, není možné dosáhnout celkového cíle snížení emisí. Dále není jasné, na jakém základě Komise zvolila 100 %. Je zřejmé, že neexistuje žádné posouzení dopadu, jak a kdy by bylo možné takového cíle dosáhnout.“

Amer Amer, inženýr ve společnosti Aramco, která spolupracuje se Stellantisem a Renaultem a dalšími energetickými společnostmi na komercializaci e-paliv, nedávno pro Automotive News řekl, že jeho společnost by mohla dosáhnout „70procentního“ snížení CO2 ve své výrobě. „Zbývajících 30 procent zahrnuje výrobní stopu větrných turbín a solárních panelů a elektrolyzérů používaných k výrobě paliv, jakož i dopravu paliv a dodávky na poslední míli, řekl Amer.

Pro vyhodnocení skutečných emisí CO2 produktu je zásadní analýza životního cyklu, připomíná magazín Quattroruote: „Podporujeme záměr EU brát více v úvahu životní cyklus, i když tento přístup dosud nebyl implementován v mnoha jiných předpisech,“ uzavírá Diemer. „Odvětví však musí dostat příležitost dosáhnout cílů pomocí dílčích kroků na cestě ke klimatické neutralitě. Zdá se, že evropští zákonodárci sledují rámcové podmínky, které by mohly dávat smysl ve světě od roku 2040 dále. Současný regulační zásah Komise, již tak přehnaně silný, naše cíle blokuje, místo aby je ctižádostivě prosazoval.“

  • Nejčtenější

Tatra má novou tvář. Vytvořil ji český designér lokomotiv a hodinek

7. prosince 2023

Tatra vstupuje na trh s třetí generací těžkých nákladních vozidel Tatra Force. Zcela nová řada...

Test parkování v obchoďácích. Vánoční boj o auto bez škrábanců začíná

7. prosince 2023

Premium Tři a půl metru dlouhé a třeba taky jen 206 centimetrů široké. I taková parkovací místa jsme našli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Král pod proudem. Svezení prvním elektrickým rollsem je přízračným zážitkem

5. prosince 2023

Spectre hýří superlativy, jemně přede a konejšivou jízdou hýčká. Cena je od 9,5 milionu korun, spíš...

Ojetiny zlevňují, cenové šílenství končí, říká průkopník online prodeje

6. prosince 2023  10:30

Exkluzivně Trh ojetin je podle Jakuba Šulty, zakladatele e-shopu s ojetinami Carvago, vlastně skvělým...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dotace na elektroauta bude stát rozdávat od ledna, na osobní auto 200 tisíc

4. prosince 2023

Stát rozdělí firmám z Národního plánu obnovy 1,95 miliardy korun na podporu elektromobility. Výzva...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

RECENZE: Lucii se kočky rozutekly a žáby proklouzly mezi prsty

Premium Příští rok to bude třicet let, kdy skupina Lucie vydala své třetí a v mnohém přelomové album Černý kočky mokrý žáby. V...

„To bylo odbojové znásilňování.“ Izrael pouští detaily a dělá si hořkou legraci

Premium Izrael, který je znechucen reakcí OSN a organizací „hájících práva žen“ včetně MeToo, začal světovým médiím a v OSN...

Vlajková loď. Příběh čtyř generací Škody Superb

11. prosince 2023

Advertorial Škoda Superb poslala mladoboleslavskou automobilku do zcela jiných vod, než kterými proplouvala do...

Zelená lobby označila leasingové firmy za brzdu váznoucí elektromobilizace

11. prosince 2023

Lidé z evropské lobbistické skupiny Transport and Environment předpokládají, že vám leasingová...

Bible ojetin si posvítila na hříšníky. A nachytala elektroauta na švestkách

11. prosince 2023

Premium Elektromobily se v „závadné statistice“ německé asociace TÜV příliš nevyznamenaly. Tesla skončila...

Autokvíz: Jste Superbznalec?

11. prosince 2023

Nová Škoda Superb je na startu. Čtvrtá novodobá generace vlajkové lodi mladoboleslavské značky je...

Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!
Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!

Užijte si s námi předvánoční čas a sledujte Adventní kalendář 2023. Každý den na vás čeká jeden originální dárek, kterým můžete udělat radost sobě...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

Zemřel herec Ladislav Županič, jehož proslavily Troškovy filmy a muzikály

Ve věku 80 let zemřel herec a dabér Ladislav Županič. Vedle divadla se uplatnil i v rozhlase, filmu a televizi. O úmrtí...

Mám kládu v kalhotách. Hvězdný Depardieu má nové trable kvůli svému chování

Francouzská televize France 2 vzbudila rozruch, když se rozhodla odvysílat nelichotivé záběry slavného herce Gérarda...

Tatra má novou tvář. Vytvořil ji český designér lokomotiv a hodinek

Tatra vstupuje na trh s třetí generací těžkých nákladních vozidel Tatra Force. Zcela nová řada vozidel dostala tvary a...