Přežije i konec světa. Náklaďák, který odolá jadernému výbuchu

aktualizováno 
Tenhle náklaďák má vydržet všechno. Válku včetně biologické či jaderné nebo přírodní katastrofy. Survivor Truck ukázal jeho autor, bezpečnostní poradce Jim DeLozier na veletrhu SEMA. Podivné auto není jen konceptem, bude v prodeji a cena startuje v přepočtu na dvou milionech korun.

Survivor Truck | foto: Survivortruck.com

Základem opravdu krajní bezpečnostní konstrukce je na americké poměry zcela obyčejný Chevrolet C-70. To je klasický americký náklaďáček (pick-up/truck), který se vyráběl v několika generacích od roku 1960 do začátku nového tisíciletí. Tedy žádná aktuální technika, ale lety prověřená jednoduchá a odolná konstrukce.

Fotogalerie

Důležitá je však úprava auta a především nástavba, která sice na první pohled vypadá prapodivně, ale má téměř neuvěřitelné parametry. Celá karoserie funguje jako Faradayova klec, takže je auto odolné nejen proti bleskům, ale hlavně proti elektronickému útoku, což je dnes očekávaný způsob ataku. Auto je samozřejmě pancéřované a také maskované. Vedle barevné kamufláže má na střeše připravené maskovací sítě, které ho v případě potřeby celé zakryjí.

Potud nic překvapivého, ve své podstatě podobnou výbavou disponuje většina vojenských speciálů. To platí i o střílně na střeše a nebo o sledovacím kamerovém systému, který obhlédne celé okolí náklaďáku. Jenže Survivor Truck jde mnohem dál. Karoserie je dokonale izolovaná, takže ochrání posádku před chemickými zbraněmi nebo dokonce před jaderným zářením.

Aby to ale bylo k něčemu, je v interiéru zabudovaná čistička vzduchu nebo úpravna vody včetně možnosti odsolování mořské vody. Nechybí samozřejmě plynové masky a chemické oděvy pro posádku a jiné nezbytné vybavení, jako je komunikační centrum a další elektronická výbava.

Samozřejmostí je vysoká průchodnost terénem, vyztužená karoserie a pohon všech kol. Konstrukce nástavby je rozhodně neortodoxní, zaujme užitková plošina nad kabinou auta s žebříkem v přední části.

Motor, který konstruktér blíže nespecifikoval, je uzpůsoben na nejrůznější typy paliv tak, jak budou v případě krize dostupná. Agregát zajišťuje vedle pohonu i energii pro všechny palubní systémy včetně zmíněných čističek vzduchu a vody. Důležité jsou i úložné prostory pro potraviny a nádrže pro palivo a vodu.

Podle autora projektu Jima DeLoziera poskytne plně vybavený Survivor Truck bezpečný domov pro rodinu na celé dva roky. Otázkou je, jestli netrénovaná posádka tak dlouho vydrží na poměrně malé ploše auta, navíc prošpikované další výbavou.

Auto překvapivě není pouhým konceptem pro výstavy, ale míří do výroby na objednávku. Základní varianta má stát 100 000 dolarů, což jsou v přepočtu asi dva miliony korun. V plné polní však bude mnohonásobně dražší, cena se totiž může vyšplhat v přepočtu až na 12 milionů korun.

Autor:

Nejčtenější

Řidička kamionu vypráví: učila ji máma, do imigrantských přístavů se bojí

Osmadvacetiletá kamioňačka Veronika Kubínová

Tlačí se do profese, která odjakživa patřila chlapům. Však si od nich na cestách také občas vyslechnou něco peprného....

Kráska za volantem fekálního vozu: Práci mužům neberu. Nechtějí ji dělat

Ženy za volantem: Veronika Viktorinová jezdí s fekálním vozem

Tlačí se do profese, která odjakživa patřila mužům. Však si od nich na cestách také občas vyslechnou něco peprného....

Problém s oxidy dusíku vyřeší zrušení limitů pevných částic, míní expert

Ilustrační snímek

V Německu je překračování hodnot škodlivin v autodopravě diskutovaným tématem. Přibývá měst, kde na některých úsecích...

VW chce ovládnout trh s elektromobily. Techniku nabízí i konkurenci

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Koncern Volkswagen staví svůj úspěch už po dekády na sílení komponent a unifikaci techniky. Sází na systém jednotných...

První jízda: nový Mercedes GLE se do zatáčky naklápí jako motorka

Mercedes představuje čtvrtou generaci třídy GLE.

Čtvrtá generace třídy GLE má mezi kvanty současných SUV modelů Mercedes-Benz zvláštní postavení. Přímo totiž navazuje...

Další z rubriky

Kráska za volantem fekálního vozu: Práci mužům neberu. Nechtějí ji dělat

Ženy za volantem: Veronika Viktorinová jezdí s fekálním vozem

Tlačí se do profese, která odjakživa patřila mužům. Však si od nich na cestách také občas vyslechnou něco peprného....

Škoda má připravenou studii elektromobilu. Sériová verze dorazí příští rok

ŠKODA VISION iV

Na autosalon do Ženevy, který otevírá začátkem března, veze Škoda tři novinky. Ke dvěma sériovým modelům Scala a Kamiq...

Ferrari představilo novou formuli pro Vettela

Monopost Formule 1 stáje Scuderia Ferrari pro sezonu 2019

Nejslavnější stáj Formule 1 představila svůj nový monopost pro nadcházející sezonu. Premiéra nového ferrari pro...

Najdete na iDNES.cz