Standa Hložek: Auto je můj druhý obývák

  12:23aktualizováno  12:23
Standa Hložek za svou řidičskou kariéru najezdil přes milion kilometrů, vystřídal řadu značek aut a říká, že auto je nejen jeho kamarád, ale i jeho další obývák. Také ho má patřičně zabydlený. V kufru u najdete řadu věcí - kytaru, kostým a několik párů bot. Ale i vrtačku, rozbrušovačku nebo zednickou lžíci.

Jak dlouho už jezdíte a jaký jste řidič?
Jeden můj výborný kamarád, mistr volantu Pavel Valoušek, mě kdysi zasvětil do nejrůznějších tajů kolem volantu.

Pravidelně mi opakoval: „Nikdy neříkej, že jsi dobrý řidič.“ Jezdím již od svých osmnácti let a na silnici jsem toho zažil dost. V současném provozu se člověk bohužel občas nevyhne tomu, že má nějakou kolizi.

Ale naštěstí to nebylo nikdy nic vážného, pokud neberu pomačkané plechy. Nedávno jsem to počítal: už jsem fakt najel dost přes milion kilometrů.

Kolik jste za tu dobu vystřídal aut?
To už ani nedám přesně dohromady. Bylo to několik Škodovek, Fiat, Renault, Ford, VW Golf, Peugeot, Mitsubishi a asi ještě nějaké další. Teď jezdím díky své spolupráci s firmou Auto Jarov se Seatem.

Test Seatu Cordoba najdete ZDE.

Nejdříve to bylo toledo a v současné době mám cordobu. Ta je na první pohled nenápadná, ale je to dravec. Jede perfektně, dobře brzdí a hlavně mám diesel, jezdím okolo pěti litrů nafty.

Mnozí rádi vzpomínají na první auta. Co vy?
Samozřejmě, že rád. Byla to stará prorezlá Škoda Octavia. Když se s ní projelo louží, tak tekla voda dovnitř, až do té doby, než jsme ji vyvařili a opravili. Její výhodou však bylo to, že i když stála třeba týden v Otrokovicích na nádraží a já byl někde zpívat v Praze, tak jsem ji tam vždycky našel. A hlavně pokaždé jsem ji nastartoval a bezpečně s ní dojel domů.

Skvělý byl také Ford Escort. S tím jsem najel přes 280 tisíc kilometrů a pak ho ještě prodal kamarádovi, který s ním najezdil několik dalších desítek tisíc kilometrů. A asi nejvíce toho u mě odpracovalo Mitsubishi Carisma. U něj mám rekord, povedlo se nám do něj nacpat čtvery dveřní zárubně osmdesátky a taky je odvézt.

Vy budete mít svoje auta asi rád...
Asi to tak bude. Protože auto musí být logicky kamarád, spoléhám se na něj, jelikož mě musí všude dovézt. A pak je to i můj další obývací pokoj. V autě během roku strávím opravdu hodně času, někdy víc než v obýváku doma. Možná by vás překvapilo, co všechno byste uvnitř vozu našli.

Kolik toho tedy ročně najezdíte?
Zrovna teď jsem asi za dva měsíce ujel nějakých devět a půl tisíce kilometrů. Myslím si, že ročně najedu pětačtyřicet padesát tisíc, a to autem, které řídím. Samozřejmě, že jezdíme ještě i různě jinak. Ale byly roky, kdy jsem najel devadesát až sto tisíc kilometrů. Vzpomínám si, jak jsem si kdysi koupil škodovku, stotřicítku, a za tři čtvrtě roku měla na tachometru přes sedmdesát tisíc kilometrů. Přestože mi to bylo líto, musel jsem ji prodat.

Svou první škodovku jste musel vyvařit a opravit. Troufnete si ještě dnes na nějakou opravu?
Přiznám se, že bych možná ještě uměl tak vyměnit svíčky a udělat nějaké základní úkony kolem údržby. Dneska, když otevřete kapotu u vozu, máte kolikrát problém, abyste vůbec našel tu správnou nádobku, do které se má dolít kapalina do ostřikovačů. Údržbu a opravy proto raději nechávám na odbornících, kolikrát to ani jinak nejde. 

Jiné téma: co říkáte situaci na silnicích?
Mám pocit, že lidé jezdí čím dál hůř. Vždycky se musím pozastavit nad tím, že v takové malé zemičce, jako je ta naše, se denně na silnicích zabije šest lidí. To je příšerná věc.

My nepotřebujeme žádnou katastrofu, my se vytlučeme na silnicích. Já bych za ty nejhorší přestupky okamžitě bral řidičáky, a to na dlouhou dobu. Nepochopím například řidiče, kteří se otáčejí na dálnici. Neuvědomují si, co mohou způsobit.

Já, když je suchá cesta, si také dokážu užít rychlejší jízdy. Ale jakmile vidím, že prší, mrholí, je mlha, namrzlá silnice, tak jedu třeba krokem. Je mi jedno, že přijedu pozdě, nedá se nic dělat, ale hlavně abych dojel.

Jste z Moravy, zpíváte řadu moravských písniček. K Moravě patří víno. Jak se stavíte k alkoholu za volantem?
To je také jedna z věcí, které nemám rád. Alkohol za volant nepatří. Samozřejmě si dobré víno dám rád, ale potom se nechám raději odvézt. I když teď jsem objevil jednu bezvadnou věc.

Má kamarádka začala distribuovat nealkoholické víno. Překvapilo mě, že po vychlazení chutná velice dobře. To je třeba cesta, jak ve společnosti dodržet dekorum. Napijete se s přítomnými a oni ani nepoznají, že máte nealkoholický nápoj. 

Máte nějaký motoristický sen?
Mám. Chtěl bych mít minimálně tři auta nebo nejlépe čtyři. Jedno na normální ježdění, takové malé, když jedu sám. Pak bych chtěl mít nějaké noblesní auto, se kterým bych si vyjel, jen když je venku hezky. Pak nějaké terénní, abychom mohli v zimě bez problémů na hory. No a pak bych chtěl mít užitkové auto, takové, kam bych na chalupě naložil hromadu dřeva nebo třeba fůru písku. Ale to vše je opravdu jen sen.

Autoři:

Nejčtenější

Mezi Výrovkou a Luční boudou je až deset metrů sněhu, fréza razí naslepo

Většinu sněhu odhrnuly rolby, fréza odstraňuje poslední metry.

Travers mezi Výrovkou a Luční boudou v Krkonoších prorážela sněžná fréza. Stroj se musel prokousat zhruba třímetrovou...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Test litých kol na octavii: Některá se doslova rozpadla na kusy

Test litých kol pro Škodu Octavia

Kola dělají auto, říká se. Na designových osmnáctkách zkrátka vypadá o poznání lépe než na plechových zimních...

Ropu nahradí odpadky. Umíme z nich vyrobit naftu i plyn

Recyklační jednotka OMV ReOil ve vídeňské rafinérii vyrábí syntetickou ropu z...

Z přibližně sta kilogramů použitých plastů je speciální zařízení ve vídeňské rafinérii schopno během hodiny vyrobit asi...

Zastavení řidiče na základě údaje z tachometru bylo podle policie přiměřené

Policista v civilu zastavil muže na dálnici kvůli rychlé jízdě

Dohru v kázeňském řízení má netradiční policejní kontrola, která se odehrála v březnu na dálnici D46. Její videozáznam...

Další z rubriky

Veleúspěšnou fabii pro rally vylepšili. Premiéra je v Českém Krumlově

Nová Škoda Fabia R5 v testovacích jízdách

Za uplynulé čtyři sezony se Škoda Fabia R5 stala nejúspěšnějším rallyovým vozem kategorie WRC 2 a kromě tří světových...

VIDEOKURZ: Číňané školí české řidiče. Ukazují, jak správně zipovat

Skoro dokonalé použití pravidla zipu

Pravidlo, které řidičům předepisuje, že se mají sjíždět do jednoho pruhu na přeskáčku, platí v Česku skoro dvacet let....

Autofotka týdne: americký borec Cadillac XT4 v české premiéře

Přípravy motoristické slavnosti Legendy

Americký mamut General Motors před pár lety Evropu víceméně opustil. Po prodeji Opelu v roce 2017 se auta značek GM...

Najdete na iDNES.cz