Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 11. prosince 2023 Dana

Pět let bezzubého zákona. Fabia stočená o 760 tisíc kilometrů, bez postihu

Víc než třetina ojetých aut prodávaných v Česku má stočený tachometr, v průměru o 98 tisíc kilometrů. Rekordmanem, kterého zachytila společnost Cebia, je Škoda Fabia, stočená o 760 tisíc kilometrů.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Už pět let je stočení tachometru přestupkem, za který je možné uložit pokutu až půl milionu korun. V praxi ale není tento přestupek v podstatě ani řešen, nemluvě o udělení nějaké odstrašující pokuty.

Stočení tachometru je tou nejsnadnější cestou, jak omladit auto před prodejem, a bylo velmi rozšířenou praxí zejména v těch „divočejších“ autobazarech nebo při přímém prodeji. „Kvůli zdražování má už opět 35 procent prověřovaných aut stočený tachometr,“ uvádí Martin Pajer, ředitel společnosti Cebia.

Auta se stočeným tachometrem jsou podle statistik firmy, která se prověřováním historie ojetin zabývá, dražší v průměru o 20 procent, než by měla být. Zhruba o stejnou částku v následujících letech narostou náklady na opravy a údržbu. Takový podvedený nový majitel tak zaplatí dohromady o 40 procent víc, než by měl.

Průměrná ojetina skoro za tři sta tisíc

STATISTIKA

Podíl ojetých aut se stočeným tachometrem na českých silnicích vzrostl od roku 2021 o dva procentní body na 35 procent. Důvodem je rostoucí cena ojetin. Přibližně 19 procent aut bylo podvodně omlazeno a šest procent mělo za sebou totální havárii. Vyplývá to z informací společnosti Cebia.

Loni se podle propočtů Cebie v tuzemsku prodalo 661 tisíc ojetých vozů, z toho 55 procent mělo původ v zahraničí. Průměrná cena ojetin se za posledních pět let do letošního prvního pololetí zvýšila o 94 000 na 296 000 korun.

V evropském srovnání je co do podílu aut se stočeným tachometrem Česko na devátém místě. Vede Ukrajina se 42 procenty, druhé je Bulharsko se 40 procenty a Rumunsko s podílem 39 procent. Naopak ve Francii nebo v Německu se podíl vozů se stočeným tachometrem pohybuje okolo 18 procent.

Průměrná cena ojetin je z okolních zemí nejvyšší v Německu, kde je 411 000 korun, což souvisí s nižším průměrným věkem prodávaných vozů z druhé ruky, který dosahuje 6,5 roku. Naopak v Polsku je cena ojetin v průměru jen 214 000 korun, ale průměrný věk dosahuje 11,5 roku.

Podle společnosti Cebia se nejčastěji stáčí tachometr u vozů Škoda Octavia, Volkswagen Passat, BMW řady 5, Fordu Focus a Volkswagenu Golf. Průměrné stáří vozů se stočeným tachometrem je 6,5 roku a průměrná prodejní cena 345 000 korun. Nestáčí se ale jen o stovky tisíc kilometrů, časté jsou také případy, kdy zejména u aut na operativní leasing lidé stočí třeba jen tisíc kilometrů, aby nepřekročili předepsaný roční nájezd. Můžou to ale udělat několikrát za sebou.

Postupný přechod z mechanických tachometrů na digitální moc nepomohl, proto zákonodárci v roce 2018 rozhodli o tom, že stočení tachometru bude jasně definovaným přestupkem (byť byly snahy udělat z toho trestný čin) s maximální pokutou až půl milionu korun. Přestupek byl zakotven do § 36 odst. 4 zákona č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, zákonem č. 193/2018 s účinností od 1. října 2018, a to jak pro právnické, tak pro fyzické osoby.

Jak se ale ukazuje, v praxi nebyl v podstatě téměř nikdo postižen. A neexistuje ani žádná oficiální statistika. Při pátrání po číslech si dotaz přehazovaly ministerstvo dopravy, policie, krajské úřady a krajská ředitelství policie, až přesná odpověď přišla z ministerstva vnitra. „V letech 2018 až 2020 měla ministerstva (a ostatní ústřední správní úřady) povinnost zpracovávat tzv. přehled přestupků obsahující údaje o projednaných přestupcích za příslušný kalendářní rok. Podřízené orgány, včetně obecních úřadů, měly povinnost ministerstvům dodat potřebné údaje. V roce 2021 byla povinnost zpracovávat přehled přestupků zrušena,“ říká Hana Malá z odboru komunikace ministerstva vnitra.

Dohledat se tak dají nějaké údaje jen z let 2018–2020. A třeba v roce 2019 bylo v celé republice uděleno podle výše zmíněného paragrafu jen 52 pokut s průměrnou výší 2 970 korun. O rok dřív byly takové pokuty jenom tři. A změna nenastala ani v dalších letech.

„Přestupek fyzických nebo právnických a podnikajících fyzických osob za stáčení tachometrů v uplynulých čtyřech letech náš úřad neřešil,“ říká třeba Karel Bendl, středočeský radní pro oblast silniční dopravy. „V rámci státního odborného dozoru na STK vozidel na území kraje je prováděna kontrola stavu tachometru při pravidelných technických prohlídkách a případný zjištěný rozdíl v počtu najetých kilometrů, který by technik přehlédl a nevyřešil podle metodického pokynu ministerstva dopravy, by tak byl řešen přímo s kontrolním technikem. Tento přestupek však nebyl v uplynulých čtyřech letech zjištěn.“

Žádný přestupek neevidují ani na magistrátu hlavního města Prahy, v krajích Vysočina, Ústeckém, Jihomoravském, Olomouckém, Plzeňském, Moravskoslezském, Libereckém, Karlovarském, Pardubickém, Královéhradeckém, Jihočeském ani Zlínském. Skepsi k zákonnému opatření vyjádřila za všechny Jitka Čmoková z oddělení vnějších vztahů Karlovarského kraje: „Předmětné ustanovení zákona je poměrně ‚bezzubé‘. Sankce může být totiž uložena pouze tomu, kdo neoprávněnou změnu počítadla ujeté vzdálenosti přímo provede. Tudíž užívání vozidla s přetočeným tachometrem nebo jeho prodej apod. sankci nepodléhá.“

Problémem při nákupu ojetin nejsou jen stočené tachometry, ale také zatajení předešlé havárie. Velcí prodejci ojetých vozů jako AAA Auto, Auto ESA, DAVO CAR, Škoda PLUS, Das WeltAuto či Mama Car se proto nyní dohodli se společností Cebia a postupně začnou nabízet základní ověření historie ojetých aut zdarma. „Už v tuto chvíli je základní prověření dostupné u 41 procent aut, která prodávají autobazary. Do poloviny října přibyde dalších 38 procent aut,“ uvádí Pajer.

„Základní výpis je k dispozici u inzerátu vozu na internetu nebo přímo v bazaru pomocí QR kódu. Součástí základního prověření jsou vedle historie stavů najetých kilometrů také kontrola odcizení, kontrola financování, tedy zda vozidlo není zatížené leasingem či spotřebitelským úvěrem, dále kontrola, zda vozidlo nebylo provozováno jako taxi, a v neposlední řadě i specifikace vozidla,“ vysvětluje.

  • Nejčtenější

Tatra má novou tvář. Vytvořil ji český designér lokomotiv a hodinek

7. prosince 2023

Tatra vstupuje na trh s třetí generací těžkých nákladních vozidel Tatra Force. Zcela nová řada...

Test parkování v obchoďácích. Vánoční boj o auto bez škrábanců začíná

7. prosince 2023

Premium Tři a půl metru dlouhé a třeba taky jen 206 centimetrů široké. I taková parkovací místa jsme našli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Král pod proudem. Svezení prvním elektrickým rollsem je přízračným zážitkem

5. prosince 2023

Spectre hýří superlativy, jemně přede a konejšivou jízdou hýčká. Cena je od 9,5 milionu korun, spíš...

Ojetiny zlevňují, cenové šílenství končí, říká průkopník online prodeje

6. prosince 2023  10:30

Exkluzivně Trh ojetin je podle Jakuba Šulty, zakladatele e-shopu s ojetinami Carvago, vlastně skvělým...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dotace na elektroauta bude stát rozdávat od ledna, na osobní auto 200 tisíc

4. prosince 2023

Stát rozdělí firmám z Národního plánu obnovy 1,95 miliardy korun na podporu elektromobility. Výzva...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

RECENZE: Lucii se kočky rozutekly a žáby proklouzly mezi prsty

Premium Příští rok to bude třicet let, kdy skupina Lucie vydala své třetí a v mnohém přelomové album Černý kočky mokrý žáby. V...

„To bylo odbojové znásilňování.“ Izrael pouští detaily a dělá si hořkou legraci

Premium Izrael, který je znechucen reakcí OSN a organizací „hájících práva žen“ včetně MeToo, začal světovým médiím a v OSN...

Vlajková loď. Příběh čtyř generací Škody Superb

11. prosince 2023

Advertorial Škoda Superb poslala mladoboleslavskou automobilku do zcela jiných vod, než kterými proplouvala do...

Zelená lobby označila leasingové firmy za brzdu váznoucí elektromobilizace

11. prosince 2023

Lidé z evropské lobbistické skupiny Transport and Environment předpokládají, že vám leasingová...

Bible ojetin si posvítila na hříšníky. A nachytala elektroauta na švestkách

11. prosince 2023

Premium Elektromobily se v „závadné statistice“ německé asociace TÜV příliš nevyznamenaly. Tesla skončila...

Autokvíz: Jste Superbznalec?

11. prosince 2023

Nová Škoda Superb je na startu. Čtvrtá novodobá generace vlajkové lodi mladoboleslavské značky je...

Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!
Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!

Užijte si s námi předvánoční čas a sledujte Adventní kalendář 2023. Každý den na vás čeká jeden originální dárek, kterým můžete udělat radost sobě...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

Zemřel herec Ladislav Županič, jehož proslavily Troškovy filmy a muzikály

Ve věku 80 let zemřel herec a dabér Ladislav Županič. Vedle divadla se uplatnil i v rozhlase, filmu a televizi. O úmrtí...

Mám kládu v kalhotách. Hvězdný Depardieu má nové trable kvůli svému chování

Francouzská televize France 2 vzbudila rozruch, když se rozhodla odvysílat nelichotivé záběry slavného herce Gérarda...

Tatra má novou tvář. Vytvořil ji český designér lokomotiv a hodinek

Tatra vstupuje na trh s třetí generací těžkých nákladních vozidel Tatra Force. Zcela nová řada vozidel dostala tvary a...