Speciální test aut z pohledu seniora: závaží, sluchátka a svázané ruce

aktualizováno 
Jaké auto bude nejlépe vyhovovat seniorům zkoumal německý autoklub ADAC. U starších řidičů velmi oblíbená fabia v testu propadla, protože jí chybí moderní vychytávky ulehčující řízení.

Naložit těžký nákup usnadní co nejnižší nákladová hrana kufru. | foto: ADAC

Tělo vetší, zrak slábne, ani sluch není co býval. Přibývající roky stárnoucí evropské populace se projeví i ve vztahu k autům. Do přikrčeného sporťáku se s bolavými zády neposkládáte. ADAC proto zjišťuje, která auta se hodí seniorům. 

Speciální oblek pro testování aut v

Speciální oblek pro testování aut v "kůži" seniora


Na seniory už začínají myslet i automobilky. Ve vývoji používají speciální obleky, ve kterých si vývojář, kterého ještě nezačaly opotřebovávat roky, lépe představí, jak se pohybuje a jak vidí starší řidič. V obleku jsou různá závaží, pohyb rukou a nohou omezují bandáže. To se pak volantem točí špatně. Speciálně upravené brýle zúží a zakryjí zorné pole. Na uši se dávají sluchátka a na boty podložky komplikující chůzi. A naložit těžký nákup přes vysokou hranu kufru je vyčerpávající.

V tu chvíli pochopíte oblíbenost aut se zvýšenou polohou za volantem, do kterých se dobře nastupuje. Senior v SUVčku ho často nemá pro to, že by bydlel na samotě u lesa, ale protože se mu do něj dobře nastupuje.

Pro starší řidiče je velmi důležité lehké a nastupování.


Takový oblek má i německý autoklub ADAC a testuje auta, aby seniorům poradil s nákupem. "Uspět může jen vozidlo, ze kterého je dobrý výhled, do nějž se dobře nastupuje, má lehce přístupný kufr a disponuje výbavou pro seniory. Například parkovací kamerou," popisuje Petr Buček, šéfredaktor magazínu AutemBezpečně.cz.

Letos ADAC hodnotil 13 vozů různých značek i koncepcí. Test vyhrál velkoprostorový Volkswagen Sharan, poslední skončila Škoda Fabia.

Sharan v testu zabodoval díky výbornému výhledu, velkému i dobře přístupnému kufru, mezi jeho přednosti patří také výborná viditelnost při jízdě v noci. "Podle ADAC vychází řidičům-seniorům ve všech ohledech vstříc," tlumočí výsledky Buček. 

Body velký volkswagen ztratil jen za nastupování a vystupování. V tomto testu excelovalo francouzské MPV Renault Scénic. "Do francouzského minivanu se výborně nastupuje a lehké je z něj i vystoupit. Díky nízkým a ne příliš širokým prahům a ideální výšce sedadel," vysvětluje Buček. MPVčka mívají vysokou střechu, pod kterou se při nastupování nemusíte shýbat, sedadla bývají výš než u tradičně stavěných aut.

BMW 3 GT bodovalo komfortem a plejádou pomocníků, které usnadňují řízení. Ta chybí právě dosluhující fabii. Malé škodovce, která dostane nástupce příští rok, třeba chybí xenonové světlomety, které osvětlí mnohem lépe noční cestu. Když už zrak slábne, je to důležité. "Také automatický brzdový systém fabie nedostávají. Ještě menší Škoda Citigo jej však má," dodává Petr Buček.

Přesto je fabia u seniorů oblíbená. V Německu je mezi zákazníky nad 60 let sedmým nejkupovanějším modelem.

Nutno dodat, že žebříček nelze brát úplně vážně. Už proto, že srovnává auta různých kategorií a koncepcí. Vítězný volkswagen také sice může bodovat výhledem a komfortem, ale důchodce, který žije sám nebo v páru, tak obrovité auto rozhodně nevyužije. Navíc mu pravděpodobně nebude vyhovovat manévrování s tak velkým autem. Test je spíše vodítkem, na co se zaměřit při výběru auta pro seniora.

Test aut pro seniory
modelvýhlednástupkufrobsluhanockomfortvýbavacelkem
1.VW Sharan++++++++++++
2.BMW 3 GT+0++++++++
3.VW Golf Plus++++++0+
4.VW Passat Variant00++++++++
5.VW Golf+0+++++++
6.Renault Scénic+++++++0+
7.Opel Mokka++++++++
8.Kia Carens++++++0+
9.Volvo V40000++++++
10.Renault Mégane0+00++0+
11.Peugeot 2008+0++++-+
12.Renault Captur0+++00-+
13.Škoda Fabia0+++00-0
HODNOCENÍ:  ++ velmi dobrý, + dobrý, 0 uspokojivý, - dostatečný, -- nedostatečný
ZDROJ: ADAC

 

Nejčtenější

Kráska za volantem fekálního vozu: Práci mužům neberu. Nechtějí ji dělat

Ženy za volantem: Veronika Viktorinová jezdí s fekálním vozem

Tlačí se do profese, která odjakživa patřila mužům. Však si od nich na cestách také občas vyslechnou něco peprného....

Umělec u soudu žádá Škodu o stažení SUV a nově i ráfků pro Scalu

Návrhy designu SUV značky Škoda od malíře a designéra Vlada Vovkaniče

Malíř a designér Vlado Vovkanič požaduje, aby společnost Škoda Auto stáhla z trhu vozy Kodiaq a Karoq i modely kol Vega...

S nejmenšími auty je amen. Regule je prodražují a elektřina je nespasí

Fiat 500

Nejmenší auta jsou ohrožený druh, Volkswagen a PSA naznačují, že nové generace VW UP! nebo Peugeotu 108 se nedočkáme....

Problém s oxidy dusíku vyřeší zrušení limitů pevných částic, míní expert

Ilustrační snímek

V Německu je překračování hodnot škodlivin v autodopravě diskutovaným tématem. Přibývá měst, kde na některých úsecích...

Nečekaný rozsudek. Německý soud rozhodl kvůli dieselgate ve prospěch VW

Ilustrační foto

Německý soud v dolnosaském městě Braunschweig rozhodl ve prospěch společnosti Volkswagen (VW) v případu, kdy zákazník...

Další z rubriky

Kráska za volantem fekálního vozu: Práci mužům neberu. Nechtějí ji dělat

Ženy za volantem: Veronika Viktorinová jezdí s fekálním vozem

Tlačí se do profese, která odjakživa patřila mužům. Však si od nich na cestách také občas vyslechnou něco peprného....

Zpovykaná Evropa přestává automobilky bavit. Brexit je poslední kapka

Ilustrační snímek

Honda během jednoho dne dost jasně ukázala Evropě, jak dnes vidí svět kolébku automobilismu. Kontinent, kde motorismus...

Nečekaný rozsudek. Německý soud rozhodl kvůli dieselgate ve prospěch VW

Ilustrační foto

Německý soud v dolnosaském městě Braunschweig rozhodl ve prospěch společnosti Volkswagen (VW) v případu, kdy zákazník...

Najdete na iDNES.cz