V prvé řadě je nutné si uvědomit, že za sníh či led na střechách domů nese odpovědnost majitel, případně správce budovy. A protože pro ně zimní údržba znamená práci navíc, často ji bohužel zanedbávají.
„Odpovědnost za škody způsobené sněhem nebo ledem padajícím ze střechy nese majitel nemovitosti. Ten má povinnost zajistit, aby byl jeho majetek bezpečný. V praxi to znamená pravidelně odstraňovat sníh a led ze střechy, a pokud to není možné, podniknout preventivní opatření, jako je instalace sněhových zábran nebo uzavření nebezpečných úseků chodníků,“ vysvětlují specialisté ze srovnávače sjednej.cz.
A tato slova potvrzuje také pojišťovna Direct: „Na tuto otázku je jednoduchá odpověď: majitel domu. Ten musí zajistit bezpečnost svého objektu, protože je to on, kdo nese zodpovědnost za případná zranění chodců, stejně jako za škody na majetku. Tuto odpovědnost může vlastník přenést na správce domu, ale vždy se vyplatí mít takové pověření zdokumentováno písemně.“
Co když dojde k poškození auta?
Pokud se vám stane, že auto poškodí padající led nebo sníh, vždy se chovejte stejně jako v případě jiné nehody. Nejprve je nutné zjistit, že nikomu nic není, pokud je, pak ihned volejte záchranku a policii. Tu je dobré volat i v případě velkých poškození auta. Místo nehody dobře nafoťte, ideálně i natočte, a to včetně okolí. Čím víc obrazového materiálu, tím lépe.
„V případě vzniku škody je nutné pořídit ihned fotodokumentaci celého místa události, stavu objektu a poškozených předmětů. Nezbytné je zaznamenat pečlivě čas vzniku škody. Vhodné je zajistit svědky. V případě závažnějších škod a újmy na zdraví je třeba přivolat policii a pořídit záznam. Škoda musí být co nejdřív nahlášena pojišťovně, aby byla umožněna urychlená prohlídka místa ze strany likvidátora,“ radí pojišťovna Uniqa.
Kdo to zaplatí?
To je otázka za všechny peníze. Logika i zaběhlá pravidla velí, že pojištění domu. Jenomže realita může být náročnější. Je totiž potřeba majitele nemovitosti dohledat a vše s ním řešit. Ano, pomůže katastr nemovitostí, ale je to běh na delší trať. Řada odborníků se shoduje, že ideální je mít i pro tyto případy sjednané havarijní pojištění. V takovém případě vás sice čeká spoluúčast, ale veškeré vyřízení a proplacení škod proběhne velmi rychle.
Pozor ale na situace, na které se žádné pojištění nevztahuje. „Jsou chvíle, kdy ani ten nejpoctivější majitel domu nemůže zabránit průšvihu. Říká se jim situace, které nastanou tzv. z vyšší moci. Škodu v těchto případech způsobí nečekaně silná či blesková živelná událost, jako je například náhlá sněhová bouře, vichřice nebo prudká obleva, a právě v těchto případech vlastník nebo správce za škody neodpovídá. A pozor – ani pojišťovna je za majitele nemovitosti neproplatí,“ upozorňuje pojišťovna Direct.
Cedulka s varováním vše zachrání?
Na řadě míst, třeba u domů a obchodních center se často objevuje cedulka s varováním, že ze střechy může padat led a sníh. To je sice dobré, ale rozhodně to majitele budovy nezříká veškerých povinností. „Z hlediska práva vás totiž mohou podobná opatření ochránit pouze částečně, pokud vůbec. Jako majitel domu jste prostě povinen nebezpečí předcházet, takže převážná odpovědnost jde v případě, že se něco stane, pořád za vámi, cedulka necedulka,“ radí Direct.