Úterý 24. listopadu 2020, svátek má Emílie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 24. listopadu 2020 Emílie

Výroba elektroškody běží. Ve Francii a Itálii vyjde po dotacích na 150 tisíc

Citigo je první sériově vyráběnou škodovkou s čistě bateriovým pohonem. Zaváděcí edice prvních 500 kusů, které automobilka nabízela na českém trhu se slevou, už je rozebraná. Nyní tedy startuje model na ceně 480 tisíc. V Evropě jsou ovšem země, kde se díky dotacím pořídí citigo do zásuvky výrazně levněji.

Nedávno představená novinka od škodovky se stala nejlevnějším elektromobilem na většině evropských trhů. U konkurenčních značek to vyvolalo reakce (více čtěte zde). Citigo stojí stále o hodně víc než srovnatelné vozy se spalovacím motorem a návratnost investice je zatím diskutabilní.

Fotogalerie

Motorismus blízké budoucnosti je ovšem elektrický a dotovaný. Pořizovací cena aut na baterky je v porovnání s vozy se spalovacím motorem nerealisticky vysoká kvůli drahým akumulátorům. Pokud mají Evropané hromadně přesednout do elektroaut, na což tlačí politická reprezentace pod tlakem Bruselu, budou potřeba dotace. V Německu tak kabinet Angely Merkelové nově schválil šestitisícový příspěvek na nákup bateriového vozu, půlkou přispěje vláda, druhou automobilka (více čtěte zde). V Česku dosáhnou na dotace pouze firemní zákazníci.

V jiných evropských zemích už dotační programy běží. Norsko nebo Nizozemí jsou jimi proslulé. Na zajímavé ceny srazí dotace i v dalších zemích.

Francouzské dotace

Škodovka ve francouzských médiích vypustila reklamu s náznakem, že elektrické Citigo iV můžete mít už za 5 870 eur, všímá si francouzský magazín Caradisiac. To je v přepočtu něco přes 150 tisíc korun. V showroomech Škody ovšem visí cenovka 21 600 eur. „Je to jednoduché, když splníte celou řadu podmínek, opravdu zaplatíte jen necelých šest tisíc eur. Zbytek vám doplatí vaši spoluobčané na dotacích a daňových zvýhodněních,“ píše francouzský magazín.

První příspěvek bude od těch, kteří si kupují vůz s nadprůměrnými emisemi CO2. Ve Francii totiž už od roku 2008 funguje systém bonusů/malusů při koupi nového vozu podle množství těchto emisí. Pokud byste například někde ze skladových zásob sehnali nový americký osmiválec s emisemi nad 170 g/km, přispějete státu zhruba 6 tisíc eur. Na druhé straně, pokud poprvé registrujete nový vůz s emisemi do 20 g/km, kam spadají elektromibily, můžete od státu dostat až 6 300 eur. Platí však ještě limit 27 % z pořizovací ceny, takže nový majitel Citigo iV v nejlevnější základní verzi dostane dárek v trochu nižší částce 5 832 eur.

Druhou podmínkou je odvoz vašeho starého vozidla do šrotu. Pokud máte ve své francouzské garáži dieselový vůz vyrobený před rokem 2001 a odvezete ho před koupí nového vozu do šrotu, můžete si zažádat o další dotaci 2 500 eur, u benzinových aut je hranice stáří vozu posunutá před rok 1997.

Výše bonusu ale může být dvojnásobná, tedy 5 tisíc eur, pokud máte malé příjmy. Výpočet je poměrně složitý, ale ve zkratce se dá říci, že s daňovým základem po přepočtu do 350 tisíc korun máte nárok na dvojnásobné šrotovné, pokud zároveň doložíte, že jezdíte do práce více než 60 km denně. Pokud toto splňujete, rázem máte elektrickou škodovku za 11 870 eur, tedy za necelých 310 tisíc korun.

Na poslední příspěvek si může zájemce sáhnout, když bydlí v Paříži. Pokud totiž v rámci kampaně „The Greater Paris Clean Metropolis“ vymění svůj automobil za elektrické či vodíkové vozidlo, může dostat dárek až 6 tisíc eur. I zde je nutné nechat sešrotovat starý vůz. Výše subvence je maximálně 50 % ceny nového vozu, což ale v tomto případě u škodovky stále umožňuje využít plnou částku. A „voilà“, jsme na finální ceně 5 870 eur, tedy 150 tisíc korun.

Stejně se dá dopracovat k citigu za 150 tisíc v Itálii.

Citigoe iV tam je na základní ceně 19 900 eur, ovšem různé slevy a příspěvky, které jsou kumulovatelné, ji srazí o 14 tisíc eur. Takže se dá elektroškodovka pořídit za 5 900 eur, to je skoro nachlup stejná částka jako ve Francii. Jak se k ní dopracovat, propočítal italský magazín Motorbox.

Matematika je tato: základní ceníková cena je 22 300 eur, dražší provedení Style za 23 700 eur. Také v Itálii mají do 30. listopadu slevovou akci (3 800 eur) na vybavenější verzi, to znamená na 19 900 eur. Čtyři tisíce eur je ekobonus od státu, další dva tisíce přidá navrch, pokud kupec nechá sešrotovat své staré auto. Každý Ital se tak dostane na částku 13 900 eur.

V přebohaté Lombardii s hlavním městem Milánem, ovšem dávají na ekologickou mobilitu dalších osm tisíc eur. Takže v jednom z nejbohatších regionů celé Evropy pořídí elektrickou kapesní škodovku za cenu desetiletého Fiatu Panda - 5 900 eur.

V Česku dotuje Škoda

V Česku bylo 500 vozů první série vyprodáno. „Během pouhých sedmi týdnů přijala Škoda v ČR závazné objednávky na celou zaváděcí sérii 500 vozů, což překonalo všechna očekávání. Kromě předpokládaného zájmu firem a institucí se ukázalo, že výhody lokálně bezemisního elektromobilu s provozními náklady kolem 50 haléřů na kilometr ocení řada soukromých motoristů. V první vlně činil podíl retailové klientely zhruba 60:40 vůči fleetovým zákazníkům,“ uvádí Vítězslav Pelc z českého zastoupení značky

Škoda dala na první várku aut zvýhodněnou cenu 430 tisíc. Nyní je doporučená prodejní cena pro český trh 479 900 korun. Škoda se zdražením rozšířila výbavu jediné dostupné specifikace Style, která byla obohacena o paket EXTRA Top. „Ten byl dosud součástí volitelné výbavy za cenu 20 tisíc korun. Jak ukazují dosavadní prodejní statistiky, naprostá většina všech klientů zvolila tuto variantu,“ vysvětluje Pelc. „A proto se nyní dostává do standardní výbavy, která se tak rozrůstá o tempomat, vyhřívání předních sedadel, odpadkový koš v obložení dveří, zadní parkovací senzory, mezipodlahu v zavazadlovém prostoru, přední mlhové světlomety s Corner funkcí, vyhřívané čelní sklo, držák multimediálních přístrojů a digitální radiopříjem DAB,“ vypočítává.

Majitelé prvních 500 zásuvkových citigo navíc k vozu dostanou nabíjecí čip od ČEZu, který umožňuje bezplatné nabíjení elektřinou po dobu 1 roku u veřejně přístupných dobíjecích stanic skupiny. Pro ty, kdo si Citigo objednají po zdražení, má Škoda v Česku novou nabídku. „Na domácím trhu značky získají zákazníci při nákupu vozu navíc ekologický bonus ve výši 30 tisíc korun. Tento příspěvek mohou využít podle vlastního uvážení – například na instalaci wallboxu k domácímu nabíjení baterie,“ uvádí Kamila Biddle, mluvčí Škody pro výrobu, HR a životní prostředí.

Na státní dotaci, podobnou jako v jiných zemích, dosáhnou v Česku jen firmy. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) vyhlásí na začátku prosince dotační výzvu na podporu elektromobilů. Podnikům chce rozdělit 50 milionů korun. Žádosti o dotace bude MPO přijímat do 6. ledna. Podnikatelé a firmy budou moci žádat o podporu na pořízení elektrických osobních aut, motocyklů, mikrobusů a nákladních vozů do 12 tun.

Na pořízení osobních elektromobilů bude příspěvek 30 procent pro malé firmy, 25 procent pro střední a 20 procent pro velké firmy. Při nákupu vozidel ostatních kategorií bude podpora 40 procent pro malé, 35 pro střední a 30 procent pro velké podniky.

Premiér Andrej Babiš (ANO) letos v březnu řekl, že stát neuvažuje o podpoře na nákup elektromobilů pro fyzické osoby. „Bude pokračovat ve vypsaných programech pro podnikatele a úřady,“ uvedl premiér.

CITIGOe IV

První elektrická škodovka

První elektricku škodovku vyrobili v závodě značky Volkswagen v Bratislavě. „Zde měl tento model také 23. května letošního roku svou světovou premiéru v rámci IIHF Mistrovství světa v ledním hokeji,“ připomíná Tomáš Kotera z tiskového oddělení značky.

Obratný městský vůz dostal namísto spalovacího motoru lithium-iontovou baterii o kapacitě 32,2 kWh, která napájí motor o výkonu 61 kW. Deklarovaný dojezd až 260 kilometrů je v městském a příměstském provozu podle lidí, kteří s prototypy jezdili, prý dosažitelný.

Výrazným vnějším identifikačním znakem elektrické verze vozu je z větší části uzavřená a v barvě vozu lakovaná maska chladiče. Škoda nabízí model CITIGOe iV výhradně v pětidveřovém provedení.

Autoři:


Vše o elektromobilech a nové éře automobilismu, světových trendech v této oblasti a měnící se legislativě. Prohlédněte si nejnovější modely elektromobilů a podívejte se, jak dopadly v testovacích jízdách redaktora Technetu, Václava Nývlta, který za volanty aut do zásuvky objevuje krásy i strasti elektromobility.

Británie nařídí elektroauta od roku 2030. Kalifornie je nemá jak nabít

APTOPIX Tesla Gigafactory

Británie zakáže prodej nových osobních a dodávkových aut s naftovým a benzinovým pohonem už od roku...

Sítě na dobití elektromobilů nestačí, vypomůžou kontejnery plné setrvačníků

To hlavní pro nabíjení elektromobilů je v Letňanech ukryté za nabíjecí stanicí...

Kapacita rozvodné sítě často nestačí na rychlodobití elektromobilů. Podle odborníku je takové...

Domácí nabíjení elektroauta. Investici za desítky tisíc se vyhne málokdo

Nabíječka elektromobilů

Dlouhodobý provoz elektromobilu nebo plug-in hybridu se neobejde bez zesílené nabíječky doma či v...

Poslední sloupnutí. Elektronické dálniční známky jdou brzy do prodeje

ilustrační snímek

VIDEO Začátkem prosince čeká řidiče doposud nejviditelnější změna směrem k digitalizaci státní správy....

Škoda postaví elektromobil menší než Fabia, naznačil šéf značky

Nový předseda představenstva Škody Auto Thomas Schäfer představil necelý měsíc...

Škoda pracuje na malém elektrickém autě, řekl o nástupci bateriové Škody Citigo Thomas Schäfer pro...

Britští energetici chtějí dálkově vypínat nabíjení elektroaut

Mercedes EQC

Ve Velké Británii se diskutuje o nové pravomoci pro energetické společnosti dálkově vypínat...

Velký skok díky malým číslům. Prodej aut na elektřinu se letos znásobil

Mazda MX-30

Prodej nových elektromobilů na českém trhu vzrostl za letošní tři čtvrtletí meziročně o 195 procent...

  • Nejčtenější

Euro 7: Nová ekonorma zlikviduje v roce 2025 auta bez elektropohonu

Aktuální emisní normu pro automobily Euro 6 má v roce 2025 nahradit nová, mnohem přísnější. Práce na předpisech pro...

Nejextrémnější crashtest Volva: Z 30 metrů na čumák kvůli zlaté hodině

Automobilka Volvo, proslavená pasivní bezpečností svých vozů, uskutečnila vůbec nejextrémnější nárazový test ve své...

Při předjíždění pozor na přehlédnuté značky. S výmluvou v Česku neuspějete

Celkem častá situace: předjíždíte nákladní auto nebo kamion, nevidíte značku, kterou návěs zastíní, a dopustíte se...

Němci ohlásili šrotovné na náklaďáky, jež nejsou, a dodávky, co nic neujedou

Německo vyčlení tři miliardy eur (zhruba 80 miliard Kč) na podporu vývoje a výroby automobilů šetrných k životnímu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sběratelské propadáky: Která auta nepotvrdila svůj investiční potenciál?

Premium Automobilky často přicházejí s různými limitovanými edicemi, omezenými sériemi či speciálními modely s výrazně vyšší...

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Posázavím s Alfou Romeo Giulia Veloce: nejen scenériemi z filmu Tmavomodrý svět

Premium V sedmdesát kilometrů dlouhém úseku mezi Kácovem a Světlou nad Sázavou budeme legendární trampskou řeku lemovat z obou...

Přechod k elektromobilům pomůže Číně ukončit ropnou éru, tvrdí studie

Agresivní přechod k elektromobilům vedený Čínou sníží do roku 2030 globální poptávku po ropě o 70 procent a pomůže...

VIDEO: Česko zalila mlha. Nohu z plynu a soustřeďte se

Podzim je obdobím mlh. Téměř u čtvrtiny dopravních nehod s účastí chodce je vina na straně řidiče vozidla v důsledku...

VW se posune od aut k softwaru. Nesmí dopadnout jako Nokia, varuje šéf

Automobilky samy dnes mluví o autech jako o mobilních telefonech na kolech. Šéf koncernu VW Herbert Diess pro agenturu...

Perte, sušte, neplýtvejte: Bosch radí, jak na to
Perte, sušte, neplýtvejte: Bosch radí, jak na to

Víte, že se při péči o prádlo často zbytečně plýtvá? Nejde přitom jen o vodu nebo energii, ale například také prací prostředek. A ušetřit lze také...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Svatební cesta byla fiasko, vztah zachránila Milešovka, tvrdí novomanželé

Poslední dvojicí, kterou dala dohromady věda pomocí testů připravenosti na vztah, atraktivity vzhledové i čichové a...

Dědička pivovaru Guinness je po smrti, zemřela na následky smolné nehody

V pouhých devatenácti letech zemřela dědička světoznámého irského pivovaru Guinness Honor Ulothová. Vnučka...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Fronty ještě přijdou, vláda zapomněla na rodiče s dětmi, tvrdí prodejci

Od rána obchodníci poprvé povinně počítají zákazníky, aby měl každý pro sebe 15 metrů čtverečních v přepočtu na plochu...