Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 9. prosince 2023 Vratislav

Výroba elektroškody běží. Ve Francii a Itálii vyjde po dotacích na 150 tisíc

Citigo je první sériově vyráběnou škodovkou s čistě bateriovým pohonem. Zaváděcí edice prvních 500 kusů, které automobilka nabízela na českém trhu se slevou, už je rozebraná. Nyní tedy startuje model na ceně 480 tisíc. V Evropě jsou ovšem země, kde se díky dotacím pořídí citigo do zásuvky výrazně levněji.

Nedávno představená novinka od škodovky se stala nejlevnějším elektromobilem na většině evropských trhů. U konkurenčních značek to vyvolalo reakce (více čtěte zde). Citigo stojí stále o hodně víc než srovnatelné vozy se spalovacím motorem a návratnost investice je zatím diskutabilní.

Motorismus blízké budoucnosti je ovšem elektrický a dotovaný. Pořizovací cena aut na baterky je v porovnání s vozy se spalovacím motorem nerealisticky vysoká kvůli drahým akumulátorům. Pokud mají Evropané hromadně přesednout do elektroaut, na což tlačí politická reprezentace pod tlakem Bruselu, budou potřeba dotace. V Německu tak kabinet Angely Merkelové nově schválil šestitisícový příspěvek na nákup bateriového vozu, půlkou přispěje vláda, druhou automobilka (více čtěte zde). V Česku dosáhnou na dotace pouze firemní zákazníci.

V jiných evropských zemích už dotační programy běží. Norsko nebo Nizozemí jsou jimi proslulé. Na zajímavé ceny srazí dotace i v dalších zemích.

Francouzské dotace

Škodovka ve francouzských médiích vypustila reklamu s náznakem, že elektrické Citigo iV můžete mít už za 5 870 eur, všímá si francouzský magazín Caradisiac. To je v přepočtu něco přes 150 tisíc korun. V showroomech Škody ovšem visí cenovka 21 600 eur. „Je to jednoduché, když splníte celou řadu podmínek, opravdu zaplatíte jen necelých šest tisíc eur. Zbytek vám doplatí vaši spoluobčané na dotacích a daňových zvýhodněních,“ píše francouzský magazín.

První příspěvek bude od těch, kteří si kupují vůz s nadprůměrnými emisemi CO2. Ve Francii totiž už od roku 2008 funguje systém bonusů/malusů při koupi nového vozu podle množství těchto emisí. Pokud byste například někde ze skladových zásob sehnali nový americký osmiválec s emisemi nad 170 g/km, přispějete státu zhruba 6 tisíc eur. Na druhé straně, pokud poprvé registrujete nový vůz s emisemi do 20 g/km, kam spadají elektromibily, můžete od státu dostat až 6 300 eur. Platí však ještě limit 27 % z pořizovací ceny, takže nový majitel Citigo iV v nejlevnější základní verzi dostane dárek v trochu nižší částce 5 832 eur.

Druhou podmínkou je odvoz vašeho starého vozidla do šrotu. Pokud máte ve své francouzské garáži dieselový vůz vyrobený před rokem 2001 a odvezete ho před koupí nového vozu do šrotu, můžete si zažádat o další dotaci 2 500 eur, u benzinových aut je hranice stáří vozu posunutá před rok 1997.

Výše bonusu ale může být dvojnásobná, tedy 5 tisíc eur, pokud máte malé příjmy. Výpočet je poměrně složitý, ale ve zkratce se dá říci, že s daňovým základem po přepočtu do 350 tisíc korun máte nárok na dvojnásobné šrotovné, pokud zároveň doložíte, že jezdíte do práce více než 60 km denně. Pokud toto splňujete, rázem máte elektrickou škodovku za 11 870 eur, tedy za necelých 310 tisíc korun.

Na poslední příspěvek si může zájemce sáhnout, když bydlí v Paříži. Pokud totiž v rámci kampaně „The Greater Paris Clean Metropolis“ vymění svůj automobil za elektrické či vodíkové vozidlo, může dostat dárek až 6 tisíc eur. I zde je nutné nechat sešrotovat starý vůz. Výše subvence je maximálně 50 % ceny nového vozu, což ale v tomto případě u škodovky stále umožňuje využít plnou částku. A „voilà“, jsme na finální ceně 5 870 eur, tedy 150 tisíc korun.

Stejně se dá dopracovat k citigu za 150 tisíc v Itálii.

Citigoe iV tam je na základní ceně 19 900 eur, ovšem různé slevy a příspěvky, které jsou kumulovatelné, ji srazí o 14 tisíc eur. Takže se dá elektroškodovka pořídit za 5 900 eur, to je skoro nachlup stejná částka jako ve Francii. Jak se k ní dopracovat, propočítal italský magazín Motorbox.

Matematika je tato: základní ceníková cena je 22 300 eur, dražší provedení Style za 23 700 eur. Také v Itálii mají do 30. listopadu slevovou akci (3 800 eur) na vybavenější verzi, to znamená na 19 900 eur. Čtyři tisíce eur je ekobonus od státu, další dva tisíce přidá navrch, pokud kupec nechá sešrotovat své staré auto. Každý Ital se tak dostane na částku 13 900 eur.

V přebohaté Lombardii s hlavním městem Milánem, ovšem dávají na ekologickou mobilitu dalších osm tisíc eur. Takže v jednom z nejbohatších regionů celé Evropy pořídí elektrickou kapesní škodovku za cenu desetiletého Fiatu Panda - 5 900 eur.

V Česku dotuje Škoda

V Česku bylo 500 vozů první série vyprodáno. „Během pouhých sedmi týdnů přijala Škoda v ČR závazné objednávky na celou zaváděcí sérii 500 vozů, což překonalo všechna očekávání. Kromě předpokládaného zájmu firem a institucí se ukázalo, že výhody lokálně bezemisního elektromobilu s provozními náklady kolem 50 haléřů na kilometr ocení řada soukromých motoristů. V první vlně činil podíl retailové klientely zhruba 60:40 vůči fleetovým zákazníkům,“ uvádí Vítězslav Pelc z českého zastoupení značky

Škoda dala na první várku aut zvýhodněnou cenu 430 tisíc. Nyní je doporučená prodejní cena pro český trh 479 900 korun. Škoda se zdražením rozšířila výbavu jediné dostupné specifikace Style, která byla obohacena o paket EXTRA Top. „Ten byl dosud součástí volitelné výbavy za cenu 20 tisíc korun. Jak ukazují dosavadní prodejní statistiky, naprostá většina všech klientů zvolila tuto variantu,“ vysvětluje Pelc. „A proto se nyní dostává do standardní výbavy, která se tak rozrůstá o tempomat, vyhřívání předních sedadel, odpadkový koš v obložení dveří, zadní parkovací senzory, mezipodlahu v zavazadlovém prostoru, přední mlhové světlomety s Corner funkcí, vyhřívané čelní sklo, držák multimediálních přístrojů a digitální radiopříjem DAB,“ vypočítává.

Majitelé prvních 500 zásuvkových citigo navíc k vozu dostanou nabíjecí čip od ČEZu, který umožňuje bezplatné nabíjení elektřinou po dobu 1 roku u veřejně přístupných dobíjecích stanic skupiny. Pro ty, kdo si Citigo objednají po zdražení, má Škoda v Česku novou nabídku. „Na domácím trhu značky získají zákazníci při nákupu vozu navíc ekologický bonus ve výši 30 tisíc korun. Tento příspěvek mohou využít podle vlastního uvážení – například na instalaci wallboxu k domácímu nabíjení baterie,“ uvádí Kamila Biddle, mluvčí Škody pro výrobu, HR a životní prostředí.

Na státní dotaci, podobnou jako v jiných zemích, dosáhnou v Česku jen firmy. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) vyhlásí na začátku prosince dotační výzvu na podporu elektromobilů. Podnikům chce rozdělit 50 milionů korun. Žádosti o dotace bude MPO přijímat do 6. ledna. Podnikatelé a firmy budou moci žádat o podporu na pořízení elektrických osobních aut, motocyklů, mikrobusů a nákladních vozů do 12 tun.

Na pořízení osobních elektromobilů bude příspěvek 30 procent pro malé firmy, 25 procent pro střední a 20 procent pro velké firmy. Při nákupu vozidel ostatních kategorií bude podpora 40 procent pro malé, 35 pro střední a 30 procent pro velké podniky.

Premiér Andrej Babiš (ANO) letos v březnu řekl, že stát neuvažuje o podpoře na nákup elektromobilů pro fyzické osoby. „Bude pokračovat ve vypsaných programech pro podnikatele a úřady,“ uvedl premiér.

CITIGOe IV

První elektrická škodovka

První elektricku škodovku vyrobili v závodě značky Volkswagen v Bratislavě. „Zde měl tento model také 23. května letošního roku svou světovou premiéru v rámci IIHF Mistrovství světa v ledním hokeji,“ připomíná Tomáš Kotera z tiskového oddělení značky.

Obratný městský vůz dostal namísto spalovacího motoru lithium-iontovou baterii o kapacitě 32,2 kWh, která napájí motor o výkonu 61 kW. Deklarovaný dojezd až 260 kilometrů je v městském a příměstském provozu podle lidí, kteří s prototypy jezdili, prý dosažitelný.

Výrazným vnějším identifikačním znakem elektrické verze vozu je z větší části uzavřená a v barvě vozu lakovaná maska chladiče. Škoda nabízí model CITIGOe iV výhradně v pětidveřovém provedení.

Autoři:


Vše o elektromobilech a nové éře automobilismu, světových trendech v této oblasti a měnící se legislativě. Prohlédněte si nejnovější modely elektromobilů a podívejte se, jak dopadly v testovacích jízdách redaktora Technetu, Václava Nývlta, který za volanty aut do zásuvky objevuje krásy i strasti elektromobility.

Autofotka týdne: Král couvání Rimac Nevera dá na zpátečku 275 km/h!

Goran Drndak se při své rekordní jízdě snažil držet volant co nejpevněji a...

VIDEO Jak nejrychleji jste jeli se svým autem na zpátečku? Elektrický hypersport Rimac Nevera couval...

Čínský elektromobil boural na veletrhu v Praze. Školák šlápl na plyn

Nehoda elektromobilu Nio na veletrhu e-Salon

VIDEO Na veletrhu bateriových aut v pražských Letňanech bylo druhý návštěvnický den rušno. Přímo ve...

Tato elektrická auta chtějí i do vaší garáže. Některé značky nepoznáte

eSalon: VW GTI Concept

Na veletrhu eSalon, který na výstavišti v pražských Letňanech probíhá od čtvrtka do neděle, na vás...

Je mi líto, Evropo. Mají lepší nabídku, říkají kupci čínských aut do zásuvky

Ora Punk Cat má podobně jako VW Brouk kulaté světlomety.

VIDEO Když se Laima Springeová-Janssenová rozhodla vyměnit francouzské SUV s benzinovým pohonem za...

Dolu za biliony říkají lidé ne. Kde a jak se bude lithium těžit a jak zasáhne místní

Letecký snímek nad lokalitou, kde se plánuje těžba lithia.

Na Teplicku se lidé bouří proti zpracování lithia z Cínovce. Lithium nevidí jako příležitost, ale...

Už i firmy šetří na autech. Služebáky budou střídat klidně každý měsíc

Nejlevnější verze Tesly Model 3 s výkonem 208 kW a dojezdem 491 km vyjde v ČR...

Auta a jejich provoz je dnes už tak drahý, že nejen soukromé osoby, ale i firmy začínají omezovat...

MG veze novou vlnu obyčejných elektroaut. První kombík na baterky je v Česku

MG5

MG patří mezi nejdravější z čínských značek, které se hrnou do Evropy. Letošní nával novinek...

  • Nejčtenější

Tatra má novou tvář. Vytvořil ji český designér lokomotiv a hodinek

7. prosince 2023

Tatra vstupuje na trh s třetí generací těžkých nákladních vozidel Tatra Force. Zcela nová řada...

Sázka na elektromobilitu je v podání newyorských silničářů fiasko

7. prosince 2023

Vtípky na účet nejmenších lidí planety, silničářů, se znovu připomínají. Tentokrát z New Yorku....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Test parkování v obchoďácích. Vánoční boj o auto bez škrábanců začíná

7. prosince 2023

Premium Tři a půl metru dlouhé a třeba taky jen 206 centimetrů široké. I taková parkovací místa jsme našli...

Král pod proudem. Svezení prvním elektrickým rollsem je přízračným zážitkem

5. prosince 2023

Spectre hýří superlativy, jemně přede a konejšivou jízdou hýčká. Cena je od 9,5 milionu korun, spíš...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ojetiny zlevňují, cenové šílenství končí, říká průkopník online prodeje

6. prosince 2023  10:30

Exkluzivně Trh ojetin je podle Jakuba Šulty, zakladatele e-shopu s ojetinami Carvago, vlastně skvělým...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

RECENZE: Lucii se kočky rozutekly a žáby proklouzly mezi prsty

Premium Příští rok to bude třicet let, kdy skupina Lucie vydala své třetí a v mnohém přelomové album Černý kočky mokrý žáby. V...

„To bylo odbojové znásilňování.“ Izrael pouští detaily a dělá si hořkou legraci

Premium Izrael, který je znechucen reakcí OSN a organizací „hájících práva žen“ včetně MeToo, začal světovým médiím a v OSN...

Pozdrav Kena Blocka ze záhrobí. Svůj epitaf napsal gumami do mexického asfaltu

9. prosince 2023

Nově vydaná poslední epizoda slavných driftových videí je poctou Američanovi Kenu Blockovi. Ještě...

Policie zkontroluje na dálku, jestli máte povinné ručení

8. prosince 2023

Policejní hlídce stačí, aby si do systému načetla registrační značku. Pokud se ukáže, že na vůz...

A holky budou koukat! Mercedes umí luxus i v růžové a pod milion

8. prosince 2023

Nejmenší, nejlevnější, přesto stále dost nápadný. Mercedes-Benz A200 pořídíte pod milion, přesto je...

V Praze sváží odpad bateriovým popelářským autem nadšenkyně elektromobility

8. prosince 2023

Potkat za volantem autobusu či tramvaje ženu, to už přestává být neobvyklé, u těžkého nákladního...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...