Už dva měsíce čeká tato nabídka na svého kupce. Majitel Radek Bukovský zveřejnil fotografie své rozsáhlé sbírky šlapadel na internetovém aukčním portálu. Za dvě stovky starožitných šlapacích autíček požaduje tři miliony korun.
„Nabídka je stále aktuální a cena tři miliony korun je daná. Je to nejmenší částka, za kterou mohou autíčka putovat k novému majiteli. Protože ji chci prodat v kuse a rozhodně na to nespěchám,“ vysvětlil pro iDNES.cz Radek Bukovský s tím, že cena je velmi příznivá a v zahraničí by se o takovou sbírku strhl velký zájem.
I proto inzerát visí pouze na jednom českém portálu a nekoluje po všemožných motoristických aukcích. Radek Bukovský si totiž přeje, aby unikátní šlapadla zůstala v České republice a pohromadě. I když by na ní prostřednictvím prodeje po jednotlivých kusech vydělal mnohem více.
„Nechci však, aby se šlapadla dostala do rukou překupníků, což se v těchto případech děje, byť by cena sbírky narostla. Protože hodnota jednotlivých kusů je větší než v současné situaci 15 tisíc za auto,“ dodává majitel.
Všechny kusy sbírky pořídil majitel sám. Stroje s volantem a na čtyřech kolech jsou Bukovského vášní od dětství. Sběratelství odstartoval už v šesti letech s angličáky. A během dospělosti si tu a tam pořídil nějaký šlapací unikát, když chodil po různých aukcích shánět malá autíčka a něco jej tam zaujalo.
Bukovský nakupoval nejdříve po kusech, intenzivně pak auta začal sbírat před patnácti lety. „To jsme se s kolegou shodli, že je ty skvosty třeba někde vystavit a že otevřeme muzeum autíček,“ poznamenal.
Jeho sbírka je doslova světová. V garáži, kde šlapadla pěkně pohromadě stojí, najdete kopie reálných vozů všemožných automobilek, včetně Škodovky. Modely českých autíček pocházejí z průmyslové výroby, najdete tu však auta z Německa, Francie, nebo šlapací zmenšeniny slavných Amerik.
„Z USA jsem koupil hodně kusů a společně s menšími autíčky jsem si do Česka objednal celý kontejner,“ vypráví Radek Bukovský o své celoživotní vášni. „Většinou to ale byl nákup přes aukce, kam jsem jel já, nebo mí známí. Ale některé modely se mi povedlo získat například i na eBay,“ dodává.
Abrex
Zdroj: Abrex |
Jedním z nejvzácnějších kousků je třeba kopie vozu Volkswagen, takzvaný Brouk. „Známý mi jej vyfotil na jedné burze, já se okamžitě chytil a o ceně jsme licitovali přes telefon,“ směje se majitel.
Laik se může pozastavit nad tím, že některá autíčka vypadají sešle. Ale majitel nechává modely záměrně v původním stavu a do renovací se nepouští. „Líbí se mi, když je tam vidět to technické provedení. Navíc, ne všechny renovace se povedou a výsledek není takový, jaký bych si představoval,“ dodal.
Péče o sbírku tak není příliš náročná, na rozdíl od skutečných motorizovaných veteránů. „Vlastně je minimální. Ve veteránech máte složitější zařízení včetně motoru nebo baterie, což zde není. Zde je potřeba šlapadlo maximálně zakonzervovat, pokud už se rez dostává skrz plech. A samozřejmě je třeba artefakty skladovat v příhodném prostředí, v suchu, v temperovaném prostoru.“
Sbírání malých, větších i pojízdných modelů aut se Radkovi Bukovskému stala celoživotní vášní a zhruba před pětadvaceti lety si z ní udělal i svou profesi. Je zakladatelem a majitelem známe české firmy Abrex, která vyrábí modely aut a motocyklů českých značek Škoda, Jawa, Laurin & Klement, Praga nebo Tatra.
Unikáty, které se mu dosud povedlo posbírat po světě, navíc s kolegou vystavují v Muzeu autíček a hraček v Přísece u Jihlavy. „Muzeum se nachází v malém zámečku a je otevřené asi pět let. Pátráme, jestli po světě něco podobného existuje, a nevíme to stoprocentně, ale zdá se, že jde o unikát. Ve čtyřech patrech najdete asi jedenáct tisíc kusů malých plechových autíček. A 150 kusů je opravdu vzácných, často dražších, než jsou plechová šlapadla,“ rozvypráví se Bukovský. Kromě autíček zde návštěvníci najdou i staré hračky pro kluky a holky vyráběné v letech 1900 až 1991.
Prodávaná šlapadla se do zámečku na Vysočině v takovém množství už nevejdou. Když se však nenajde vážný zájemce, který sbírku v kuse odkoupí, má její majitel plán B. „Uvažovali jsme nad dostavbou objektu v muzeu v Přísece, kde by se tato autíčka ubytovala a vystavila pro návštěvníky,“ uzavřel.
Muzeum autíček a hračekUnikátní muzeum ve zrekonstruovaném zámku Příseka nabízí expozice plechových autíček, raritních modelů i vzácných kousků, ale také hraček, se kterými jsme si hráli jako malí.
Podrobné informace na webu muzea nebo na facebookovém profilu: Muzeum autíček - Zámek Příseka |