S papežem se jezdí maximálně osmdesátkou

aktualizováno 
Ovládat Mercedes ML 430 není jen tak. Zvlášť když vám za zády sedí jeden z nejstřeženějších lidí planety, papež Benedikt XVI. a zpoza třícentimetrového neprůstřelného skla žehná poutníkům.

Řidiče a zároveň ochranku mu v Česku dělá Jan Zachrdla. Na brněnském letišti, kde se koná bohoslužba pro 120 tisíc lidí, řídí speciální papamobil.

"Ani nevím, jak jsem se k tomu dostal, nominovali mě nadřízení," usmívá se třiatřicetiletý řidič ochránce. Že bude řídit papežovo speciálně upravené auto, se dozvěděl teprve před čtrnácti dny. "To víte, že mě to potěšilo, je to pro mě pocta. Řekl bych, že vrchol práce," říká. Řízení auta si trénoval několik dní.

"S autem jsem se musel seznámit, je to úplně něco jiného než běžný vůz. Atypicky se ovládá, je totiž mnohem těžší, protože je opancéřovaný, a také je vysoký, takže má jinde těžiště," popisuje nové zkušenosti policista.

auta pro papeže

První papamobil byl polský náklaďák - čtěte ZDE

Papamobil má podle něho také omezenou maximální rychlost. "Je to osmdesát kilometrů v hodině. Je to konstruované na pomalou jízdu, které se řidič musí přizpůsobit," usmívá se.

Jak přesně však jeho trénink za volantem na jízdu s Benediktem XVI. vypadal, Zachrdla prozradit nesmí. "Nemůžu to popsat, ale nácvik dělám ve večerních hodinách za menšího provozu," říká. Stejně tak nesmí říct, jaké bezpečnostní prvky kromě opancéřování a neprůstřelných skel mercedes má. "Tyhle věci se nedají zveřejnit, rozhodně to ale není normální mercedes," podotýká tajemně.

Papamobil

Chránil Sarkozyho i Bushovou

Zachrdla pracuje na odboru dopravy policejního útvaru pro ochranu ústavních činitelů. "Nejsme ale jen řidiči, naší prací je i ochrana, takže u sebe máme zbraň a prošli jsme všemi výcviky," vykládá. I před návštěvou papeže s kolegy nacvičovali.

"Ale to děláme pravidelně. Například jak se chovat při řízení, a pak, co dělat, když vystoupíme a fungujeme jako ochranka. Musíme umět střílet, nebo třeba sebeobranu," líčí. V minulosti už takto chránil například francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho nebo manželku exprezidenta Spojených států Lauru Bushovou.

Jen hlavu České republiky Václava Klause nevezl, jeho ochranka totiž spadá pro samostatný útvar. "Kvůli papežovi jsem si nemusel dělat žádnou další prověrku, máme všichni standardní prověrky na určitý stupeň utajení," popisuje policista.

Z papeže Benedikta XVI. Zachrdla nervózní není. "Ale musím být v maximální psychické pohodě a soustředění," říká.

U otázky, zda je věřící, Jan Zachrdla vteřinu zaváhá a nakonec přiznává: "Nejsem. Z tohoto pohledu je pro mě papež normální významná chráněná osoba," říká.

Nejčtenější

Zpovykaná Evropa přestává automobilky bavit. Brexit je poslední kapka

Ilustrační snímek

Honda během jednoho dne dost jasně ukázala Evropě, jak dnes vidí svět kolébku automobilismu. Kontinent, kde motorismus...

Kráska za volantem fekálního vozu: Práci mužům neberu. Nechtějí ji dělat

Ženy za volantem: Veronika Viktorinová jezdí s fekálním vozem

Tlačí se do profese, která odjakživa patřila mužům. Však si od nich na cestách také občas vyslechnou něco peprného....

Nové kouzlo malého kombíku. Fabia je normální auto české rodiny

Škoda Fabia

Škoda Fabia letos oslaví dvacáté narozeniny a je stálicí v nabídce mladoboleslavské automobilky. Spolu s Renaultem Clio...

Umělec u soudu žádá Škodu o stažení SUV a nově i ráfků pro Scalu

Návrhy designu SUV značky Škoda od malíře a designéra Vlada Vovkaniče

Malíř a designér Vlado Vovkanič požaduje, aby společnost Škoda Auto stáhla z trhu vozy Kodiaq a Karoq i modely kol Vega...

S nejmenšími auty je amen. Regule je prodražují a elektřina je nespasí

Fiat 500

Nejmenší auta jsou ohrožený druh, Volkswagen a PSA naznačují, že nové generace VW UP! nebo Peugeotu 108 se nedočkáme....

Další z rubriky

Také Honda utíká z Británie. Výroba Civicu se přesune

Nákladní vůz odváží nově vyrobené Hondy Civic z fabriky v britském Swindonu.

Japonská automobilka Honda Motor na mimořádné tiskové konferenci oznámila, že v roce 2021 plánuje uzavřít svou továrnu...

Kráska za volantem fekálního vozu: Práci mužům neberu. Nechtějí ji dělat

Ženy za volantem: Veronika Viktorinová jezdí s fekálním vozem

Tlačí se do profese, která odjakživa patřila mužům. Však si od nich na cestách také občas vyslechnou něco peprného....

OBRAZEM: Do Pragovky se sjely automobilové klenoty. Dorazí i Ralf Schumacher

Zlatý volant 2019

Industriální prostor Pragovky, továrny, ze které vyjížděly slavné Pragy V3S, hostí motoristický galavečer Zlatý volant....

Najdete na iDNES.cz