Zákon zakazuje zařízení, která ruší policejní radar, a právníci se přou, jestli do této skupiny patří všechny antiradary

Zákon zakazuje zařízení, která ruší policejní radar, a právníci se přou, jestli do této skupiny patří všechny antiradary | foto: Radek Kalhous, MF DNES

S antiradary se dá někde jezdit beztrestně

  • 63
Řidič, kterého přistihla hlídka městské policie v Praze 8 s antiradarem na palubní desce, zatím ušel trestu. Může být klidný i přesto, že policie slibovala uživatelům antiradarů velké pokuty.
popisek ZVLÁŠTNÍ PŘÍLOHA
VŠE O SILNIČNÍM ZÁKONU ...ZDE

Vlastně ho zachránil chaos, který panuje po zavedení nového silničního zákona. Ten o antiradarech hovoří nejednoznačně.

Vtip je v tom, že zákon zakazuje zařízení, která ruší policejní radar, a právníci se přou, jestli do této skupiny patří všechny antiradary, tedy i ty, které na policejní radar jen upozorní.

"Řízení s tímto člověkem jsme prozatím odložili. Čekáme na vyjádření ministerstva dopravy. Pokud by třeba řekli, že se to má dál trestat, tak ten případ znovu otevřeme,“ říká Eva Kubátová z pražského magistrátu.

Podobně jako v Praze by řidič nyní vyvázl i jinde. "Zatím jsme takový případ neřešili, ale kvůli vzniklým tahanicím bychom hned pokutu neudělili a obrátili se na krajský úřad,“ přiznává i šéf tamějšího dopravně-správního odboru Karel Hlisnikovský.

Firma Cyberdyne, která antiradary prodává, celé pražské kauzy využila a zadala si v celostátních denících inzerát s bombastickým titulkem, že "policie prohrála spor“ a že "pasivní antiradary jsou v Česku legální“.

Cyberdyne navíc tvrdí, že "antiradar“ je zavádějící slovo a je sporné, jestli se tak dá nazývat její výrobek nazvaný "pasivní detektor“. "My nenabádáme lidi, aby jezdili rychle. Pouze jim zprostředkujeme informaci,“ tvrdí Regina Draškovič z Cyberdyne.

Jak taková věc funguje? Antiradar je elektronické zařízení, které na dálku "pozná“ policejní radar a upozorní na něj pípáním. Umožňuje tak porušovat povolenou rychlost bez rizika potrestání. Ministerstvo dopravy se skutečně hodlá antiradary zabývat.

"Připravujeme novelu zákona, která jasně řekne, že všechny antiradary jsou zakázané, aby to nepřipouštělo různé výklady,“ řekl Viktor Meca z tiskového odboru ministerstva dopravy.

Spor o antiradary je důležitý proto, že rychlá jízdy je jednou z nejčastějších příčin umrtí na silnicích.


Témata: Radar, Vtip