Rozlícený kombík Audi Shooting Brake: Jízda jako v bavlnce

  19:15aktualizováno  27. října 9:26
Agresivní přikrčená silueta, obrovská mřížka chladiče a přimhouřené oči světel. Nová studie nabroušeného dvoudveřového kombíku Audi se chlubí unikátním systémem tlumení, využívajícím elektromagnetické tlumiče. 250 koní dvoudveřového kombi Shooting Brake krotí keramické brzdy.

Milovníků aut s krabicovitou zádí stále přibývá a Audi jim vychází vstříc. Na autosalon do Tokia tak přivezla sněhobílý koncept Shooting Brake.

"Čumák" ingolstadtského konceptu vychází ze závodních speciálů A4 série DTM a konceptu RSQ, který si zahrál ve filmu "Já, robot".

Třídveřové kombikupé cení na svět zuby mohutných svislých žeber masky chladiče. Velmi nápaditě je řešena zadní partie. Nízké zadní okno zakončené spojlerem a naznačený difuzor s koncovkami výfuku umocňují dynamiku auta.

Bílá je zase v módě, audi tak dostalo sněhový lak s perleťovým efektem, pojmenovaný Bionic.

Oblé, jemně tvarované boky nynějších audi nahradily v případě Shooting Brake vysportované svaly blatníků a prahů a ostré hrany, které auto z boku člení a opticky snižují (výška 1,35 metru).

Co to je Shooting Brake?

Shooting Brake je výraz označující rychlé kombi, které rozhodně nemyslí na praktičnost, chce jen potěšit oko milovníka kombíků.

Z dílen úpravců pak vyjíždějí takoví exoti jako kombíkové verze aston martinů, porschí, lamborghini nebo ferrari.

Dojmu šelmy, připravené bleskurychle vystartovat, napomáhá vysoká horní hrana pontonu karoserie a velmi úzká okna, končící v dynamickém zadním sloupku. Chybět nesmí nápadná devatenáctipalcová kola. Řečí čísel: auto je 4,18 metru dlouhé a 1,84 metru široké, vzdálenost mezi koly (rozvor) činí 247 centimetrů.

Ve sportovním duchu se nese také interiér. Na posádku čekají anatomicky tvarovaná sedadla. Multifunkční, všestranně nastavitelný volant je dole zploštělý po vzoru koncernového bratrance Golfu GTI, celá středová konzole s velkoplošným dotykovým displejem navigace a audiosystému je mírně natočena k řidiči.

Společně se čtyřmi pasažéry může dvousetpadesátikilometrovou rychlostí upalovat až 255 litrů nákladu, při cestování ve dvou koncept audi pobere 730 litrů.

Do Japonska nemohl koncept Audi dorazit s prázdnou. Hlavní technickou lahůdkou jsou speciální elektricky řízené tlumiče pérování, naplněné speciální kapalinou, která pod vlivem elektromagnetického pole mění svoji viskozitu.

V praxi to znamená, podvozek dokáže samočinně rychle přizpůsobovat svoji charakteristiku okamžité jízdní situaci. Kromě toho si řidič může sám navolit jeden ze dvou režimů, podle toho, zda preferuje sportovní styl jízdy, nebo spíše komfort.

Všechna čtyři kola nasupeného Audi Shooting Brake pohání napříč uložený 3,2 litrový šestiválec s maximálním výkonem 250 koní (184 kW). Kroutící moment ,vrcholící na 320 newtonmetrech, auto rozdovádí na stokilometrovou rychlost za šest sekund, řidiči při tom pomáhá sportovně naladěná šestistupňová automatická převodovka.

Přední náprava je konstrukce McPherson, zadní kola drží čtyřprvkové uložení. Za zmínku stojí lahůdka v podobě keramických kotoučových brzd. 

Bílá je zase v módě, koncept Audi tak dostal bílý lak s perleťovým efektem pojmenovaný Bionic.

Dojmu šelmy připravené bleskurychle vystartovat napomáhá vysoká horní hrana pontonu karoserie a velmi úzká okna končící v dynamickém zadním sloupku. Chybět nesmí nápadná devatenáctipalcová kola.

Konstruktéři nezapomněli ani na praktickou stránku kombíku. Společně se čtyřmi pasažéry může dvousetpadesátikilometrovou rychlostí upalovat až 255 litrů nákladu, při cestování ve dvou koncept audi pobere 730 litrů.

Ve sportovním duchu se nesi také interiér. Na posádku čekají anatomicky tvarovaná sedadla. Multifunkční všestranně nastavitelný volant je dole zploštělý po vzoru koncernového bratrance Golfu GTI.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky a ceny pohonných hmot na jednom místě.

Nejčtenější

Kritik elektromobilů se opřel do plug-in hybridů a čeká renesanci dieselů

Nabíječky elektromobilů sítě Ionity

Profesor Fritz Indra patří k největším kritikům elektromobility. Tvrdí, že Čína tahá Evropu za nos a předpovídá...

V Norsku už naslepo objednávají elektrické škodovky. Záloha je čtrnáct tisíc

Škoda Vision iV

V Norsku registrují pět tisíc rezervací za tři týdny na elektrické škodovky. Severská země je velmocí elektromobilů,...

Start-stop systém pomáhá výrobcům, řidiči uspoří jen velmi málo

Start-stop systém

Proč plýtvat palivem, když auto stojí? Přece stačí vypnout motor. Výrobci tuto technologii vyvíjejí už dlouho, ale s...

Hra o centimetry. Kamiony na pražské křižovatce lámou značky a semafory

Kamiony a autobusy mají potíže ve zúžení  na rozkopané křižovatce ulic Radlická...

Oprava tramvajové trati na pražském Smíchově od začátku prázdnin komplikuje dopravu. Dělníci se nově přesunuli na...

Škoda po sto letech míří do jedné stopy. Projeli jsme elektromoped Klement

Otestovali jsme Klementa – koncept městské mobility od Škoda Auto

Klement klame tělem. Zpovzdálí se tváří jako hodně drahé a extravagantní kolo. Ale Klement bicykl není, jeho pedály...

Další z rubriky

Futuristická dodávka bez řidiče rozveze balíky po městě

Samořídící dodávka by mohla nahradit kurýry

Říká se tomu doprava poslední míle a s rozmachem online shopů a rozvážkových služeb je velkým tématem dneška. Pro dovoz...

Start-stop systém pomáhá výrobcům, řidiči uspoří jen velmi málo

Start-stop systém

Proč plýtvat palivem, když auto stojí? Přece stačí vypnout motor. Výrobci tuto technologii vyvíjejí už dlouho, ale s...

Hra o centimetry. Kamiony na pražské křižovatce lámou značky a semafory

Kamiony a autobusy mají potíže ve zúžení  na rozkopané křižovatce ulic Radlická...

Oprava tramvajové trati na pražském Smíchově od začátku prázdnin komplikuje dopravu. Dělníci se nově přesunuli na...

Najdete na iDNES.cz