Elektromobily jsou bublina, v automobilových závodech má šanci vodík

Rozvoj elektromobilů i přes současný pokrok nadále naráží na řadu překážek, domnívá se Wolfgang Warnecke, šéf pro oblast inovací z petrolejářské společnosti Shell. Elektromobily podle něj nejsou univerzálním řešením mobility budoucnosti, využívat budeme větší mix paliv a pohonů. V motorsportu má prý největší perspektivu vodík.
Maratonské závodní speciály jsou laboratoří pohonů budoucnosti.

Maratonské závodní speciály jsou laboratoří pohonů budoucnosti. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Že má zástupce petrolejářské společnosti vůči elektromobilům určitý rezervovaný přístup, se nezdá být nijak divné. Jenže Wolfgang Warnecke má u Shellu na starosti oblast rozvoje mobility budoucnosti a jeho úkolem je právě vyhledávání nových směrů vývoje. Elektromobily jsou tak jednou ze složek budoucí mobility, kterou se intenzivně zabývá.

A pokud by právě elektrická auta měla ovládnout svět, bude to právě Warnecke, kdo bude přesvědčovat svého zaměstnavatele, aby do nich také intenzivně investoval. Petrolejářské společnosti totiž musí zachytit budoucí trendy tak, aby mohly existovat i v době, kdy už ropa nebude primárním palivem nebo dokonce dojde. I přesto všechno má Warnecke k elektromobilům opatrně skeptický postoj.

V roce 2009 jste v rozhovoru pro Handelsblatt prohlásil, že elektrická auta jsou jen velký humbuk. Myslíte si to i dnes?
Ano, myslím si to pořád, to označení je správné. Elektromobily, to jsou nadále velmi drahé vozy. Třeba drahé jako Tesla. Potíž u elektromobilů je nejen cena, ale i to, že toto drahé řešení zatím neprokázalo svou odolnost a životnost, hlavně co se baterií týče. Zatím vlastně ani nevíme, jaká může být po deseti letech prodejní hodnota ojetého elektromobilu, který nový stojí přes 100 000 eur. Záleží ta cena na stavu baterií? Jak moc se stav do ceny promítne? Vývoj jde samozřejmě kupředu, ceny se snižují, spotřebitelské chování se mění. Jde tedy o humbuk, ale i ten se mění. A my máme mysl otevřenou.

Mají tedy elektromobily smysl?
Mají, ale musíme se na to podívat rozumně. Ukládání energie v bateriích je stále velmi diskutabilní z hlediska hustoty té uložené energie. Když porovnáte hustotu energie uloženou v bateriích oproti nějaké kapalině, je to poměr tak jedna ku stu. Není to úplně férové číslo, protože bychom měli započítat i efektivitu jednotlivých způsobů pohonu, účinnost motorů.

Magazín Index LN

Vychází v pondělí 26. 6. s Lidovými novinami

V novém čísle přináší magazín Index LN velké téma s reportáží ze slavného závodu 24 hodin Le Mans a pojednáním o přenosu technologií z oblasti motoristického sportu do běžné automobilové praxe.

Účinnost řetězce baterie – elektromotor je vysoká, zatímco účinnost řetězce palivo – spalovací motor – převodovka je mnohem nižší. Ale i když tohle všechno započítáte, dostanete poměr nejméně 1 : 15. To znamená, že se spalovacím motorem jste na tom z hlediska dojezdu, konstrukce a dalšího patnáctkrát lépe. To je velká nevýhoda elektromobilů, je to určitá potíž, kterou musíme překonat.

Ale elektromobily se v poslední době rychle zlepšují...
Vývoj jde dopředu rychle, ale je tu stále řada otázek. Třeba těch týkajících se nabíjení. I v těch nejdivočejších snech trvá dobíjení elektromobilu na zhruba 400 kilometrů nejméně 15 – 20 minut oproti dvěma až třem minutám při tankování. Opravdu chceme měnit naše spotřebitelské chování, jsme ochotni čekat zhruba desetkrát déle, než jsme zvyklí dnes? Otazníkem je také bezemisní provoz elektromobilů. To platí pro lokální emise, ale globálně už ne. Velmi to záleží na tom, jak vyrobíte onu elektřinu. Nicméně nulové místní emise jsou pro elektromobily výhodou, protože ač se globálně mluví hlavně o snižování produkce CO2, místní emise jsou v hustě osídlených oblastech mnohem větší problém. V některých oblastech dává provoz čistě elektrických vozů smysl, ale pro dlouhé cesty tu mohou být stále jiná vhodnější řešení.

Jaká?
V budoucnu tak budeme využívat větší „mozaiku“ paliv. Budeme mít čistší benzinové motory, musíme ještě vylepšit vznětové motory, zcela jistě je další možností zemní plyn. Uvidíme víc a víc hybridních vozů, bude tedy pokračovat elektrifikace spalovacích motorů. Třeba v podobě 48voltových hybridních systémů a podobně. Musíme také pochopit, zda jsou z hlediska bilance CO2 dobrým řešením biopaliva– tam, kde k tomu jsou zdroje, jako třeba v Brazílii nebo Indonésii, asi ano, ale zdaleka ne všude. Pak je tu ještě zemní plyn, který lze používat ve formě CNG, LNG nebo z něj metodou gas-to-liquid (GTL) vyrábět kapalné palivo. A pak je tu ještě vodík.

Wolfgang Warnecke

Wolfgang Warnecke zkoumá další oblasti rozvoje společnosti Shell. Věnuje se konkrétně oblasti mobility budoucnosti. Ve funkci nazvané Chief Scientist Mobility pracuje od roku 2011. Warnecke má v podstatě velmi zajímavého koníčka – své technické znalosti pramenící z mnohaleté praxe i studia na Technické univerzitě v Hannoveru totiž zúročuje i v pracovní skupině FIA týkající se seriálu vytrvalostních závodů WEC. Warnecke se podílel na tvorbě současných pravidel WEC a nadále pracuje na rozvoji regulí do budoucna. Říká, že WEC je jediná závodní série, která podporuje inovace a nové technologie a že to byl od počátku záměr.

Wolfgang Warnecke

To je vlastně stejný nosič energie jako baterie. A přínos pro životní prostředí závisí, stejně jako u elektromobilů a elektřiny do nich ukládané, na způsobu, jakým je vodík vyráběn. Tady by elektřina potřebná k výrobě vodíku měla pocházet z obnovitelných zdrojů. To je poměrně široké rozpětí technologií. Zcela jistě se odpoutáváme od jednoho řešení v podobě zážehového a vznětového motoru k mnohem bohatšímu mixu. Navíc v něm budou hrát roli i regionální rozdíly.

Kde se budou jednotlivá řešení využívat?
Elektromobily dávají smysl na krátké vzdálenosti pro dojíždění. V takových případech nepotřebujete dlouhý dojezd, protože denně jezdíte třeba 100 kilometrů, auto není po dlouhé časové úseky, kdy jste v práci nebo doma, využíváno, takže se může nabíjet a jsou tu ony nulové lokální emise. Auta s palivovými články představují jakýsi mix mezi elektromobily a vozy se spalovacím motorem, mohou být vhodná i k delším cestám. Pro velké vozy je ale důležité vyvinout ještě čistší vznětové agregáty. Na tom potřebujeme zapracovat, u Shellu například pracujeme na nových generacích olejů, které budou šetrné k celému emisnímu systému a přispějí k trvanlivosti motoru. Snažíme se vyvíjet kvalitnější paliva. Ale diesel samotný potřebuje mnohem robustnější emisní systémy, aby byly ještě čistší. Technologie jako SCR (katalytická redukce oxidů dusíku za pomoci močoviny - pozn. red.) představují zásadní krok kupředu v porovnání se starými diesely.

Vy se podílíte na tvorbě pravidel pro seriál vytrvalostních závodů WEC. Jak může motorsport přispět k rozvoji nových způsobů pohonu?
Motoristický sport je pro nás velmi důležitý. Používáme ho samozřejmě i pro budování značky, ale je pro nás důležitý i proto, abychom si vyzkoušeli nové technologie. Motorsport by měl přinášet inovace, zkoušet je a stimulovat vývoj tak, aby se inovace dostaly i na trh ke spotřebitelům. I proto si myslím, že je třeba velmi dobrou záležitostí série FormulaE (závody elektrických formulí - pozn. red.), protože zkouší něco nového. A to navzdory celému vnímání tohoto závodění. Co se vytrvalostních závodů týče, právě teď automobilové federace FIA a ACO vydaly studii o budoucnosti vytrvalostních závodů. Řeší, jak mají vypadat budoucí auta, jaké pohony a jaká paliva mohou využívat. Věnovali jsme se hlavně vodíku a jeho možnostem nástupu do nejvyšší kategorie LMP1. Série vytrvalostních závodů WEC je jediná, která je v současnosti velmi otevřená inovacím a novým technologiím. A funguje to výborně, důkazem budiž vyrovnané soupeření v kategorii LMP1.

Proč přichází v úvahu vodík a ne elektřina z baterií?
Je poměrně jasné, že klasický bateriový elektromobil není pro vytrvalostní závodění vůbec vhodné řešení. Takže palivové články na vodík jsou jedinou další možností.

Mohl by vodíkový vůz závodit v současnosti s těmi nejlepšími?
Z hlediska výkonů by byl schopen se jim přiblížit nebo dokonce vyrovnat, ale nebyl by celkově tak konkurenceschopný. Třeba i kvůli komplikovanějšímu doplňování paliva. Ale problémem je aerodynamika. Abych to vysvětlil, začnu obšírněji. Spalovací motor má u závodního auta účinnost někde kolem čtyřiceti procent a palivový článek za podobných podmínek asi šedesát procent. V obou případech vzniká spousta odpadního tepla. U auta se spalovacím motorem ale velká část odejde výfukem a jen malou část je potřeba odvést chlazením motoru a dalších komponent. Ale u vodíkového auta je potřeba uchladit veškerou onu tepelnou energii. A to znamená obrovské množství vzduchu pro chlazení. Stačí se podívat, jak mohutné chladící otvory oproti odpovídajícím běžným autům má třeba vodíková Toyota Mirai. A to by byl pro aerodynamiku vodíkového LMP1 prototypu veliký problém. Je to určitá výzva, kterou možná budeme řešit.


Vše o elektromobilech a nové éře automobilismu, světových trendech v této oblasti a měnící se legislativě. Prohlédněte si nejnovější modely elektromobilů a podívejte se, jak dopadly v testovacích jízdách redaktora Technetu, Václava Nývlta, který za volanty aut do zásuvky objevuje krásy i strasti elektromobility.

Tesla chystá operaci Sekvoj. Malý dostupný Model 2 vyjede v červnu 2025

Průkopnický výrobní proces Tesly „Unboxed Vehicle“ má zjednodušit, zrychlit a...

VIDEO Sekvoj. Právě jméno tohoto mohutného stromu, dorůstajícího do značných výšek, nese projekt nového...

Čínský útok automobily. Podívejte se, které značky se hrnou do Evropy

Před špatným počasím posádku ochrání lehká plátěná střecha.

VIDEO Čínské automobilky byly na zahraničních trzích ještě v nedávné minulosti často přehlíženy a...

Český patent může změnit budoucnost vodíkové dopravy

Vodíková Honda FCX Clarity

VIDEO Díky patentu českého vědce může výroba součástek pro vodíkové elektromobily vyžadovat až desetkrát...

Hasiči přiznávají, že neumí hasit elektromobily. Tvoří vyhlášku pro garáže

Tesla Model S Plaid se tři dny po dodání majiteli při jízdě vznítil.

Hasiči dokončují vyhlášku, která by zajistila bezpečnost v garážích i přes stoupající počet...

Elektromobil pro chudé za hubičku. Ve Francii spustili dotační revoluci

Francouzská vláda chce zpřístupnit elektromobily nízkopříjmovým domácnostem.

Zatímco v Německu koncem loňského roku kvůli rozpočtové krizi předčasně uťali dotace na...

Mladoboleslavská Škoda loni zvýšila vývoz, největším trhem bylo Německo

Ilustrační snímek

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto dodala v loňském roce celosvětově 866 800 vozů, o 18,5...

Čínský gigant smartphonů Xiaomi představil svůj první elektromobil SU7

Sedan Xiaomi SU7 byl navržen ve spolupráci se známým designérem Chrisem Banglem.

VIDEO Druhý největší světový výrobce smartphonů Xiaomi se chce výhledově stát jedním z pěti největších...

  • Nejčtenější

Škoda představila malý elektromobil jménem Epiq. Cenu dostane k 600 tisícům

15. března 2024,  aktualizováno  14:53

Automobilka Škoda loni téměř ztrojnásobila provozní zisk na 1,77 miliardy eur. Značka při oznámení...

První jízda novým superbem. Škoda si dala na rozloučení s benzinem záležet

12. března 2024  8:47

Pokud tedy tímto autem končí éra vozů se spalovacími motory, nemá se Škodovka opravdu za co stydět....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dotace na elektromobily v ČR oficiálně spuštěny. Připraveny jsou dvě miliardy

18. března 2024

Po dlouhém čekání byl v pondělí 18. března spuštěn dotační program na podporu elektromobility....

Nizozemsko může dobíjet elektromobily, nebo domácnosti. Obojí ne, síť nestačí

14. března 2024

Premium Kapacita elektrické sítě v Nizozemsku nestačí balancovat elektromobilitu. Omezení provozu veřejných...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Škoda patentuje osobní automobil. Chce posadit dítě na nejbezpečnější místo

14. března 2024

Patentový úřad ve středu zveřejnil patentovou přihlášku mladoboleslavské škodovky s neskromným...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Protektorát přinesl jízdu vpravo, která stejně byla v plánu. Už je to 85 let

19. března 2024

Diváci filmů natočených za první republiky si určitě všímají, že v době mezi válkami jezdila auta...

Skandál Fordu stál desítky životů, značka o chybě v konstrukci věděla

19. března 2024

Stačil menší náraz zezadu, ulomilo se hrdlo palivové nádrže a došlo ke vznícení vytékajícího...

KOMENTÁŘ: Pravda o normě EURO 7. Vondra dosáhl jen Pyrrhova vítězství

18. března 2024

Premium Tak prý nám Alexandr Vondra zachránil automobilový průmysl. Heuréka! A jaká je realita? Vondra jen...

Dotace na elektromobily v ČR oficiálně spuštěny. Připraveny jsou dvě miliardy

18. března 2024

Po dlouhém čekání byl v pondělí 18. března spuštěn dotační program na podporu elektromobility....

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!
Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...