Sobota 8. května 2021, Den vítězství
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 8. května 2021 Den vítězství

VIDEO: Nadávky i palce nahoru. Otestovali jsme povinný odstup od cyklistů

Při předjíždění cyklistů budou muset řidiči dodržet rozestup alespoň 1,5 metru. Vyplývá to z novely zákona, kterou v dubnu schválila Sněmovna a nyní leží v Senátu. Reportér iDNES.cz Matěj Smlsal netradiční formou řidičům po Praze ukázal, jak to bude vypadat v praxi. Někteří ho zasypali urážkami, jiní ho podpořili.

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv

Rivalita mezi řidiči a cyklisty je odvěká. Někteří motoristé považují lidi na kolech mimo jiné za cykloteroristy či cyklofašisty. Nutno říci, že někteří cyklisté si za to mohou sami, protože se někdy nechovají ohleduplně, třeba když zmateně přejíždějí vozovku, nebo jedou vedle sebe.

Novela zákona o provozu na pozemních komunikacích, kterou předložil poslanec Petr Dolínek (ČSSD) a schválila ji Sněmovna, má za cíl znesvářené skupiny „usmířit“. „Cílem je zvýšení bezpečnosti provozu na pozemních komunikacích, podpora cyklistiky a kultivace vztahů mezi chodci, cyklisty a motoristy,“ píše se v odůvodnění pozměňovacího návrhu.

Toho chce novela dosáhnout hlavně tím, že nebude možné cyklistu předjet, pokud by mezi okrajem auta a člověkem na kole byla vzdálenost menší než 1,5 metru.

Předjíždění cyklistů je stres pro všechny

Důležité je číst terén

Předjíždění cyklisty patří mezi rizikové manévry. Cyklisté jsou na kole velmi zranitelní, bicykl mnohem hůř brzdí a je hodně náchylný na poryvy větru. S tím musí jezdec na kole i řidič počítat při vzájemném míjení. Cyklista také musí „číst“ okolí a je dobré, pokud situaci vnímá a vyhodnocuje také řidič (čtěte více).

Jak to bude vypadat v praxi, se rozhodl vyzkoušet a řidičům ukázat reportér iDNES.cz. Vyrobil si 150 centimetrů dlouhou šipku, kterou připevnil pod sedlo a vyrazil do pražských ulic. Řidiči zjistili, že na běžných silnicích či ulicích ho nepředjedou, aniž by se alespoň částečně nedostali do protisměru.

Podívejte se také na pět nástrah, které vás čekají při jízdě na kole:

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv

Například Ruská ulice ve Vršovicích v testovaném úseku měří 3,5 metru. Reportérovo kolo má přibližně 60 centimetrů. Zároveň by měl dodržovat dostatečný rozestup od vpravo zaparkovaných aut, aby se vyhnul kolizi, kdyby šofér otevřel dveře a nevšiml si ho. Ideální je metr, ale počítejme alespoň s 50 centimetry. Cyklista tedy zabírá od pravého okraje asi 1,1 metru šíře vozovky.

Doslovné znění pozměňovacího návrhu

Řidič motorového vozidla nesmí předjíždět, jestliže by nedodržel bezpečný boční odstup při předjíždění cyklisty. Bezpečným bočním odstupem při předjíždění cyklisty se rozumí vzdálenost mezi nejbližšími okraji motorového vozidla, přípojného vozidla nebo nákladu a jízdního kola, přívěsného vozíku nebo cyklisty nejméně 1,5 m. V místě s nejvyšší dovolenou rychlostí nepřevyšující 30 km.h-1 je vzdálenost bezpečného bočního odstupu při předjíždění cyklisty podle věty druhé nejméně 1 m.

Pokud připočteme 1,5m rozestup, měl by řidič předjíždět cyklistu tak, aby pravý bok auta byl 2,6 metru od pravého okraje vozovky. Tím se pochopitelně musí dostat do protisměru.

„Z hlediska bezpečnosti a ohleduplnosti je vhodné pro jistotu minimální stanovenou vzdálenost překročit a cyklistu předjet úplně druhým pruhem či úplně v protisměru, stejně jako při předjíždění jiného dvoustopého motorového vozidla,“ píše se v odůvodnění pozměňovacího návrhu.

Pokud jede v protisměru auto, měl by řidič zpomalit, počkat a teprve až to bude možné, začít předjíždět.

Stejná trasa, kolo vs elektrokolo

Elektrokola lidé často využívají pro usnadnění cest v kopcích a horách. Skvěle přitom mohou pomáhat i na rovných cestách. Reportér Matěj Smlsal se pustil do pokusu - vytyčil si trasu a zkusil ji jet nejdříve na normálním kole a poté na elektrokole. Rozdíl se zdá až neuvěřitelný. Reportáž sledujte zde.

Reportér se dostal i do úseků, kde jízdní pruh měří pouhé tři metry. Když jel bez šipky, některá auta ho tam v těsné blízkosti předjela. Se šipkou, tedy podle novely, už nikdo neměl šanci.

Samozřejmě na některých místech způsobí takový cyklista kolony. Ideální je, pokud má někde prostor uhnout a pustit alespoň část fronty před sebe.

„Výborně! Správně je pruď!“

Novela zákona, kterou bude schvalovat Senát a poté poputuje k prezidentovi, rozděluje společnost. A bylo to vidět i na reakcích v provozu. Několikrát reportér slyšel, že je debil. Někteří stahovali okénka a kroutili hlavou. Jiní se ptali, jestli je normální?

Proč je někde asfalt a jinde (i nesmyslně) kostky? Odhalili jsme důvody

Přišly i pozitivní reakce. Řidič šedého vozu po předjetí stáhl okénko, vytáhl ruku a kupodivu neukázal prostředníček, nýbrž zdvihl palec. Jiní pak křičeli: „Dobrýýý!“ Muž s kočárkem podpořil reportéra slovy: „Výborně! Správně je pruď, ty zm**y!“

Minimální boční odstup mají uzákoněný mimo jiné v Německu, Belgii, Nizozemsku či ve Španělsku. Nyní by se tedy mělo přidat i Česko.

„Vymahatelnost nového pravidla bude díky jeho konkrétnosti vyšší než vymahatelnost stávajícího neurčitého ustanovení, které zakazuje ohrožení ostatních účastníků provozu na pozemních komunikacích. Technická zařízení na měření odstupu existují a dopravní policie v zahraničí je ke kontrolám používá. Extrémní případy budou prokazatelné i z videozáznamů. Kamerový záznam sice může několik decimetrů zkreslovat, ale z nebezpečného předjetí ve vzdálenosti 0,5 m se nepůjde vylhat,“ dodává text pozměňovacího návrhu.

Bude tak snadnější usvědčit viníky dopravních nehod. Těch se mezi motoristy a cyklisty stanou tisíce ročně, desítky končívají pro lidi na kolech smrtelně. Právě minimální boční odstup by jim měl zabránit.

5. srpna 2020

Autor:
  • Nejčtenější

Výchova šokem: policie vytáhla čumila z auta, aby si prohlédl mrtvolu

Na německé dálnici A3 v Hesensku v neděli zahynuli při dopravní nehodě dva mladí lidé, muž ve věku 35 let na místě,...

Nová Škoda Fabia odhalena, ceny startují na 330 tisících

Škoda odhalila v online světové premiéře čtvrtou generaci modelu Fabia. Automobilka také zveřejnila základní cenu...

Nadšená motorkářka Jolana Voldánová: Prvně jsem „lehla“ už v autoškole

Premium Zapálená řidička auta Jolana Voldánová dostala autoškolu na motorku od manžela jako dárek. Už jen výuka pro ni byla...

VIDEO: Proč jsou kanály na silnici jak naschvál tak, abychom do nich vlítli

Jízda po českých silnicích často připomíná slalom. Řidiči se totiž snaží vyhýbat kanálům. Těch je na vozovkách...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní sporťák, nebo profláklá značka? Duel elektrokoloběžek za 20 tisíc

Když se nehodláte spokojit s běžnější nabídkou a chcete od koloběžky něco víc, máte dvě možnosti. Buď sáhnout po top...

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

  • Další z rubriky

Další potíž elektroaut: recyklace baterií není zvládnutá v masovém měřítku

Evropská unie doufá, že do roku 2030 bude na evropských silnicích jezdit 30 milionů elektrických aut. Během svého...

Nová Škoda Fabia odhalena, ceny startují na 330 tisících

Škoda odhalila v online světové premiéře čtvrtou generaci modelu Fabia. Automobilka také zveřejnila základní cenu...

Tři bratři. Test kombíků z koncernu VW: Je lepší golf, leon, nebo octavia?

Premium Pokud máte tři děti, asi nedokážete odpovědět na provokativní otázku, které z nich máte nejraději. Nesmysl, milujeme...

Zemřel jeden z otců Škody Favorit, machr na podvozky, motory a převodovky

V nedožitých osmdesáti letech zemřel Jan Nepomucký, technik a konstruktér, který začínal v socialistickém AZNP Mladá...

Slyšeli jste už o Rossmánkovi? Vyhrajte speciální boxík pro maminky
Slyšeli jste už o Rossmánkovi? Vyhrajte speciální boxík pro maminky

Mnoho drogerií nabízí hodně výhod, ale žádná jako ROSSMANN. Pro maminky je zde speciální program Rossmánek, díky kterému získáte výhodné slevy,...

Výchova šokem: policie vytáhla čumila z auta, aby si prohlédl mrtvolu

Na německé dálnici A3 v Hesensku v neděli zahynuli při dopravní nehodě dva mladí lidé, muž ve věku 35 let na místě,...

Máte jeden z těchto mobilů? Brzy si s ním na mobilním internetu neškrtnete

Letošek je v Česku ve znamení vypínání sítí postavených na zastaralé 3G technologii. Jako poslední ji koncem listopadu...

Kristelová žaluje Novotného. Za zničenou kariéru chce půl milionu

Soud začal projednávat žalobu Kateřiny Kristelové na Pavla Novotného. Moderátorka tvrdí, že jí někdejší bulvární...

Nová Škoda Fabia odhalena, ceny startují na 330 tisících

Škoda odhalila v online světové premiéře čtvrtou generaci modelu Fabia. Automobilka také zveřejnila základní cenu...

KOMENTÁŘ: Konec legrace, teď začne pořádné zdražování

Postupné zpomalování růstu cen, které v Česku probíhalo od loňského července, je u konce. V březnu byla inflace na...