Řidiči našli trik, jak se vyhnout stíhání za alkohol

  11:21aktualizováno  11:21
Alkohol už "vzal" stovky řidičáků. Zatímco 12 trestných bodů nasbíralo 157 lidí, potrestaných za alkohol je od července mnohonásobně víc. Řidiči ale našli trik, jak se vyhnout stíhání; vymyslel ho poslanec ODS David Šeich.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Monika TomáškováMF DNES

Stačí jim, aby odmítli dechovou nebo krevní zkoušku na alkohol. Policisté sice záznam o jejich chování pošlou na příslušnou radnici, která řidiči vezme doklady a uloží pokutu, k soudu však už řidič nejde. Policisté ani soudci mu totiž nemohou dokázat, kolik promile alkoholu v krvi skutečně měl.

Trik využil loni v listopadu například poslanec za ODS David Šeich, kterého zastavili strážníci v Brně. Šeich sice při orientačním testu strážníkům nadýchal 2,4 promile, ale další zkoušku od republikových policistů už odmítl. Po několika dnech pak poslanec zpochybnil i dechovou zkoušku. Čeká ho proto sice správní řízení, ale policejní stíhání už nikoli.

Alkohol je stále problém

Na půlnoční mši do Adamova na Blanensku ještě čtyřicetiletý řidič autobusu pasažéry během uplynulých Vánoc dovezl. Alkohol, kterého měl podle policistů v krvi téměř dvě promile, ho „zradil“, až když se s prázdným autobusem rozhodl u kostela otočit. Nacouval prudce do zdi.

Profesionální řidič už přišel o místo a úřady nyní rozhodují, na jak dlouho mu vezmou doklady. Od července, kdy začal v Česku platit nový silniční zákon, takových případů, řešily už stovky. Vínik při nich může přijít o doklady okamžitě, aniž by nasbíral 12 trestných bodů. Přesné údaje o tom, kolik lidí celkem už přišlo o oprávnění řídit kvůli alkoholu, však chybějí.

Z dílčích údajů, které MF DNES zjistila, je takových řidičů několikanásobně víc než těch s 12 body na kontě. Těch „dvanáctibodových“ ministerstvo dopravy od července do konce prosince eviduje 157.

„Jen my jsme za alkohol odebrali od července řidičské průkazy 664 lidem,“ řekl Josef Mihalík z pražského magistrátu. „V menších městech to tolik nebude, přesto půjde za celou republiku určitě o stovky lidí.“

„Papíry“ nejen za alkohol
Doklady mohou v České republice odebírat úředníci z více než dvou stovek radnic. MF DNES kromě Prahy proto obvolala i další města v republice. V každém z nich už jdou počty odebraných dokladů do desítek - třeba v Plzni už neřídí 74 lidí, v Olomouci ještě o 10 víc.

Většina z těch, kterým úřady doklady zabavily, řídila s alkoholem v krvi, případně se odmítla podrobit dechové zkoušce. Za takové chování hrozí kromě ztráty dokladů i pokuta od 25 do 50 tisíc korun. „Pokud někdo test na alkohol odmítne, stanovujeme pokutu u horní hranice, kterou nám zákon povoluje,“ řekl Mihalík.

Podle zákona však úředníci mohou zabavit doklady i v případě jiných dopravních přestupků než jen za řízení v opilosti.

„Odebíráme řidičské oprávnění i po spáchání vážné nehody,“ řekl Jaroslav Vávra z odboru dopravy opavského magistrátu.

Stejně tak hrozí ztráta „papírů“ i za výrazné nebo opakované překročení rychlosti nebo třeba za vjezd na železniční přejezdy v okamžiku, kdy se blíží vlak.

zdroj: www.novapravidla.cz

Za trestné body

Řidič, který obdrží 12 trestných bodů.

Za závažné přestupky

Po zvlášť závažných přestupcích mohou úřady zabavit doklady okamžitě (například jízda s vozidlem, na něž nemáte řidičské oprávnění; výrazné překročení rychlosti; řízení se sebemenším množstvím alkoholu v krvi. Do 0,3 promile alkoholu přijdete o řidičský průkaz až na rok. Při velkém množství alkoholu v krvi -cca nad 1 promile - je zákaz až dvouletý). Jízda v opilosti je od loňského července trestný čin, za který hrozí až 3 roky vězení.

Jak získat oprávnění zpět

Po skončení trestu musí řidič složit stanovené testy.
Autor:

Nejčtenější

Kráska za volantem fekálního vozu: Práci mužům neberu. Nechtějí ji dělat

Ženy za volantem: Veronika Viktorinová jezdí s fekálním vozem

Tlačí se do profese, která odjakživa patřila mužům. Však si od nich na cestách také občas vyslechnou něco peprného....

Řidička kamionu vypráví: učila ji máma, do imigrantských přístavů se bojí

Osmadvacetiletá kamioňačka Veronika Kubínová

Tlačí se do profese, která odjakživa patřila chlapům. Však si od nich na cestách také občas vyslechnou něco peprného....

Problém s oxidy dusíku vyřeší zrušení limitů pevných částic, míní expert

Ilustrační snímek

V Německu je překračování hodnot škodlivin v autodopravě diskutovaným tématem. Přibývá měst, kde na některých úsecích...

VW chce ovládnout trh s elektromobily. Techniku nabízí i konkurenci

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Koncern Volkswagen staví svůj úspěch už po dekády na sílení komponent a unifikaci techniky. Sází na systém jednotných...

První jízda: nový Mercedes GLE se do zatáčky naklápí jako motorka

Mercedes představuje čtvrtou generaci třídy GLE.

Čtvrtá generace třídy GLE má mezi kvanty současných SUV modelů Mercedes-Benz zvláštní postavení. Přímo totiž navazuje...

Další z rubriky

Ferrari představilo novou formuli pro Vettela

Monopost Formule 1 stáje Scuderia Ferrari pro sezonu 2019

Nejslavnější stáj Formule 1 představila svůj nový monopost pro nadcházející sezonu. Premiéra nového ferrari pro...

Kráska za volantem fekálního vozu: Práci mužům neberu. Nechtějí ji dělat

Ženy za volantem: Veronika Viktorinová jezdí s fekálním vozem

Tlačí se do profese, která odjakživa patřila mužům. Však si od nich na cestách také občas vyslechnou něco peprného....

Trump tlačí na zavedení cel na dovoz aut, protože ohrožují bezpečnost USA

Čínská automobilka GAC se představuje na autosalonu v Detroitu.

Americké ministerstvo obchodu by mělo v neděli dodat prezidentovi Donaldu Trumpovi své stanovisko, zda dovoz automobilů...

MAN 8x4 Eur6 mix 9m3 Stetter
MAN 8x4 Eur6 mix 9m3 Stetter

r.v. 2017, naj. 28 000 km, diesel
3 212 550 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz