Řidiče čekají na cestě na dovolenou zácpy, prázdniny začínají i sousedům

  12:42aktualizováno  12:42
První prázdninový víkend přinese jako každý rok na hlavních tranzitních trasách střední Evropy časté dopravní komplikace nebo přímo zácpy. Češi totiž nejsou zdaleka jediní, kdo vyrazí na rekreaci k jižním mořím, obdobně na tom jsou Rakušané, Němci či Poláci.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Robert RambousekMF DNES

Rakouský automotoklub ÖAMTC počítá o víkendu se zácpami a s delším čekáním na dálničním okruhu kolem Vídně a na výpadovkách směrem na jih. Na jízdu krokem a postávání by se měli řidiči připravit i při projíždění metropolí.

Situaci tu komplikují mnohé opravy vozovek. Zácpy se očekávají například v obou směrech na Brünerstrasse neboli Brněnské. Zvýšený provoz má být třeba také kolem zámku Schönbrunn, kudy vede výpadovka na Západní dálnici. V sobotu se navíc v rakouském hlavním městě koná velký duhový pochod homosexuálů Regenbogenparade, takže centrum bude uzavřeno.

S hustým provozem se musí počítat i kolem Lince a Salcburku. Kolony pak hrozí na jihu země u Klagenfurtu, tedy cestou k moři do Chorvatska. Podobná situace by ostatně měla na hlavních rakouských tazích panovat téměř o všech prázdninových sobotách.

Právě před sobotními zácpami varují dopravní experti nejčastěji. Radí, aby lidé v sobotu raději vůbec nevyjížděli a cestu odložili. Pokud to není možné, měli by si s sebou do auta vzít dost jídla, nealkoholických nápojů a hraček pro děti. Při mnohahodinovém stání v zácpách se jim mohou hodit.

Německé dálnice a silnice zaplaví o nadcházejícím víkendu dokonce už druhá vlna rekreantů. K obyvatelům pěti spolkových zemí, kde letní prázdniny začaly už minulý týden, se přidají dovolenkáři z Hesenska, Porýní-Falce a Sárska na západě země a také ze sousední Belgie a z Nizozemska, kde rovněž končí školní rok. Na firemní volno se navíc mohou těšit zaměstnanci automobilky Volkswagen ve Wolfsburgu. Podle německých autoklubů proto hrozí kolony hlavně na tazích směrech na jih a k letoviskům u Severního moře a Baltu.

Nejhustší provoz očekávají v pátek odpoledne a v sobotu. Řidičům, kteří v těchto dnech nemusí do Německa, doporučují autokluby odložit cestu na neděli nebo na příští týden, kdy by měl prázdninový nápor lehce opadnout. V sobotu odpoledne navíc musí počítat s komplikacemi v dopravě v německých městech, která znovu opanují fotbaloví fanoušci zvědaví na čtvrtfinálový duel mezi fotbalisty Německa a Argentiny na mistrovství světa v Jižní Africe. Množství náměstí a ulic bude kvůli takzvaným fanouškovským zónám uzavřeno.

Také řidiči mířící do Polska se musejí připravit na častá zdržení kvůli opravám na silnicích, včetně těch v českém příhraničí. Opravuje se silnice směrem z Náchoda na Vratislav nebo tah z Harrachova do Szklarské Poremby. V pátek odpoledne a o sobotách je třeba počítat se silným provozem ve směru Baltského moře, Mazurských jezer nebo tatranských středisek.

Polská policie upozorňuje řidiče, že nebezpečná místa s omezenou rychlostí hlídá stále více stacionárních radarů. Za rychlou jízdu mohou zaplatit až 500 zlotých (skoro 3100 korun).

Na slovenských silnicích je sice zapotřebí od středy počítat se zhuštěným provozem, na hlavních tazích však motoristům nehrozí žádné vážnější dopravní omezení. Vyplývá to z informací Stella Centra, které mapuje dopravní situaci v zemi.

Ve srovnání s předchozími léty se ale podstatně zlepší spojení mezi Bratislavou a Žilinou, v uplynulých týdnech totiž byla otevřena dálniční estakáda nad Povážskou Bystricí. Přibližně 200 kilometrů mezi slovenským hlavním městem a Žilinou tak lze projet souvisle po dálnici. Několik menších dálničních úseků přibylo nedávno i na východě Slovenska.

Také pro průjezd Chorvatskem servery doporučují vybrat si termín odjezdu tak, aby se touto zemí neprojíždělo o víkendu. Při cestě na Jadran je nutno počítat s tím, že páteční noc a sobotní dopoledne znamenají v této zemi o prázdninách čekání v dlouhých kolonách. I když se cesta díky nově otevřeným úsekům dálnice na jih Chorvatska zrychlila, přesto je potřeba počítat i s problémy v podobě dlouhých zácp. Nejvhodnější je vyjet tak, aby se Chorvatskem projíždělo mezi nedělí a čtvrtkem. V tuto dobu je provoz plynulý a ke stojícím kolonám dochází jen výjimečně.

Autoři: ,

Nejčtenější

Jawy jsou zas snem Indů. Perak se s velkou slávou vrací

Detail indické JAWY 300

Je neděle a v novém motosalonu Jawa v indickém Džajpuru je rušno. Čtyři zaměstnanci se nestačí otáčet. Na barové...

Dovolená v karavanu: levné to není a chce to trpělivost, cílem je cesta

Karavany

Obytná auta jsou v kurzu a stále více Čechů si je nejen pořizuje, ale hlavně půjčuje. Vidina dobrodružné dovolené je...

Autofotka týdne: Punková octavia hvězdou pražské autovýstavy

Hot rody na výstavě Autoshow Praha 2019

Kvůli tomuto exponátu stojí za to vyrazit do Letňan na výstavu Autoshow Praha, která probíhá o tomto víkendu. V zadním...

Němečtí vědci: Emise sníží zvrat v dopravě a zdražení, problémem je prach

Ilustrační snímek

Zákazy vjezdu aut do měst nesnižují zatížení škodlivinami. Změnit se musí nejen auta, ale celý způsob dopravy, tvrdí...

Ojeté VW, škody a toyoty si cenu drží, nejvíc padá u aut z Francie

Ilustrační snímek

Trh mladých ojetin stále roste a pravděpodobně tomu tak bude i nadále. Zejména pokud dojde k avizovanému zdražování...

Další z rubriky

Na Velikonoce vyjíždí sváteční jezdci a policie kontrolující alkohol

Ilustrační snímek

O Velikonocích se zvyšuje závažnost dopravních nehod, varuje BESIP. Na negativní bilanci se podle policie více...

Dovolená v karavanu: levné to není a chce to trpělivost, cílem je cesta

Karavany

Obytná auta jsou v kurzu a stále více Čechů si je nejen pořizuje, ale hlavně půjčuje. Vidina dobrodružné dovolené je...

Europarlament trvá na kamionech na elektřinu, které ovšem nejsou

Kamiony mají v budoucnu jezdit podobně jako trolejbusy, tedy přímo napojené na...

Evropský parlament potvrdil pravidla pro snižování emisí oxidu uhličitého u nákladních automobilů. Cílem je k roku 2030...

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz