Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Malé auto, velká cenová bomba. První jízda obnoveným Renaultem Captur

Renault Captur, spolu s Cliem stěžejní model francouzské automobilky, dostal decentní facelift druhé generace. Mírně inovoval vzhled, ale zároveň si zachoval nadprůměrně širokou paletu motorizací včetně LPG. Soupeře však drtí hlavně cenou.

Renault Captur vznikl původně v roce 2013 vlastně jako další karosářská varianta Clia a náhrada modelu Modus. Dnes už si na Modus nikdo ani nevzpomene a Captur by s Cliem nejspíš málokdo spojoval. Mají společné hlavně to, že oba patří mezi nejprodávanější modely značky, aspoň v Česku se dlouhodobě přetahují o první pozici. Celosvětově se vozů Captur prodalo v 90 zemích už víc než dva miliony kusů.

Renault Captur

K faceliftu úspěšného modelu je vždy třeba přistupovat citlivě, což se v tomto případě povedlo. Výrazná změna je vidět především v přední části, kde tvarově snad až trochu překombinované světlomety s výkusem ve tvaru písmene C nahradil dnes u ostatních modelů Renaultu klasický vzhled lamp doplněný dole na každé straně LED denním svícením ve tvaru rozpůleného kosočtverce. Nový světelný podpis je i vzadu, kde světla dostala průhledný kryt.

Základních barev karoserie je sice jen 6, ale zůstala možnost volby odlišně lakované střechy, takže celkem je k dispozici 14 barevných kombinací. V nabídce je volitelný paket, který nabídne odlišně lakovaná zrcátka, spodní kryty předního a zadního nárazníku a boční lišty. Vzhled je možné ještě doplnit o boční osvětlení nebo podsvícené prahy dveří.

Nové obrazovky

V interiéru je pak změn na pohled ještě méně. Základní rozložení zůstalo stejné, ale nová je obrazovka přístrojového štítu o velikost až 10,25 palce a na výšku orientovaný centrální dotykový displej o úhlopříčce 10,4 palce. Ten běží stejně jako u řady dalších nových renaultů na softwaru Google, takže umožňuje využívat řadu jeho funkcí, především mapové podklady i další aplikace. Pokud jste však zvyklí na svůj chytrý telefon, oba systémy lze zrcadlit bezdrátově.

Přes dotykovou obrazovku se naštěstí neřídí úplně vše – sice zmizely tři klasické kulaté ovladače klimatizace, ale ta si pro základní funkce zachovala „klavírní“ fyzická tlačítka pod dotykovou obrazovkou. Předtím to bylo lepší, ale pořád je na tom model Captur lépe než řada konkurentů. Páka automatické převodovky zůstala u tohoto modelu ještě klasicky mezi sedadly a nepřestěhovala se jako u novějších renaultů na páčku vpravo od volantu. Působí však poněkud křehce. Ale třeba jde jen o vizuální dojem. Naopak vlevo od volantu přibylo jedno důležité nové tlačítko, kterým jde snadno na dvě stisknutí deaktivovat zvukové upozornění na překročení rychlosti.

Malý zvenku, velký uvnitř

Jinak jsou změny v interiéru decentní a zahrnují podle očekávání některé nové druhy dekorů a potahů. Zůstala zachována hlavní přednost capturu, kdy se vývojářům velmi dobře povedlo realizovat sen všech konstruktérů – nabídnout na zvenku kompaktním autě velký vnitřní prostor. U elektromobilů to jde snadněji, u klasických aut hůř. Ale tady se na vnější délce 4239 mm povedlo vytvořit jedno z největších míst na zadních sedadlech – konkrétně 221 mm před koleny. Captur za to vděčí zadní lavici posuvné až o 16 centimetrů. Nad hlavou už tolik místa není, tam doporučuji vyhnout se střešnímu oknu, které prostor zmenšuje.

Kdo preferuje prostor v kufru, tak jeho velikost jde naopak měnit v rozmezí 422–553 litrů (podle VDA). Objem je přitom stejný pro všechny motorizace. Variabilní podlaha umožňuje vytvořit rovnou plochu a ve dvou dílech sklopná opěradla zadních sedadel pak převážet v kufru předmět o maximální délce až 157 centimetrů.

LPG zůstává

Zatímco u většiny aut této třídy a velikosti jsou k dispozici jeden dva druhy pohonů, tak Renault Captur nabízí rovnou čtyři – základní benzin, dva mild-hybridy, agregát spalující benzin a LPG a vrcholový full hybrid. Česko patří v tomto směru mezi ty „šťastnější“ státy, v některých zemích budou v prodeji třeba jen dvě pohonné jednotky. Všechny motory už byly v nabídce před faceliftem, takže v tomto směru nejde o nic nového.

Startovním motorem je tříválec o výkonu 67 kW, verze spalující i LPG má 74 kW. Mild-hybrid je čtyřválec o výkonu 103 kW s manuální nebo 116 kW s automatickou převodovkou a jde v tomto případě o nejsilnější pohonnou jednotku. Čtyřválcový full hybrid totiž disponuje maximální silou jen 105 kW.

Full hybrid sice není nejvýkonnějším, ale zato suverénně nejúspornějším agregátem pod kapotou capturu. Slibuje totiž průměrnou spotřebu 4,6-4,8 l/100 km, zatímco ostatní motorizace oscilují kolem hranice 6 litrů. Pod kapotu capturu se dostala modernizovaná verze tohoto motoru, sice se stejným výkonem, ale lepší účinností a nižší spotřebou – v předchozí verzi byla 5 litrů.

Základem full hybridu je čtyřválec 1,6 o výkonu 69 kW kombinovaný s elektromotorem o výkonu 36 kW a startér-generátorem o výkonu 18 kW. Připojená baterie má kapacitu 1,2 kWh. Multimódová převodovka má 4 převodové stupně pro benzinový motor a 2 pro hlavní elektromotor, celkem elektronika volí mezi 14 možnými kombinacemi. To občas způsobí trochu neklidný projev, kdy převody nezařadí úplně hladce a pro dobití baterie systém občas vyžene motor do otáček v momentě, kdy to úplně nečekáte. Občas i trochu váhá při podřazení.

Ale ve městě maximálně využívá elektrický pohon, a při klidné jízdě mimo město systém drží auto v nízkých otáčkách, takže dlouhodobá spotřeba bude určitě velmi solidní. Na naší testovací trase, která zahrnoval jak město, tak venkovní silnice s rychlostí do 100 km/h, jsme po 130 kilometrech zaznamenali spotřebu 4,6 l/100 km. Slušné je i utlumení, byť logicky ne takové jako třeba ve vlajkové lodi Renaultu, modelu Rafale. Jinak však klidnějším uživatelům pohodlně vyhoví už základní tříválec, který bude základem prodejů, a v Česku také verze na LPG, která bude znamenat velmi nízké provozní náklady. Ale tyto verze nebyly při prvních jízdách k dispozici.

Stíhací vlajková loď stojí u Renaultu pod milion. Nabídne spoustu techniky

Upravený podvozek

Renault upravil modelu Captur podvozek, který má vpředu zavěšení typu MacPherson, vzadu nápravu s vlečenými rameny a torzní příčkou. Došlo k úpravě tlumičů, geometrie náprav i nastavení posilovače řízení. U silnějšího mild-hybridu a full hybridu jsou tlumiče úplně nové. A úpravy rozhodně stály za to.

Výsledkem je trochu větší jistota auta v zatáčkách a rozumný kompromis mezi komfortem a dynamikou. Řízení je přesné, byť s minimální zpětnou vazbou, ale k naladění auta dobře pasuje. Byť je trochu větší důraz kladen spíš na komfort a pro rychlejší projíždění zatáček najdete sportovnější auta této velikosti, tak i v zákrutách auto dobře drží stopu a výborně se ovládá.

Renault Captur není tak designově výrazný jako třeba Peugeot 2008 nebo rychlý jako Ford Puma ST, ale vypadá sportovněji a moderněji než původní verze a výrazně vylepšil palubní technologie. Především je ale univerzální pro širokou cílovou skupinu, protože jde o všestranný crossover bez výrazného nedostatku.

Start s akční cenou

Velkým lákadlem vozu Captur pak bude zcela jistě jeho cena. Zatím verze před faceliftem měla verze TCe 90 základní ceníkovou cenu 465 tisíc Kč, po faceliftu je to 475 tisíc Kč. Samozřejmě starší verze se aktuálně doprodává za akční cenu 380 tisíc Kč včetně výkupního bonusu, ale i novinka má akční cenu, a to 445 tisíc Kč včetně výkupního bonusu. Varianta s LPG je pak o 20 tisíc dražší. To jsou pořád velmi slušné ceny, když uvážíme, že třeba Ford Puma začíná na 499 900 Kč, Hyundai Kona na 559 990 Kč, Škoda Kamiq na 479 900 Kč nebo stávající Toyota Yaris Cross na 485 tisících Kč či nová na 619 tisících Kč. I největší soupeř Renaultu Captur v Česku, Peugeot 2008 koupíte v akci od 489 tisíc Kč.

Solidní cena však vynikne i při srovnání v rámci stejného koncernu. Pod kapotou Dacie Duster najdete stejný full hybrid, ale model Duster nabídne menší zavazadlový prostor – 430 litrů při skoro stejné ceně. Duster s tímto pohonem stojí nejméně 622 900 Kč, Renault Captur ceníkově 670 tisíc Kč, v akci s vozem na protiúčet 640 tisíc Kč.

Solidní jistota

Pohledem odborníků

Karel Král, ředitel značky Renault ve společnosti Louda Auto: „Renault Captur se na českém trhu již od první generace etabloval jako silný hráč v segmentu malých SUV. Druhá generace přinesla ještě sofistikovanější vůz s většími rozměry a vylepšenými jízdními vlastnostmi. Současný facelift dodává modernější vzhled, bohatší výbavu a vylepšený podvozek. Na českém trhu očekáváme, že opět největší zájem bude o verzi s osvědčeným motorem 1,0 TCe, dostupným jak v benzinové variantě, tak s možností provozu LPG.“

Daniel Prostějovský, zástupce technického ředitele společnosti Drivalia Lease Czech Republic: „Tento model slaví úspěch především u retailových zákazníků než u těch firemních. Vozy Renault Captur v porovnání s některými konkurenty dosahují v průměru nižších zůstatkových cen. Zhruba 15% rozdíl v zůstatkové ceně nedoženete, ani když si vyjednáte velmi dobrou slevu na nové vozidlo, proto Captur najdete převážně ve firmách, které inklinují k francouzským vozidlům, obvykle jde o společnosti s francouzským kapitálem. Z hlediska údržby patří Renault k solidní jistotě. Z pohledu statistiky mohu hovořit spíše o užitkových vozidlech, která si i přes velmi tvrdou úlohu v rozvážkové a doručovací službě vedou nadprůměrně. Ale rovněž osobní automobily Renault těží z toho, že netrpí různými softwarovými nedodělky jako někteří konkurenti. Nevzpomínám si, že bychom řešili fatální problém s motorem či převodovkou, což u některých značek není také neobvyklé.“

  • Nejčtenější

Bývalého šéfdesignéra Rolls-Royce ubodal zloděj v jeho bavorském domě

Britský automobilový designér Ian Cameron je mrtev, bavorská policie vyšetřuje vraždu čtyřiasedmdesátiletého stylisty, který dal tvář moderním rollsům po převzetí značky automobilkou BMW

16. července 2024

Občerstvená Dacia Spring v akci. Teď už je víc autem a vejde se do půl milionu

Málokteré auto schytalo po svém uvedení takový posměch jako Dacia Spring v roce 2021. Výkon pouhých 45 koní, zrychlení na stovku za 19,1 sekundy, dojezd kolem 200 kilometrů, a ne zrovna přesvědčivé...

12. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ruský soud nařídil VW zaplatit odškodné automobilce GAZ za ukončení výroby

Ruský soud nařídil německému automobilovému koncernu Volkswagen, aby zaplatil odškodné 16,9 miliardy rublů (zhruba 4,5 miliardy Kč) ruské automobilce GAZ Group. Volkswagen zažalovala kvůli ušlým...

11. července 2024

Spaghetti jeep berte i v dieselu. Italské auto s americkým původem překvapí

Premium

Asi už víte, že americká značka Jeep patří do italsko-amerického koncernu FCA Fiat Chrysler, takže nikoho nepřekvapí, že kompaktní „retro“ SUV Renegade, určené především pro evropský trh, sáhlo do...

15. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jednostopá kochačka noční Prahou. Metropoli zaplnily stovky motorek

Stovky motorkářů již pošestnácté vyrazily na tradiční hromadnou motojízdu noční Prahou s názvem Prague Night Ride. Start byl opět v Čestlicích u Prahy a přes déšť následný průjezd centrem noční...

14. července 2024  10:26

Macho ford Made in USA je pravověrný offroad. Skvěle vypadá i jezdí

Make Bronco great again! Jako by roce 2020 u Fordu parafrázovali Trumpovo heslo. A vyslali na silnice a do terénu konkurenta Jeepu Wrangler. V dnešní době již poněkud nekorektní macho auto hází i v...

18. července 2024

Sliby chyby. Vodíková budoucnost Toyoty končí ostudou a žalobou

Mirai v japonštině znamená budoucnost. Pro nový model vodíkové Toyoty to byl víc než přiléhavý název. Ovšem místo chvály a slibné budoucnosti s ním teď automobilka čelí v Kalifornii hromadné žalobě,...

18. července 2024

Diář petrolheada: Za veterány do Slaného, Praha přivítá i filmovou legendu

Nadcházející víkend slibuje ryze letní počasí, které patrně řadu z vás vyžene někam k vodě. To však neznamená, že pořadatelé akcí prosycených vůní benzínu ve svém úsilí polevují. Naopak, čeká nás...

18. července 2024

SUPERGALERIE: Petrolheadská nirvána v Goodwoodu byla pastvou pro oči i uši

Festival rychlosti pořádaný v panství lorda Marche v britském Goodwoodu je úžasnou oslavou motorismu. Tolik závodních klenotů všech epoch automobilové historie, ale i slavných závodníků a dalších...

17. července 2024

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Rytmusovi shořelo auto na dálnici, podařilo se mu vyváznout bez zranění

Slovenský raper Rytmus (47) zveřejnil na Instagramu video hořícího vozu. Je to auto jeho manželky Jasminy Alagič (35),...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...