VIDEO: Kolik Ameriky stihne zneuctít hybridní toyota za 60 sekund?

aktualizováno 
Spot propagující novou Toyotu Corolla vypadá na první pohled naprosto nevinně. Nejednomu Američanovi se z něj ale patrně udělá rudo před očima. Ani v Německu nebudou mít radost a japonská automobilka vystřelí i do řad progresivistů. To vše stihne s humorem, během pouhé minuty, a navíc způsobem, kdy nikdo nemůže říct ani popel.

Amerika je velmi hrdá na své tradice, na vybudování amerického snu, začínajícího kolonizací divokého západu osadníky v krytých vozech. Jsou nesmírně hrdí na svůj automobilový průmysl, který živil všechny velké konjunktury a na americkou automobilovou tradici, jejíž produkty se v nejednom případě staly doslova ikonami popkultury. Auto má v USA status bezmála fetiše. Americké auto, pochopitelně. 

Určitá část Američanů dodnes dost těžce nese nástup japonských automobilek, které od osmdesátých let postupně válcovaly trh a přímo je viní z toho, že z Detroitu je dnes prakticky město duchů. Na pranýři je, coby asi nejúspěšnější z japonských značek, především Toyota, která pravidelně a dlouhodobě okupuje přední příčky nejprodávanějších vozů v USA, především s modely Corolla a Camry. Corolla se ostatně za minulý rok stala také celosvětově nejprodávanějším jednotlivým modelem.

Už jsme s ní jeli

EXKLUZIVNĚ

Nejprodávanější auto světa v novém. Toyota Corolla jako rychlý hybrid - více čtěte zde

Reklamní spot, kde hybridní Corolla projíždí pouštní krajinou a předjíždí všemožná auta vypadá nevinně jen do té doby, než si uvědomíte, že v prachu nechává velikány americké automobilové historie a ikonické objekty různých dekád popkultury. A to hezky chronologicky. První zůstanou pozadu kryté vozy, pohrdavý pohled řidiče přes rameno si následně vyslouží model T, první masově sériově vyráběný vůz historie, který postavil Ameriku na kola. 

Hybridní Toyota dále zneuctí závodní vůz Miller. Progresivní konstruktér Harry Miller je velmi zajímavá postava, jeho závodní motory s kompresory masivně předběhly dobu, postavil mimo jiné také první závodní vůz v USA s pohonem předních kol i první čtyřkolku. A několikrát zkrachoval. Za jeho pohřeb dokonce musel místo zcela insolventní vdovy zaplatit jeho nejlepší přítel. Tím byl mimochodem Preston Tucker, sám geniální konstruktér a bankrotář, o jehož životním díle natočil celovečerní film neméně ikonický pětioskarový F. F. Copolla. 

A toto vše v kratičkém záběru nechá za sebou Corolla, invazní druh a etalon šedi (a spolehlivosti – což je dost zásadní). Na meziválečné konjunkturní éře, kdy se automobilová produkce v USA poprvé rozběhla na plné obrátky a auto se pevně usadilo v myslích Američanů jako měřítko společenského úspěchu, nenechá Toyota také jedinou nit suchou. A šmahem sfoukne i ostré hochy mafie, další popkulturní fenomén, který je dodnes oblíbeným námětem nejen filmařů. 

Stejný status má ostatně i doba konjunktury druhé poloviny padesátých a počátku šedesátých let, kdy byla vynalezena puberta a mezigenerační vzdor. I tato „zlatá léta“, reprezentovaná referencí na Greased Lightning z Pomády, nechává Corolla za sebou. 

Aby si následně přihřála vlastní polívčičku záběrem na Toyotu 2000 GT z druhé poloviny šedesátých let, historicky první cool auto z Japonska. Další na řadu přicházejí rozjuchané osmdesátky oslavující jako nejvyšší metu obchodní a osobní úspěch, který patřilo k bontonu dávat okatě na obdiv. Tuto éru rozmachu supersportů reprezentuje samozřejmě rudé Ferrari, navíc s nezbytným dobovým tuningem. A na odtahovce – přirozeně. 

Fotogalerie

Pak už to bere Toyota šmahem a projede celou skupinou všemožných anonymních vozidel až do budoucnosti. Cestou ovšem kombinací střihů na nápis „Hybrid“ a čoudící výfuk stihne poslat přátelský pozdrav do kauzou Dieselgate pošramoceného Wolfsburgu. A v samotném závěru se otřít o modlu moderní doby – elektromobil. Ten se jeho obrýlený hipsterský majitel (nebo možná pronajímatel) snaží v západu slunce, ztracen uprostřed pustiny, dobít. Aby pak zdůraznila, že Corolla je „samodobíjecí“ hybrid.

Nicolas Cage možná stihne za 60 sekund ukrást auto, Toyota za tutéž dobu stihne zneuctít sto let popkultury a přitom se tvářit jakoby nic. Slušný výkon.

A mimochodem: slogan „Don´t get left behind“ je samozřejmě také dvojsmyslný, přeložit se dá jako „nezůstaňte pozadu“. A to jak fyzicky, kdy vás někdo předjede, což se ostatně děje na obrazovce, tak metaforicky, kdy zaspíte vývoj a zůstanete sto let za opicemi.

Toyota moc dobře ví, že ti, které svým spotem nadzvedne, beztak nejsou její zákazníci. A ty, kdo nevyznávají rčení „Japonec nakonec“ pobaví a dost možná v jejich podvědomí zanechá dojem, že Corolla není jen spolehlivý spotřebič, ale nakonec přeci jen i docela cool.

Autoři:

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky a ceny pohonných hmot na jednom místě.

Nejčtenější

Značka v Praze mate řidiče. Porušení zákazu stojí nejmíň 1500 korun

MHD

Neobvyklá značka u supermarketu v pražské Michli mate řidiče. Někteří ji dodržují, jiní ji považují za neplatnou a...

Po německé dálnici stále zadarmo. Mýto narazilo na evropský soud

ilustrační snímek

Nápad na zpoplatnění dálnic pro osobní vozy v Německu ztroskotal. Evropané včetně Čechů tak nadále budou jezdit...

Cena roční dálniční známky by mohla narůst na dva tisíce korun

Dálniční známka pro rok 2019

Cena roční dálniční známky pro osobní automobily by se mohla zvýšit z 1 500 na 2 000 korun, jak původně chtělo...

Máme to těžší, než si myslíte, nežijeme na jachtě, říkají dědicové BMW

Muzeum BMW v Mnichově

Být majitelem tak velké firmy, jako je německá automobilka BMW, neznamená jen samá pozitiva, večírky a okázalý život....

Výroba Passatu v Česku není jistá, říká odcházející šéf továrny v Kvasinách

Jiří Černý na konci června končí ve funkci ředitele závodu Škody Auto v...

Za jeho pětiletého působení závod Škoda Auto v Kvasinách zdvojnásobil kapacitu a připravuje se na výrobu prvního...

Další z rubriky

Rychle a zběsile. V supersportu se však dá jezdit i na nákup

Rakouský závodní okruh Red Bull Ring

Svezení v nabušeném supersportu je dnes na dosah ruky. Můžete si za pár tisíc půjčit ferrari a kodrcat se po českých...

Nissan zatím uspí spolupráci s Renaultem. Zaměří se na vlastní restart

Nissan Qashqai

Japonská automobilka Nissan odloží jednání o prohloubení aliance se svým francouzským partnerem Renaultem. Místo toho...

Autofotka týdne: Elektrický tahač bez řidiče nastoupil do služby

Volvo Vera

Jmenuje se Volvo Vera a převáží náklad mezi logistickým střediskem a přístavem ve švédském Göteborgu. Obejde se bez...

Najdete na iDNES.cz