VIDEO: Kolik Ameriky stihne zneuctít hybridní toyota za 60 sekund?

aktualizováno 
Spot propagující novou Toyotu Corolla vypadá na první pohled naprosto nevinně. Nejednomu Američanovi se z něj ale patrně udělá rudo před očima. Ani v Německu nebudou mít radost a japonská automobilka vystřelí i do řad progresivistů. To vše stihne s humorem, během pouhé minuty, a navíc způsobem, kdy nikdo nemůže říct ani popel.

Amerika je velmi hrdá na své tradice, na vybudování amerického snu, začínajícího kolonizací divokého západu osadníky v krytých vozech. Jsou nesmírně hrdí na svůj automobilový průmysl, který živil všechny velké konjunktury a na americkou automobilovou tradici, jejíž produkty se v nejednom případě staly doslova ikonami popkultury. Auto má v USA status bezmála fetiše. Americké auto, pochopitelně. 

Určitá část Američanů dodnes dost těžce nese nástup japonských automobilek, které od osmdesátých let postupně válcovaly trh a přímo je viní z toho, že z Detroitu je dnes prakticky město duchů. Na pranýři je, coby asi nejúspěšnější z japonských značek, především Toyota, která pravidelně a dlouhodobě okupuje přední příčky nejprodávanějších vozů v USA, především s modely Corolla a Camry. Corolla se ostatně za minulý rok stala také celosvětově nejprodávanějším jednotlivým modelem.

Už jsme s ní jeli

EXKLUZIVNĚ

Nejprodávanější auto světa v novém. Toyota Corolla jako rychlý hybrid - více čtěte zde

Reklamní spot, kde hybridní Corolla projíždí pouštní krajinou a předjíždí všemožná auta vypadá nevinně jen do té doby, než si uvědomíte, že v prachu nechává velikány americké automobilové historie a ikonické objekty různých dekád popkultury. A to hezky chronologicky. První zůstanou pozadu kryté vozy, pohrdavý pohled řidiče přes rameno si následně vyslouží model T, první masově sériově vyráběný vůz historie, který postavil Ameriku na kola. 

Hybridní Toyota dále zneuctí závodní vůz Miller. Progresivní konstruktér Harry Miller je velmi zajímavá postava, jeho závodní motory s kompresory masivně předběhly dobu, postavil mimo jiné také první závodní vůz v USA s pohonem předních kol i první čtyřkolku. A několikrát zkrachoval. Za jeho pohřeb dokonce musel místo zcela insolventní vdovy zaplatit jeho nejlepší přítel. Tím byl mimochodem Preston Tucker, sám geniální konstruktér a bankrotář, o jehož životním díle natočil celovečerní film neméně ikonický pětioskarový F. F. Copolla. 

A toto vše v kratičkém záběru nechá za sebou Corolla, invazní druh a etalon šedi (a spolehlivosti – což je dost zásadní). Na meziválečné konjunkturní éře, kdy se automobilová produkce v USA poprvé rozběhla na plné obrátky a auto se pevně usadilo v myslích Američanů jako měřítko společenského úspěchu, nenechá Toyota také jedinou nit suchou. A šmahem sfoukne i ostré hochy mafie, další popkulturní fenomén, který je dodnes oblíbeným námětem nejen filmařů. 

Stejný status má ostatně i doba konjunktury druhé poloviny padesátých a počátku šedesátých let, kdy byla vynalezena puberta a mezigenerační vzdor. I tato „zlatá léta“, reprezentovaná referencí na Greased Lightning z Pomády, nechává Corolla za sebou. 

Aby si následně přihřála vlastní polívčičku záběrem na Toyotu 2000 GT z druhé poloviny šedesátých let, historicky první cool auto z Japonska. Další na řadu přicházejí rozjuchané osmdesátky oslavující jako nejvyšší metu obchodní a osobní úspěch, který patřilo k bontonu dávat okatě na obdiv. Tuto éru rozmachu supersportů reprezentuje samozřejmě rudé Ferrari, navíc s nezbytným dobovým tuningem. A na odtahovce – přirozeně. 

Fotogalerie

Pak už to bere Toyota šmahem a projede celou skupinou všemožných anonymních vozidel až do budoucnosti. Cestou ovšem kombinací střihů na nápis „Hybrid“ a čoudící výfuk stihne poslat přátelský pozdrav do kauzou Dieselgate pošramoceného Wolfsburgu. A v samotném závěru se otřít o modlu moderní doby – elektromobil. Ten se jeho obrýlený hipsterský majitel (nebo možná pronajímatel) snaží v západu slunce, ztracen uprostřed pustiny, dobít. Aby pak zdůraznila, že Corolla je „samodobíjecí“ hybrid.

Nicolas Cage možná stihne za 60 sekund ukrást auto, Toyota za tutéž dobu stihne zneuctít sto let popkultury a přitom se tvářit jakoby nic. Slušný výkon.

A mimochodem: slogan „Don´t get left behind“ je samozřejmě také dvojsmyslný, přeložit se dá jako „nezůstaňte pozadu“. A to jak fyzicky, kdy vás někdo předjede, což se ostatně děje na obrazovce, tak metaforicky, kdy zaspíte vývoj a zůstanete sto let za opicemi.

Toyota moc dobře ví, že ti, které svým spotem nadzvedne, beztak nejsou její zákazníci. A ty, kdo nevyznávají rčení „Japonec nakonec“ pobaví a dost možná v jejich podvědomí zanechá dojem, že Corolla není jen spolehlivý spotřebič, ale nakonec přeci jen i docela cool.

Autoři:

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky a ceny pohonných hmot na jednom místě.

Nejčtenější

Kritik elektromobilů se opřel do plug-in hybridů a čeká renesanci dieselů

Nabíječky elektromobilů sítě Ionity

Profesor Fritz Indra patří k největším kritikům elektromobility. Tvrdí, že Čína tahá Evropu za nos a předpovídá...

Start-stop systém pomáhá výrobcům, řidiči uspoří jen velmi málo

Start-stop systém

Proč plýtvat palivem, když auto stojí? Přece stačí vypnout motor. Výrobci tuto technologii vyvíjejí už dlouho, ale s...

Kapitán na kosmetice. Superb má chytrá světla, nový diesel a verzi Scout

Škoda Superb

Superb nestárne, výrazný, líbivý design je jednou z jeho hlavních zbraní. Facelift, při kterém přišla řada také na...

GLOSA: Sázka na elektroauta nám vyhodí pojistky

Nabíjení elektromobilu (ilustrační foto).

Většina velkých automobilek následuje Elona Muska a věří na baterky a elektro. Toyota naopak tvrdí, že budoucností je...

Zafira je teď francouzská dodávka, po dvaceti letech až devítimístná

Opel Zafira Life

Zafira je zavedené jméno, po dvaceti letech ovšem mění disciplínu. Z klasického MPV je teď osobní dodávka. Zafira Life...

Další z rubriky

Na koloběžce vás kolona nezdrží. Dvoukolový seat má i tempomat

Elektrokoloběžka SEAT KickScooter

Tradiční značky už s nabídkou obyčejných aut nevystačí. Moderní doba žádá poskytnout zákazníkům něco navíc, trendem je...

Kladivo na chybějící filtry: Praha nakoupí přístroje na kontroly emisí

Smog v Praze. Auta na pražské magistrále (20.1.2017)

Deset procent aut jezdících po Praze má poškozený nebo odmontovaný filtr pevných částic. Tato auta do vzduchu vypustí...

VIDEO: Škoda učí jezdit novou Octavii na nejslavnějším okruhu světa

Nová Škoda Octavia na Nürburgringu

Vývoj Octavie čtvrté generace jde do finiše. Škoda novou generaci svého stěžejního modelu představí koncem letoška, v...

Najdete na iDNES.cz