Čtvrtek 22. dubna 2021, svátek má Evženie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 22. dubna 2021 Evženie

Projeli jsme Česko poprvé plynule napříč, je to 555 kilometrů po dálnici

V půl desáté dopoledne projíždíme z Německa zrušenou celnicí na Rozvadově. O šest hodin později sjíždíme z dálnice v Bohumíně, jeden kilometr od hranice s Polskem. Přejeli jsme Česko napříč. To celé plynule po čtyřproudovkách (dálnicích a "eRkách") a trochu překvapivě bez komplikací.

Víc po českých dálnicích bez toho, abyste se po některém úseku vraceli, naráz asi najezdit nejde. Z jihozápadu do severovýchodního růžku Česka je to po dálnici 555 kilometrů, republiku jsme projeli napříč prvního prosince. Díky nově otevřenému úseku D1 z Bělotína přes Hladké Životice do Bílovce je cesta rychlejší a pohodlnější.

D1, R46 a R35

Z Rozvadova vede dálnice přímo do Prahy. Když míjíte na kraji hlavního města žlutou ceduli s vyznačeným nultým kilometrem dálnice D5, najíždíte na pražský městský okruh. Ten vás provede přes přetížený Barrandovský most a Jižní spojku na dálnici D1. Do Brna vás pak dálnice navede sama.

Od 66. do 162. kilometru je na D1 povinná zimní výbava. Od Lokte po Velkou Bíteš tak můžete po dálnici jen na zimních pneumatikách.

Pak projedete Brnem a pokračujete směrem na Vyškov.

Pozor, od Vyškova do Lipníku nad Bečvou nejedete po dálnici, ale po čtyřproudých rychlostních komunikacích (R46 a R35). Minete Prostějov, z jihu objedete Olomouc a napojíte se na novou dálnici. V plánu je ovšem propojení Kroměříže a Lipníku nad Bečvou plnohodnotnou dálnicí. V Lipníku opět najíždíte na dálnici D1, která vás dovede až do Bohumína.

ITINERÁŘ

dálnice D5:

9:35 Rozvadov (0 km)
10:20 Plzeň (80 km)
11:12 Praha (160 km)

pražský okruh:

11:30 výjezd z Prahy (180 km)

dálnice D1:

13:50 Brno (375 km)
14:15 Vyškov (405 km)

rychlostní silnice R46:

14:45 Olomouc (450 km)
15:00 Lipník nad Bečvou (480 km)

dálnice D1:

15:35 Ostrava (550 km)
15:40 Bohumín (555 km)

Naštěstí je krize

Potkali jsme nekonečné minuty se předjíždějící kamiony, dva policejní konvoje (v tom jednom byly i obrněné transportéry), odporné reklamní orly vybízející k pití minerálky i bouračku. A to jsme jeli nejošklivější den posledních týdnů, bylo šedivo, mlhavo, zima a nakonec vytrvale pršelo.

Policejní Ford Mondeo

Policejní Ford Mondeo

Dálnice D1 - tunel Klimkovice

Dálnice D1 - tunel Klimkovice

Těsně před koncem v Bohumíně, u poslední a asi nejhezčí benzinky s odpočívadlem na celé trase, jsme potkali rychlý policejní Ford Mondeo. Pár kilometrů předtím zase nejnovějšího policejního dravce, kterým dálniční policisté loví piráty - Volkswagen Passat R36, jak zastavuje nezpůsobného řidiče.

Na plzeňské dálnici nás jeho černý kolega s majáky schovanými za okny předehnal a jel pomáhat k řešení jediné nehody, kterou jsme za náš celý tisícikilometrový výlet po českých dálnicích potkali. Popraly se v ní kombíková octavia se stříbrným VW Passat a do toho se ještě zamotala omšelá dodávka Fiat Ducato.

Dálnice D5Dálnice D1

Benzin a nafta

V úterý 1. prosince byly ceny mezi Rozvadovem a Plzní na všech benzinkách stejné. Z Plzně do Prahy začaly klesat , v Praze opět trochu stouply. Na cestě po D1 s blížícím se Brnem zdražovaly a pak směrem k Polsku opět zlevňovaly.

Nejnižší ceny na trase (v Kč)

Rozvadov - Plzeň:
Natural 95 30,90
Nafta 28,90

Plzeň - Praha:
Natural 95 28,70
Nafta 26,60

Praha:
Natural 95 28,60
Nafta 26,60

Praha - Brno:
Natural 95 28,30
Nafta 26,90

Brno - Vyškov:
Natural 95 31,20
Nafta 29,10

Vyškov - Ostrava:
Natural 95 28,90
Nafta 26,90

Ostrava - Bohumín:
Natural 95 28,50
Nafta 26,40

Na cestě jsme zastavili u 32 benzinek, až na pár výjimek jsou všechny nové, moderní. O poznání děsivější je pohled na samostatné motoresty a kiosky, které vzbuzují vše jiné, jen ne chuť k jídlu. Hned na Rozvadově nevěřícně koukáte na asijskou tržnici opodál, a na většině parkovišť míjíte kamioňáky s vařiči, chystajícími se ke spánku či obědu.

Kamionů, předjíždějících rychlostí 82 km/h druhý kamion jedoucí osmdesátkou, jsme si také pár užili. Dokud nebude "Dé-jednička" víc než dvouproudá, můžeme ale za volantem akorát tak nadávat. Mnohatunových obrů, z nichž každý zatěžuje dálnici stejně jako tisíce osobáků a jsou oblíbeným terčem nenávisti dálničních jezdců, jsme ale potkali relativně málo. Nejvíc nám těžké kolosy "překážely" na úseku dálnice D5 mezi Plzní a Prahou, na "brněnské" se houfovaly do skupinek a na severní Moravě jsme jich předjížděli pomálu. Jinak než přibrzděním ekonomiky v důsledku krize si to vysvětlit neumíme.

Kamioňáci s nadsázkou říkají, že první komplikace, na kterou při cestě z Barcelony do Moskvy narazí, je čeká na pražském Barrandově. Několik stovek a tisíc kilometrů si uháníte po dálnici a při objezdu metropole vás zastaví semafor (161. kilometr od Rozvadova). A pak ještě další tři. Promotáte se přes Jižní spojku, najedete na "Dé-jedniču" a hurá přes Brno do Ostravy. Přejet hlavní město nám trvalo ve čtvrt na jedenáct dopoledne necelých dvacet minut.

Dálnice D5 - nultý kilometr na kraji Prahy

Dálnice D5 - nultý kilometr na kraji Prahy

Barrandov: první semafor na trase z Rozvadova do Bohumína

Barrandov: první semafor na trase z Rozvadova do Bohumína

Jezděte vpravo!

V Německu za to dostanete mastnou pokutu. V Česku se záliba řidičů v jízdě v levém pruhu - původně zamýšleném jako rychlém, stala standardem.

Dálniční letiště

Na českých dálnicích najdete dvě místa, která jsou navržena tak, aby na nich v případě nouze mohlo přistát letadlo. Jedna ranvej je na D1 u Měřína na 144. kilometru. Dlouhatánská rovina, u které stojí benzinka a McDonald je rozdělena betonovými zátarasy.

Rychlostní silnice R46 - odbočka na letiště

Druhá je na rychlostní silnici u Vyškova, tam letištní plochu rozdělují lanová svodidla, hned vedle je letiště, na které je vjezd uzavřen orezlými závorami.

Dálnice D1 - nouzová ranvej mezi Meřínem a Velkým Meziříčím

Když nouzová "letiště" před lety stavěli, na D1 opravdu s letadlem přistát vyzkoušeli; při vojenských cvičeních v letech 1980 a 1985. Vyškovskou ranvej nevyzkoušela letadla nikdy.

A tak je často ten kamionový pravý pruh snad i rychlejší. Pravda, na nejschodovatějších částech D1 mezi Prahou a Brnem vám chvílemi nic jiného, než jízda vlevo nezbyde.

Pravý pruh je v tak katastrofálním stavu, že hrozí vyklepání zubních korunek. Ale jet dvacet kilometrů po prázdné dálnici stodesítkou za velkým teréňákem v levém pruhu je na infarkt. Za volantem auta se slovenskou SPZTkou seděla v úterý 1. prosince v půl sedmé večer drobná blondýnka a telefonovala.

Ve Švýcarsku jedou všichni maximálně povolenou stodvacítkou. Když chcete být na schůzce ve čtyři sta kilometrů vzdáleném městě, víte, že tam za čtyři hodiny budete. V Česku je to nejisté, ještě ráno trvala cesta do Brna o hodinu déle, kvůli nehodě náklaďáku s prasaty.

Problém je ale také v mizerné plynulosti dopravního proudu. Na dálnici jsme kromě pomalých kamionů a autobusů potkávali hlavně dva typy aut: jedni jedou stopatnáct plus-minus sedm kilometrů v hodině, druzí stopadesátkou. Předepsanou maximální stotřicítkou téměř nikdo.

Celá trasa napříč Českem je také přehlídkou různých kvalit dálničního povrchu. Mezi Prahou a Brnem, abyste si občas jazyk nepřekousli, i na úseku od Plzně do Rozvadova už je občas poznat, že má něco za sebou. To nová dálnice do Ostravy znamená plavnou pohodlnou jízdu.

Jak se staví dálnice

Cesta z Rozvadova do Bohumína asi bude povinná i pro dopravní inženýry, je to vlastně almanach českých dálnic. Z Prahy do Brna jedete po nejstarší dálnici v Česku (první úsek z Prahy do Mirošovic byl otevřen v roce 1971), k Ostravě frčíte po nejnovější a zbývající úseky spadají stářím hezky rovnoměrně mezi ně.

Dálnice D5

Dálnice D5

Proč jsou na některých trochu starších úsecích brněnské dálnice "schody" vysvětlí technologie, jak se autostrády staví. "Brněnská" a "rozvadovská" se stavěla tak, že finišer (taková pojízdná továrna na dálnici) vybetonoval nekonečnou desku, která se pak rozřezala na díly. Zabraňuje se tak nekontrolovaném rozpraskání betonu, když podloží pracuje; jednotlivé desky se mohou pohybovat.

Rychlostní silnice R46

Rychlostní silnice R46

Jenže když se spáry rozestoupí a přetěžovaná dálnice pracuje, je jízda drkotavá. To nový úsek do Bohumína je jiné kafe. S postupem let stavaři technologii vylepšili a finišer rozděluje betonovou desku sám a ještě do spár vkládá tzv. kluzné trny. Jednotlivé "panely" se mohou hýbat, ale stále drží u sebe.

Nový úsek dálnice D1 z Bělotína do Bílovce

Nový úsek dálnice D1 z Bělotína do Bílovce

Pendolino má problém

Osmnáctikilometrová část nejnovějšího dálničního úseku v ČR je prozatím otevřená v polovičním profilu, takže se jezdí na půlce dálnice obousměrně, vždy ve dvou úzkých pruzích osmdesátkou. Nepotkáte tam zatím žádné odpočívadlo a jediná benzínka je až na úplném konci D1 u Bohumína, i tak je to ale obrovské zrychlení pro řidiče a jednoznačné posílení bezpečnosti.

Nový úsek dálnice D1 z Bělotína do Bílovce

A hlavně velký problém pro Pendolino. Zpáteční cestu z Prahy do Ostravy jsme i s jednou zastávkou na tankování a druhou na protažení zvládli za tři a půl hodiny. Jeli jsme od půl páté odpoledne do osmi večer, tempomatových 130-135 km/h. Expresní chlouba Českých drah jede do třetího největšího českého města z Prahy tři hodiny a jízdenka pro dospělého stojí šest stovek. My jeli ve dvou a náš stopětikoňový VW Golf 1,6 TDI ukazoval celý den tvrdošíjně průměrnou spotřebu 5,8 l/100 km (jedna cesta stála necelých 700 korun za palivo).

S trochou štěstí přejedete republiku plynule a bez větších zádrhelů. Cesta z Rozvadova je pohodová, prodírání se pražským "štrůdlem" vás připraví na džungli na brněnské dálnici. Poslední úsek vás navnadí, jak vypadá moderní dálnice, kterých se možná dočkají naši potomci. To všechno za šest hodin a 555 kilometrů.

D1 je (relativně) bezpečná...

Společnost CityPlan, jež sleduje bezpečnosti dopravy, vydala mapu, hodnotící silnice v zemi podle relativní míry rizika. Nejvyšší absolutní nehodovost je sice na dálnici, ovšem po D1 zase projede mnohonásobně víc aut než po silnicích první třídy.

Zatímco řidiči a policisté si na dálnici stěžují, podle statistik, ze kterých vycházela mapa rizikových silnic, je jednou z nejbezpečnějších dopravních tepen nejen na Vysočině.

"Policejní statistiky nehodovosti poměřujeme s intenzitou dopravy. Po dálnici projede denně mnohonásobně víc aut než po jiných silnicích první třídy. Proto je na ní relativní riziko mnohem menší než třeba na méně frekventovaných silnicích," vysvětluje Jiří Landa, ředitel oblasti dopravy a dopravního inženýrství společnosti CityPlan.

Na druhou stranu ale dává veřejnosti za pravdu. "Na dálnici je nejvyšší absolutní nehodovost," říká. Přímo na Vysočině to je podle policistů zapříčiněno nejen nekvalitním povrchem dálnice, ale i obvykle horším počasím.

"Zatímco je v Praze či Brně pěkně a teplo, může být u Větrného Jeníkova patnáct centimetrů sněhu a vánice," říká Leoš Tržil, ředitel republikové dopravní policie. "Dálnice je nebezpečná kvůli nadměrnému provozu, zvlášť v zimě se nebezpečí zvyšuje," dodává. Přesto je podle Landy dálnice bez ohledu na počasí čtyřikrát bezpečnější než silnice první třídy a až osmkrát bezpečnější, než nejhorší silnice první třídy na Vysočině (I/19 z Nového Města na Moravě na hranice kraje). "Ale i tak je na ní celá řada dopravních závad, nejčastěji nedostatky ve svodidlech," upozorňuje Landa.

Za ten největší nedostatek dálnice však osobně považuje nebezpečné reklamní panely. Ty často bývají umístěny až nebezpečně blízko vozovky, nemají žádné bezpečnostní prvky, často je tvoří pouze nikterak nechráněné traverzy zaražené hluboko do země. Mnoho z takových billboardů je navíc k dálnici umístěno nelegálně. Kvůli nim přišla o život celá řada motoristů. "To by se na Západě stát nemohlo," tvrdí Jiří Landa.

MF DNES, Martin Vokáč


Zobrazit místo Po dálnici napříč Českem na větší mapě
  • Nejčtenější

Řidiči budou muset při předjíždění cyklistů dodržet vzdálenost 1,5 metru

Poslanci se přiklonili k větší ochraně cyklistů. Řidič bude muset při předjíždění míjet cyklistu nejméně ve vzdálenosti...

Pět hvězd pro bohaté. Crashtest dacie a elektrické škody vysvětluje rozdíly

Doba, kdy téměř každé nové auto skoro samozřejmě dosáhlo na pětihvězdičkové hodnocení v bezpečnostních testech Euro...

Němci odhalili dětskou autosedačku, která se při crashtestu utrhla

Německý autoklub ADAC varuje před používáním dětské autosedačky Chicco Kiros i-Size se základnou Kiros i-Size. Při...

Nový sazebník pokut v Německu: jízda na kole po chodníku je za sto eur

V Německu konečně odsouhlasili nový katalog sankcí za dopravní přestupky. Předcházelo tomu dlouhé vyjednávání mezi...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

EMU z Brna zradily baterky. První český elektromobil dojel na socialismus

Premium Před padesáti roky se představil první český elektromobil – EMA. Svým víceprostorovým uspořádáním předběhl legendy typu...

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

  • Další z rubriky

Huawei začíná nabízet čínská elektroauta americké značky Seres

Čínský Huawei začíná s prodejem SUV doplněného o své technologie ve vlajkových obchodech v Číně. Firma to oznámila na...

Tesla ztratí výsadní postavení. Za tři roky ji pokoří Volkswagen na baterky

Premium Velký hon na Teslu se rozebíhá naplno. Již za tři roky ji má dohnat a v roce 2024 předehnat Volkswagen. Chystá se ji...

Pět hvězd pro bohaté. Crashtest dacie a elektrické škody vysvětluje rozdíly

Doba, kdy téměř každé nové auto skoro samozřejmě dosáhlo na pětihvězdičkové hodnocení v bezpečnostních testech Euro...

Policejní radary v akci. Na Mladoboleslavsku jela rekordmanka obcí 112 km/h

Ve středu jsou na silnicích celé České republiky v pohotovosti policisté s radary. Do celoevropské bezpečnostní akce...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Zlom 3. května. Otevřou se obchody a služby, další žáci se vrátí do škol

Systém PES nahradí šest vln rozvolnění, oznámil ve středu premiér Andrej Babiš. Od 3. května by se mohl vrátit druhý...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...