Prodejcům benzinu byl prokázán kartel

  • 7
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) prokázal tuzemským distributorům pohonných hmot nedovolené slaďování cen na trhu, tzv. kartelovou dohodu. Antimonopolní úřad současně distributorům uložil pokutu v řádu několika set miliónů korun. Rozhodnutí je dosud nepravomocné a další konkrétní informace proto není možné poskytnout, řekl novinářům předseda úřadu Josef Bednář. Jména firem neuvedl.

Výši pokuty stanovil úřad z čistého obratu, dosaženého za poslední kalendářní rok u nezákonně postupujících firem. Sankce je nejvyšší v historii ÚOHS a trestané podniky mohou do 15 dnů od doručení rozhodnutí podat k předsedovi úřadu rozklad. 

Antimonopolní úřad podle Bednáře zjistil porušení zákona v roce 2001 a několik distributorů benzínů a nafty vyšetřoval na území celé republiky zhruba jeden rok.     "Nebyl zde využit leniency program," doplnil Bednář. Takzvaný leniency program umožňuje úřadu výrazně snížit nebo i prominout pokutu za porušení zákona firmám, které spolupracují při správním řízení a umožní získání nezbytných důkazů.

ÚOHS sledoval podezření na kartelové dohody mezi prodejci benzínů mimo jiné již předloni v březnu a poté v říjnu, ale tehdy se mu podezření prokázat nepodařilo. Kartelová dohoda o cenách je považována za nejzávažnější delikt proti zákonu na ochranu hospodářské soutěže.

Tvrdý postup vůči prodejcům benzínu využil antimonopolní úřad v posledních letech jako třetí na světě po Itálii a Švédsku. Ve skandinávské zemi dosáhla podle informací ÚOHS pokuta prodejcům pohonných hmot v přepočtu dvou miliard korun. "Šetření u čerpadel zahájil i soutěžní úřad v Austrálii," doplnil Bednář. V reakci na
kritiku délky správního řízení připomněl, že obdobná zkoumání trvají v zemích Evropské unie i pět let. 

Prodejci pohonných hmot ohlásili v úterý zdražení benzínu až o dvě koruny na litr, přičemž průměrná cena benzínu Natural 95 nyní dosahuje 24 korun za litr. Čerpadláři argumentují tím, že by při držení této cenové hladiny kvůli dražší ropě již prodělávali. Cena ropy Brent se zvýšila za poslední tři týdny zhruba o 1,14 dolaru na 28,52 USD za barel. Ceny již zvýšily některé čerpací stanice v Ústí nad Labem a většina pump ve Zlínském kraji.