Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Martin Stolař, MF DNES

Prima: Elektronické mýtné lze prý přelstít alobalem

  • 257
Placení mýta se lze vyhnout, stačí si pořídit alobal. Ve své reportáži to uvedla televize Prima. Provozovatel mýtného systému to však odmítá a tvrdí, že je způsob výběru nastaven tak, že ho nelze obejít.

Mikrovlnný systém výběru mýtného funguje na celém světě již několik let, Čechům stačily čtyři dny, než se na internetu objevil návod, jak ho přelstít.

K obelstění systému výběru mýtného stačí zabalit krabičku, kterou musí mít na čelním skle nainstalovanou všechna vozidla nad 12 tun, do obyčejné alobalové folie.

Podél dálnic jsou postaveny mýtné brány, které zjišťují má-li kamion vůbec palubní jednotku a jakým způsobem platí mýtné - zda fakturou, nebo pomocí přednabitého kreditu.

"Alobalem obalenou jednotku mýtná brána nezjistí," uvedla televize Prima.

Ze dvou druhů mýtných bran - "obyčejných" a kontrolních - se finta s hliníkovou folií dá použít na tu jednodušší "obyčejnou", kterých je nainstalováno mnohem více. Taková brána totiž není osazena kontrolníma očima kamer schopnýma zaznamenat mimo jiné registrační značku vozidla, které se placení chce vyhnout.

Kapsch - dodavatel mikrovlnné technologie výběru mýtného tvrdí, že návod je nesmyslný, systém prý obejít nelze. "Náš koncept, tak jak je navržen, je prakticky nemožné obcházet," řekl pro TV Prima ředitel společnosti Kapsch Karel Feix.

Karel Hanzelka z ministerstva dopravy k tomu poznamenal, že zveřejněním návodu jak se vyhnout placení mýtného na internetu se jeho autor mohl dopustit k trestného činu navádění k nedodržování zákona.

Za první týden bylo na mýtném na českých dálnicích a rychlostních komunikacích vybráno 62 milionů korun. "O kolik přišel stát díky alobalové fintě nikdo neví," uzavírá Prima.

,
Témata: kamion, Kapsch, Mýto