Přichází baby Lexus. O něco dražší a o něco hezčí Toyota Prius

aktualizováno 
Lexus připravil svůj nejmenší model. Hatchbackem CT 200h chce konkurovat BMW řady 1 nebo Audi A3. Ale nebyl by to Lexus, kdyby jako základní model nepřipravil hybridní variantu. O pohon se postará technika známá z Toyoty Prius.

Lexus CT 200h | foto: Lexus

Zpravodajství ze ženevského autosalonu

Doposud nejmenším Lexusem je sedan řady IS, který se základním dieselovým motorem stojí přibližně 800 000 korun. O pár centimetrů kratší a o pár desítek tisíc levnější, alespoň podle předběžných informací, bude první hatchback Lexusu modelové řady CT. Ten Lexus připravil speciálně pro evropské zákazníky, naopak v USA nebo v Asii hatchbacky moc neletí. Ale je možné, že v prodeji bude i na těchto trzích.

Lexus CT 200h

Lexus CT 200h vychází z loni představené studie LF-Ch. Novinka jasně míří proti prémiovým hatchbackům evropských výrobců, jako je BMW řady 1 nebo Audi A3. Jenže nebyl by to Lexus, luxusní odnož japonské Toyoty, aby nepřipravil něco extra. Novinka totiž bude mít hybridní pohon, který kombinuje benzínový čtyřválec o objemu 1,8 litru s elektromotorem. Za základ nového Lexusu tak posloužila Toyota Prius.

Lexus CT 200h

V každém případě pojede CT 200h i na elektriku. Sice asi jen dva kilometry, než se připojí benzínový motor, ale to stačí k tomu, aby Lexus označoval novinku jako plně hybridní auto. V běžném provozu poslouží elektromotor při rozjezdech, běžnou jízdu ale obstará především benzínová jednotka, které pak bude elektromotor pomáhat při akceleraci.

Lexus CT 200h

Stejně jako u Priusu bude převodovka automatická bezstupňová. Řidič si bude moci vybrat z několika jízdních režimů včetně sportovního. Lexus se chlubí, že připravil pro novinku zcela nový podvozek, který prý zajistí pohodlí na straně jedné i výbornou jízdní agilitu na straně druhé.

Design novinky je docela agresivní. Zepředu nezapře příslušnost ke značce, zadní partie jsou pak zcela originální a s ostatní produkcí na našich silnicích nezaměnitelné. S délkou 4,3 metru a rozvorem 2,6 metru patří novinka do průměru. Podle prvních informací by nový baby Lexus měl bodovat především vnitřním prostorem. Pokud je pro vás velmi důležitým parametrem objem zavazadlového prostoru, tak opět počítejte s průměrem. Bez sklopených sedadel naložíte do kufru CT 200h zavazadla o objemu 345 litrů, se sklopenými sedadly dvojnásobek.

S ohledem na prémiový segment, v kterém se Lexus pohybuje, nepřekvapí luxusní materiály v interiéru a rozsáhlý seznam základní i příplatkové výbavy. Konkrétní ceny novinky představí Toyota až příští týden. Spekuluje se o ceně okolo 30 000 euro, což je zhruba 780 000 korun. Pokud by tomu tak doopravdy bylo, tak můžeme označit nový baby Lexus za zajímavou nabídku. Byl by tak jen o pár desítek tisíc dražší než příbuzná Toyota Prius. Oproti ní pak má mnohem konvenčnější design, který by mohl být mnoha zákazníkům víc po chuti.

Autoři:

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky a ceny pohonných hmot na jednom místě.

Nejčtenější

NASA píše Italům k výročí tragédie v Janově. Most se hýbal už v roce 2015

Střední část mostu, který byl postaven v 60. letech na rušné dálnici A10, se...

Před rokem v Janově pršelo, Martin Kučera přejížděl chvíli před polednem po Morandiho mostě propojujícím západní...

Obří dodavatel autoprůmyslu věští průšvih. Trh klesá, nevěří ani baterkám

Řešení pro snížení emisí od koncernu Continental

Německý koncern Continental, který patří k největším světovým dodavatelům součástí pro autoprůmysl, připravuje změny....

Unikátní pick-up Škody v akci. Mountiaq je obr do terénu i na mejdan

Škoda Mountiaq

Oranžový obr působí patřičně majestátně. Dojem drsňáka podtrhuje mohutný rám s navijákem, osvětlení v mřížce chladiče a...

BMW 3 dorostlo k ideálu. Potvrzuje, že za velká kola je lepší ušetřit

BMW 330d Touring xDrive

Tradiční vůz řady 3 je pro BMW i v dnešní době jedním z nejdůležitějších modelů. Premiérově jsme se svezli s provedením...

Navigace v mobilu: každá se hodí na něco jiného

ilustrační snímek

Ať už jedete k moři, mimo Evropskou unii, nebo jen do Krkonoš, tato čtveřice navigací do mobilu vás nenechá ve štychu....

Další z rubriky

Nestárnoucí Yankee ukazuje budoucnost a lije do sebe hektolitry benzinu

Dodge Challenger Demon

Je to až k nevíře. Opulentní bourák představený v době propuknutí finanční krize, který dnes absolutně nevyhovuje...

V Indii je krize autoprůmyslu, Škoda tam bojuje za celý koncern VW

Indické provedení Škody Rapid

Do Číny se jezdí za odměnu a sbírat zkušenosti, do Indie za trest. Tak nějak vyznívají reakce Škodováků, když přijde...

Porsche vydalo zelené dluhopisy, bude s nimi financovat elektromobilitu

Porsche Taycan

Výrobce sportovních luxusních aut Porsche AG, který patří do automobilové skupiny Volkswagen, vydal svou největší emisi...

Najdete na iDNES.cz