Loni už přezouvali mnozí motoristé na letní v půlce března, letos bude lepší počkat snad až do dubna.

Loni už přezouvali mnozí motoristé na letní v půlce března, letos bude lepší počkat snad až do dubna. | foto: Mercedes-Benz

Zima nechce skončit, ministerstvo proto vyzývá nepřezouvat do letního

  • 52
Ministerstvo dopravy vyzvalo řidiče, aby počkali s přezouváním na letní pneumatiky. Povinnost mít zimní gumy sice v neděli končí, kvůli chladnému počasí budou ale i v dubnu vhodnější než letní pneu.

"Letošní situace, co se počasí týče, je na rozdíl od jara loňského roku velmi odlišná. Zatímco loni bylo v tuto dobu i kolem 20 stupňů, dle aktuální předpovědi mohou teploty na přelomu března a dubna stále klesat pod nulu. Čekat se dají sněhové přeháňky a může se tvořit ledovka," uvedl Martin Novák z tiskového oddělení ministerstva dopravy.

Při teplotách pod sedm stupňů Celsia má zimní pneumatika výrazně lepší adhezní vlastnosti, a je tedy vhodnější i z hlediska bezpečnosti. Letní pneumatika s klesající teplotou tuhne a tvrdý povrch pneumatik hůře přilne k povrchu vozovky a více klouže.

Zimní pneumatika

Zimní pneumatika má ve špalících vymezených drážkami ještě jemné vlnovkovité zářezy, které odvádí vodu. Na rozdíl od letních plášťů mají jiné složení směsi, díky kterému zůstávají měkké i za nízkých teplot a lépe tak "lepí" k silnici.

Prodejci pneumatik v březnu proti únoru zaznamenali trojnásobný nárůst poptávky po letních pneu. Ceny se proti loňsku díky levnějším surovinám snížily až o pět procent.

Povinnost používat zimní pneumatiky platí v období od 1. listopadu do 31. března na celém území České republiky v případech, kdy se na vozovce nachází souvislá vrstva sněhu, ledu či námraza nebo kdy lze vzhledem k povětrnostním podmínkám takové jevy předpokládat. Stanovuje to zákon o silničním provozu.

Dnes dopoledne uzavřel sníh a led čtyři hodiny uzavřel D1, na 127. kilometru dálnice se srazilo celkem 13 aut. Více o nehodě ČTĚTE ZDE.