VIDEO: Když vás smete vlak, zdá se vyprošťování nekonečné

  • 4
Za rok 2020 eviduje drážní inspekce 146 střetů na železničních přejezdech při kterých zahynulo 33 lidí. Reportér CNN Prima NEWS si při cvičení záchranářů takovou nehodu vyzkoušel na vlastní kůži a sledoval jejich práci.

Auto plné lidí zasáhl vagon zhruba v desetikilometrové rychlosti. Zakrvavené pasažéry hasiči postupně vyprostili. Reportér si především všímá toho, jak se změní vnímání času. „Každá sekunda trvá dlouhé minuty,“ popisuje.

Nejzásadnější pravidlo je jednoduché: „Vlak má vždy přednost.“ Brzdná dráha vozidel závisí na rychlosti, hmotnosti a adhezi, v každém případě se však u vlaků počítá ve stovkách metrů, a to i při relativně nízké rychlosti. „Nejrychlejší vlaky zastavují přibližně na vzdálenost 1 000 až 1 200 metrů,“ uvádí Centrum služeb pro silniční dopravu. „Než lokomotiva skutečně dobrzdí, tlačí auto před sebou mnohdy i 300 metrů.“

Když uváznete na přejezdu mezi zavřenými závorami, máte asi dvacet sekund na záchranu. Pokud jste nezůstali stát kvůli poruše vozu, jeďte dál, závora není napevno.

Všechny přejezdy jsou opatřeny čísly, která jsou umístěna na zadní straně skříně výstražníku (skříň se světly) nebo na zadní straně výstražného kříže. Po zavolání na tísňovou linku 112 a nahlášení čísla přejezdu je schopen operátor díky tomuto systému během několika minut zastavit provoz na dané trati.

Jak se chovat na přejezdu

Vědeckotechnický sborník ČD sestavil několik nepsaných pravidel pro chování na přejezdech:

  • Na přejezd nevjíždíme tehdy, pokud je jasné, že na něm zůstaneme stát, třeba proto, že je za přejezdem z nějakého důvodu kolona.
  • Před železničním přejezdem si musí řidič počínat zvlášť opatrně, zejména je nutné se přesvědčit, zda může železniční přejezd bezpečně přejet. 
  • Pokud na výstražníku nebliká bílé světlo, pak je maximální dovolená rychlost 50 metrů před přejezdem pouze 30 km/h. Pokud bílé světlo bliká, znamená to sice, že se k přejezdu neblíží vlak a jiné drážní vozidlo, ale dovolená rychlost 50 metrů před přejezdem je pouze 50 km/h.
  • Na přejezd nevjíždíme, pokud blikají červená světla, je vydávána výstraha přerušovaným zvukem houkačky nebo zvonku, sklápí se závory, nebo už jsou sklopeny. 
  • Před přejezdem nebo na přejezdu se nesmí předjíždět.
  • Na přejezdu se také nesmíme otáčet.
  • Pokud u přejezdu zastavíme, nesmíme mít zapnutá světla, a to ani dálková, ani potkávací. Je to kvůli možnému oslnění protijedoucích aut nebo strojvedoucího vlaku.
  • Pokud nám auto na přejezdu zůstane stát pro poruchu vozidla a nechce nastartovat motor, tak se zařazeným rychlostním stupněm odskáčeme z přejezdu za pomoci startéru.