Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nové regule pro motoristy v zahraničí: v Německu je za focení nehody vězení

Těžko říct, kolik toho letos nacestujeme po Evropě. Přesto je dobré vědět, že se začátkem nového roku změnila některá pravidla silničního provozu v zahraničí. Která to jsou?
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Belgie zavádí zákaz kouření v autě
Automobily s dětmi musí být v Belgii od roku 2021 nekuřácké. Rozhodl o tom v únoru 2020 jednomyslně Výbor pro zdraví belgického parlamentu. Zákaz se bude vztahovat na všechna vozidla vezoucí děti do 18 let věku. Podobné předpisy již existují ve Francii, Itálii, Rakousku, Řecku, na Kypru, ve Finsku, Skotsku a Anglii s Walesem. V Německu se podobný zákon připravuje.

Belgie zavedla záchrannou uličku
V Belgii je od 1. října 2020 uzákoněna tvorba záchranné uličky v koloně pro hladký průjezd vozidel záchranných složek. Systém je stejný jako u nás (jak na to čtěte zde).

Švýcarsko upravuje nouzovou uličku pro záchranáře
Aby se usnadnil příjezd záchranných složek k mimořádné události, musí řidiči vytvořit nouzovou uličku pro složky IZS. Toto pravidlo se tak sjednocuje s okolními zeměmi a je i stejné jako u nás. Tedy levý pruh uhýbá vlevo a pravé pruhy uhýbají vpravo.

Švýcarsko zrychluje přívěsy
Maximální povolená rychlost se u všech přívěsů s celkovou hmotností soupravy do 3,5 tuny zvyšuje z původních 80 km/h na 100 km/h.

Cyklisté mohou ve Švýcarsku odbočovat na červenou
Cyklisté mohou ve Švýcarsku nově odbočit vpravo na červenou, ale jen za předpokladu, že neohrozí nebo neomezí nikoho dalšího.

Nový rychlý jízdní pruh pro mýtné v Rakousku
Řidiči na rakouské Pyhrnautobahn A9 mohou od 15. září 2020 využít speciální jízdní pruh před tunely Bosruck a Gleinalm. Pruh je tam určen pouze pro držitele elektronického mýtného zakoupeného přes speciální web.

Konec noční výjimky pro kamiony v Rakousku
Výjimka pro těžká nákladní vozidla nad 7,5 tuny s normou Euro 4 jedoucí po Inntalské dálnici A12 v místech, kde je umístěna dopravní značka IG-L , skočila k 1. lednu 2021. Výjimka však nadále platí pro rychle se kazící zboží, přepravu zvířat, k udržení neodkladné lékařské péče a vozidla s čistě elektrickým nebo vodíkovým pohonem.

V Rakousku se během roku 2021 změní sazby pokut
V průběhu roku se očekává, že bude schválena novela zákona o dopravě, která bude měnit sazby pokut za překročení maximální povolené rychlosti. Dá se očekávat, že nejvyšší sazbou bude pokuta až 5 000 Eur a zabavení vozidla, aby bylo zajištěno zaplacení pokuty. Hrozí také veliké tresty za nelegální závody.

Nizozemský Amsterodam zpřísnil emisní zónu
Nizozemské hlavní město zpřísnilo od 1. listopadu 2020 pravidla emisní zóny ve svém centru. Nově do ní nemohou vjíždět naftová vozidla emisní normy 0 až 3 a zóna se zvětšila na celé území vně dálnice A10. Pokuty za porušení zákazu ve výši 95 Eur bude tamní policie vymáhat až od 1. března 2021.

Francie zavádí povinné zimní pneumatiky
Ve Francii dosud neexistoval předpis o nutnosti zimního vybavení při zimních měsících, ale od 1. listopadu 2021 do 31. března 2022 se nově stanovuje nutnost zimních pneumatik pro 48 francouzských departementů.

Italské Bolzano zpřísňuje eko zónu
Od července 2021 bude zakázán vjezd do centra města pro vozidla s emisní normou Euro 0 až Euro 4 včetně, u naftových a benzinových motorů jde o normy Euro 0 a 1. Zóna je stanovena od pondělí do pátku mezi 7. a 10. hodinou dopolední a 16. a 19. hodinou odpolední. Mimo uvedenou dobu je možné do této zóny vjíždět i nadále.

Španělsko snižuje rychlost ve městech

Obecný rychlostní limit bude v ulicích měst od poloviny roku 2021 výrazně zpřísněn. V jednosměrkách se bude moci jezdit jen 20 km/h. Na klasické ulici s jedním pruhem pro každý směr bude maximální rychlost 30 km/h a na víceproudé silnici v každém směru bude rychlostní limit maximálně 50 km/h. O třicetikilometrovém limitu jako novém trendu napříč Evropou čtěte zde.

Španělsko upravuje výbavu motorkářů
V roce 2021 dojde ve Španělsku k zavedení povinnosti nosit speciální motorkářské rukavice při řízení motocyklu a bude nutné dodatečné schválení užívání interkomu v motorkářské helmě.

Španělsko mění emisní plakety
Od července 2021 se změní platnost emisních plaket. Současný model má 4 plakety, ale má se připravit pátá pro nové generace benzinových a naftových motorů.

Německý Frankfurt nad Mohanem snižuje rychlost
V centru německého města bude od 1. ledna 2021 platit maximální povolená rychlost 40 km/h. Město tím chce zlepšit kvalitu ovzduší a zvýšit bezpečnost.

V Německu se mění zákon o focení nehody
Od 1. ledna 2021 je možné postihovat natáčení nebo focení dopravní nehody přihlížejícím. Nově hrozí trest odnětí svobody až na dva roky nebo peněžitý trest.

Německo nebude registrovat motorky s horšími emisemi
Od 31. prosince 2020 již není možné registrovat v Německu nové motorové vozidlo kategorie L (motocykl), které má typové schválení Euro 0 až Euro 4. Přeprodej staršího modelu je možný.

Autoři:
  • Nejčtenější

Bývalého šéfdesignéra Rolls-Royce ubodal zloděj v jeho bavorském domě

Britský automobilový designér Ian Cameron je mrtev, bavorská policie vyšetřuje vraždu čtyřiasedmdesátiletého stylisty, který dal tvář moderním rollsům po převzetí značky automobilkou BMW

16. července 2024

Sliby chyby. Vodíková budoucnost Toyoty končí ostudou a žalobou

Mirai v japonštině znamená budoucnost. Pro nový model vodíkové Toyoty to byl víc než přiléhavý název. Ovšem místo chvály a slibné budoucnosti s ním teď automobilka čelí v Kalifornii hromadné žalobě,...

18. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spaghetti jeep berte i v dieselu. Italské auto s americkým původem překvapí

Premium

Asi už víte, že americká značka Jeep patří do italsko-amerického koncernu FCA Fiat Chrysler, takže nikoho nepřekvapí, že kompaktní „retro“ SUV Renegade, určené především pro evropský trh, sáhlo do...

15. července 2024

Macho ford Made in USA je pravověrný offroad. Skvěle vypadá i jezdí

Make Bronco great again! Jako by roce 2020 u Fordu parafrázovali Trumpovo heslo. A vyslali na silnice a do terénu konkurenta Jeepu Wrangler. V dnešní době již poněkud nekorektní macho auto hází i v...

18. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jednostopá kochačka noční Prahou. Metropoli zaplnily stovky motorek

Stovky motorkářů již pošestnácté vyrazily na tradiční hromadnou motojízdu noční Prahou s názvem Prague Night Ride. Start byl opět v Čestlicích u Prahy a přes déšť následný průjezd centrem noční...

14. července 2024  10:26

SUPERGALERIE: Štika jménem Capri. Jak si kupé Fordu podmanilo Evropu

Ford se rozhodl nalepit ikonické jméno kultovního auta Bodieho a Doyla z britského seriálu Profesionálové na přes dvě tuny vážící elektrické SUV – a hned je oheň na střeše. Svatokrádež? Možná. Zcela...

20. července 2024

Sršeň v protisměru. Slavný motoshowman projel mostecký okruh opačně

Mistrovství světa superbiků se vrací na Autodrom Most. Fanoušky čekají napínavé souboje na dráze, ale i doprovodný program o následujícím víkendu. Pepa Sršeň projel známý okruh v protisměru a...

19. července 2024

Vraha exdesignéra Rolls-Royce dopadli ve Francii

Celoevropské pátrání po vrahovi, který ubodal bývalého šéfdesignéra Rolls-Royce Iana Camerona, bylo úspěšné. Podle německého deníku BILD byl muž, který měl britského designéra ubodat v jeho domě v...

19. července 2024

Elektrická auta nehoří častěji, hašení je však extrémně náročné a nebezpečné

Od odpůrců elektromobility často slýcháme, že elektromobily, respektive elektrifikovaná auta jsou nebezpečná, protože ráda hoří. Takto zkratkovitě podáno je to dávno vyvrácený mýtus – bateriová auta...

19. července 2024

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...