Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 29. května 2023 Maxmilián, Maxim

Nové regule pro motoristy v zahraničí: v Německu je za focení nehody vězení

Těžko říct, kolik toho letos nacestujeme po Evropě. Přesto je dobré vědět, že se začátkem nového roku změnila některá pravidla silničního provozu v zahraničí. Která to jsou?
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Belgie zavádí zákaz kouření v autě
Automobily s dětmi musí být v Belgii od roku 2021 nekuřácké. Rozhodl o tom v únoru 2020 jednomyslně Výbor pro zdraví belgického parlamentu. Zákaz se bude vztahovat na všechna vozidla vezoucí děti do 18 let věku. Podobné předpisy již existují ve Francii, Itálii, Rakousku, Řecku, na Kypru, ve Finsku, Skotsku a Anglii s Walesem. V Německu se podobný zákon připravuje.

Belgie zavedla záchrannou uličku
V Belgii je od 1. října 2020 uzákoněna tvorba záchranné uličky v koloně pro hladký průjezd vozidel záchranných složek. Systém je stejný jako u nás (jak na to čtěte zde).

Švýcarsko upravuje nouzovou uličku pro záchranáře
Aby se usnadnil příjezd záchranných složek k mimořádné události, musí řidiči vytvořit nouzovou uličku pro složky IZS. Toto pravidlo se tak sjednocuje s okolními zeměmi a je i stejné jako u nás. Tedy levý pruh uhýbá vlevo a pravé pruhy uhýbají vpravo.

Švýcarsko zrychluje přívěsy
Maximální povolená rychlost se u všech přívěsů s celkovou hmotností soupravy do 3,5 tuny zvyšuje z původních 80 km/h na 100 km/h.

Cyklisté mohou ve Švýcarsku odbočovat na červenou
Cyklisté mohou ve Švýcarsku nově odbočit vpravo na červenou, ale jen za předpokladu, že neohrozí nebo neomezí nikoho dalšího.

Nový rychlý jízdní pruh pro mýtné v Rakousku
Řidiči na rakouské Pyhrnautobahn A9 mohou od 15. září 2020 využít speciální jízdní pruh před tunely Bosruck a Gleinalm. Pruh je tam určen pouze pro držitele elektronického mýtného zakoupeného přes speciální web.

Konec noční výjimky pro kamiony v Rakousku
Výjimka pro těžká nákladní vozidla nad 7,5 tuny s normou Euro 4 jedoucí po Inntalské dálnici A12 v místech, kde je umístěna dopravní značka IG-L , skočila k 1. lednu 2021. Výjimka však nadále platí pro rychle se kazící zboží, přepravu zvířat, k udržení neodkladné lékařské péče a vozidla s čistě elektrickým nebo vodíkovým pohonem.

V Rakousku se během roku 2021 změní sazby pokut
V průběhu roku se očekává, že bude schválena novela zákona o dopravě, která bude měnit sazby pokut za překročení maximální povolené rychlosti. Dá se očekávat, že nejvyšší sazbou bude pokuta až 5 000 Eur a zabavení vozidla, aby bylo zajištěno zaplacení pokuty. Hrozí také veliké tresty za nelegální závody.

Nizozemský Amsterodam zpřísnil emisní zónu
Nizozemské hlavní město zpřísnilo od 1. listopadu 2020 pravidla emisní zóny ve svém centru. Nově do ní nemohou vjíždět naftová vozidla emisní normy 0 až 3 a zóna se zvětšila na celé území vně dálnice A10. Pokuty za porušení zákazu ve výši 95 Eur bude tamní policie vymáhat až od 1. března 2021.

Francie zavádí povinné zimní pneumatiky
Ve Francii dosud neexistoval předpis o nutnosti zimního vybavení při zimních měsících, ale od 1. listopadu 2021 do 31. března 2022 se nově stanovuje nutnost zimních pneumatik pro 48 francouzských departementů.

Italské Bolzano zpřísňuje eko zónu
Od července 2021 bude zakázán vjezd do centra města pro vozidla s emisní normou Euro 0 až Euro 4 včetně, u naftových a benzinových motorů jde o normy Euro 0 a 1. Zóna je stanovena od pondělí do pátku mezi 7. a 10. hodinou dopolední a 16. a 19. hodinou odpolední. Mimo uvedenou dobu je možné do této zóny vjíždět i nadále.

Španělsko snižuje rychlost ve městech

Obecný rychlostní limit bude v ulicích měst od poloviny roku 2021 výrazně zpřísněn. V jednosměrkách se bude moci jezdit jen 20 km/h. Na klasické ulici s jedním pruhem pro každý směr bude maximální rychlost 30 km/h a na víceproudé silnici v každém směru bude rychlostní limit maximálně 50 km/h. O třicetikilometrovém limitu jako novém trendu napříč Evropou čtěte zde.

Španělsko upravuje výbavu motorkářů
V roce 2021 dojde ve Španělsku k zavedení povinnosti nosit speciální motorkářské rukavice při řízení motocyklu a bude nutné dodatečné schválení užívání interkomu v motorkářské helmě.

Španělsko mění emisní plakety
Od července 2021 se změní platnost emisních plaket. Současný model má 4 plakety, ale má se připravit pátá pro nové generace benzinových a naftových motorů.

Německý Frankfurt nad Mohanem snižuje rychlost
V centru německého města bude od 1. ledna 2021 platit maximální povolená rychlost 40 km/h. Město tím chce zlepšit kvalitu ovzduší a zvýšit bezpečnost.

V Německu se mění zákon o focení nehody
Od 1. ledna 2021 je možné postihovat natáčení nebo focení dopravní nehody přihlížejícím. Nově hrozí trest odnětí svobody až na dva roky nebo peněžitý trest.

Německo nebude registrovat motorky s horšími emisemi
Od 31. prosince 2020 již není možné registrovat v Německu nové motorové vozidlo kategorie L (motocykl), které má typové schválení Euro 0 až Euro 4. Přeprodej staršího modelu je možný.

Autoři:

Oprava Barrandovského mostu

Druhá etapa oprav severní poloviny jižního mostu začala v březnu 2023. Dopravní omezení jsou plánována od 15. května do konce prázdnin v celkové délce 92 dní. V každém směru budou dva pruhy průběžné a jeden pruh odbočovací.

  • Nejčtenější

Jízdní řád nerůstu. Benzin na příděl, zákaz létání a bourání silnic

Jak radikální má být ochrana životního prostředí? Německý profesor ekonomie, filozof, sociolog a politolog Helge...

Petr Pavel je celoživotní motorkář, sedlá jeden z nejslavnějších strojů

Věděli jste, že už prezident T.G. Masaryk byl obdivovatelem motorek? Snímky z jeho jezdecké kariéry sice zahrnují spíš...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Elektřina mění pravidla cyklistiky, do kopce se odpočívá. Ale je to drahé

Je to proti přírodě, ale do kopce se na elektrokole odpočívá. Tedy, když máte nabito. To pak frčí skoro samo. A jedete...

A ten čudlík dělá co? Řidiči chtějí auta našlapaná technikou. A neví, co s ní

Osm z deseti řidičů nových automobilů se považuje za fandy techniky. Pochvalují si, jak jsou jejich elektronikou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Koloběžkám a zahradním traktorům nařídí povinné ručení, elektrokola vyvázla

Stát od příštího roku zavede povinné ručení na koloběžky a zahradní traktůrky. Cyklisté nic platit nebudou.

Priske exkluzivně. O titulu, datech, jazykové bariéře i manželce v Iráku

Premium Když se zadívá na velké esko ve sparťanském znaku, vrátí se na chvíli do dětství. „Nevím, jak vy, ale já jako kluk...

Pád „letadla“ za 2,3 miliardy. Podvodem vylákali peníze i ze známých sportovců

Premium Klientům slibovali zisk třicet procent. Místo toho nakupovali luxusní auta, zlaté cihly a nemovitosti. Společnost JO...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Autofotka týdne: Dřevěná kachna je k mání. Jezdí a má technickou

Ve Francii se na začátku června bude dražit automobil Citroën 2CV, který je vyrobený ze dřeva. Odhadovaná prodejní cena...

Pokud se zdaří odsunout Euro 7, nebude Škoda propouštět a Fabia přežije déle

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto díky očekávanému odkladu zavedení emisní normy Euro 7 nezavře jednu výrobní...

Nové BMW 5 mělo premiéru v Praze. Řídí se očima, nabídne videohry a fotbal

BMW řady 5 je auto, které má Česku unikátní vztah. Nejenže patří k nejprodávanějším modelům na našem trhu. Přesně před...

Pirátům silnic v Nizozemsku chtějí nařídit hlídací zařízení hlásící přestupky

Nizozemsko se blíží k přijetí kontroverzního legislativního opatření. Řidičům, kteří spáchali závažný dopravní...

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Co zas chce, ty vole, reaguje Jágr na volání bezradné Branišové od faxu

Hokejista Jaromír Jágr (51) a jeho partnerka, modelka Dominika Branišová (28) pobavili sledující na Instagramu...

Jízdní řád nerůstu. Benzin na příděl, zákaz létání a bourání silnic

Jak radikální má být ochrana životního prostředí? Německý profesor ekonomie, filozof, sociolog a politolog Helge...