Expedici vymyslel v osmdesátých letech minulého století kameraman Jiří Stöhr, účastník expedice Lambaréné 68. Tři roky ji pak společně s publicistou a fotografem Petrem Bártou připravovali.
Tatra kolem světaExpedice odstartovala 17. března 1987 z Kopřivnice. Domů se členové výpravy vrátili po třech letech a jeden a půl měsíci. Expedice cestovala a "bydlela" v autě Tatra 815 6x6 GTC. Tatrovácký speciál s obytnou nástavbou z Vagonky Studénka je 10 metrů dlouhý, 2,5 metrů široký a 3,85 metrů vysoký. Váží 22 tun. Vozidlo je vybavené nádržemi na 540 litrů nafty, což umožňovalo absolvovat asi 1 200 kilometrů bez tankování. Nyní parkuje v Technickém muzeu Tatra v Kopřivnici (speciální stránka o expedici zde) a informace přináší i stránka Tatra clubu. |
Dali dohromady tým složený z tlumočníka Stanislava Synka, geologa Františka Jeniše, servisního technika Dalibora Petra, jenž odřídil první polovinu cesty, a mistra z kopřivnické Tatry Karla Valchaře. Ten řídil druhou polovinu cesty. Na posledním úseku z Číny se k expedici připojil ještě tatrovák Aleš Novák.
Cílem byla propagace průmyslu ČSSR
Cílem cesty byla propagace československého průmyslu. Členové měli natočit dva celovečerní filmy a šestapadesátidílný televizní seriál. Z velkolepých plánů ale nakonec nezbylo téměř nic. "To je největší problém této výpravy. Že není vidět žádný výsledek," říká kurátor Technického muzea Tatra Radim Zátopek. Právě tam vůz, se kterým expedice cestu kolem světa absolvovala, už několik let parkuje.
Obrovský kolos, speciálně upravená Tatra 815 6x6 GTC (Grant Tourist Caravan), vyrazil do světa 17. března 1987 z Kopřivnice. Kam přijela, tam vzbudila rozruch. "Je populární ještě dnes. A právem. Auto bylo na dobu, kdy vznikalo, výborně udělané," říká Zátopek.
Expedici přepadli v Guatemale vojáci
Tatra 815 vezla obytný modul, který vyrobili v nedaleké Vagonce Studénka. "Vnitřní prostor je velmi variabilní - skládací křesla, z nichž jednoduše vznikly postele, sklápěcí stolky, šatníky ve stěnách, sprchový kout, kuchyň - připomínalo to městský byt. Je úžasné, jak to udělali. To, co koupili v železářství, použili v autě," popisuje Zátopek.
Podívejte se na dokument České televize z cyklu Zapomenuté výpravy |
Pětičlenná posádka projela bez potíží Evropu i Severní Ameriku. První potíže přišly ve středoamerické Guatemale. Místo oslav ročního výročí cesty je v noci přepadli vojáci a členové expedice skončili na několik dní ve vězení. "Zdevastovali nám vybavení i filmy a negativy. Byla to rána," popisoval po návratu šéf expedice Jiří Stöhr.
V Pákistánu dostihla expedici smrt, zahynul František Janiš
Další přišla v Pákistánu. Při sjíždění řeky Hunza se převrátil člun a geolog František Janiš se z jejich vln už nevynořil. "Byl to zbytečný hazard. Jaký význam mělo sjíždění divoké řeky?" nechápe Zátopek.
Polozapomenutá tatrovka |
V Číně se k expedici připojil Aleš Novák a tatrovka zamířila přes Indii lodí do Afriky a potom domů. Po třech letech a dvaačtyřiceti dnech se 30. dubna 1990 přes hraniční přechod Mikulov vrátila expedice do Československa. Expedice navštívila 67 zemí světa, ujela 139 860 kilometrů po cestách i necestách. "A to ještě nějaký čas nešel tachometr. Auto se osvědčilo. Měli jsme minimum náhradních dílů, ale šlapalo perfektně," vzpomíná řidič Karel Valchař.
Tatra pamětnice je stále pojízdná
Kontroverzní expedici připomíná po pětadvaceti letech od jejího startu nejvíce právě Tatra 815 GTC. Je stále pojízdná a stojí v kopřivnickém muzeu po boku dalších expedičních tatrovek. Vedle nádherných osmsetpětek nebo stotřicetosmičky z expedice Lambaréné působí majestátně.
"Měla to být tenkrát propagační jízda. Vezli s sebou obrázky dětí, které měli šířit po zeměkouli. Bylo to takové komunistické natřásání. Účel cesty mohl být jakýkoliv - propagace nebo zkouška vozidla - ale mně osobně chybí výsledek," doplňuje Zátopek.
Karel Valchař: Tatrovka by klidně zvládla další expediciDruhou půlku expedice „Tatra kolem světa“ odřídil kopřivnický řidič Karel Valchař. Expedice Tatra kolem světa má i kritiky. Těm vadí především to, že po ní nezůstal žádný výsledek. Tatra 815 GTC je zvláštní auto. Jak se s ním jelo? Neměl jste obavy, že se auto převrátí? Nechtěl byste se v něm znovu projet? |