Poničil si o silnici auto, chce náhradu škody

  15:35aktualizováno  15:35
Řidič si na špatné silnici poškodil vůz, z čehož viní kraj. Chce vymáhat škodu, moc šancí ale nemá.

Ilustrační foto | foto: Lukáš Procházka

První dubnová sobota nebyla pro Maria Votrubu ze Štoků na Havlíčkobrodsku šťastným dnem. Na silnici mezi Golčovým Jeníkovem a Vilémovem jeho jízda skončila v jednom z mnoha výtluků. U svého BMW si podnikatel poškodil dvě kola.

"Jel jsem asi osmdesátkou. V protisměru jelo auto, díře v silnici nebylo možné se vyhnout. Byly to dvě strašné rány. Prorazil jsem dvě pneumatiky a poškodil disky kol," popisuje řidič.

K nehodě přivolal policisty, kteří výtluk přeměřili. Byl více než metr a půl dlouhý, přes metr široký a jedenáct centimetrů hluboký.

Díra v silnici nebyla nikterak speciálně označena. I proto se Votruba rozhodl vymáhat škodu, která se vyšplhala do desítek tisíc, na majiteli komunikace, v tomto případě tedy na kraji. "Naštěstí mám už něco naježděno, takže jsem věděl, jak zareagovat. Kdyby se to stalo nějakému nezkušenému řidiči, který by začal okamžitě brzdit, mohlo to skončit tragédií," říká podnikatel provozující stomatologické ordinace na Havlíčkobrodsku a Jihlavsku.

Jeho naděje na úspěch se ovšem pohybuje pouze v teoretické rovině. Podle vyšetřování dopravních policistů byl celý nebezpečný úsek mezi Jeníkovem a Vilémovem označen.

"Řidič by v takovém případě měl snížit rychlost natolik, aby byl schopen před terénní nerovností zastavit," uvedl David Jirák, vedoucí havlíčkobrodského dopravního inspektorátu.
 
Podle vedoucího dopravního inspektorátu policisté vyšetřování ještě definitivně neukončili. "Ovšem už můžeme říci, že vina je na straně řidiče," uvedl David Jirák. Poškozený řidič Mario Votruba dosud výsledky vyšetřování neobdržel. Vymáhat škodu po majiteli komunikace však byl rozhodnut okamžitě. "Řeším to s právníkem přímo přes pojišťovnu," tvrdí Votruba.

"Řidič se s nahlášením či řešením škody na kraj ani na krajskou správu a údržbu silnic neobrátil," uvedla mluvčí krajského úřadu Jitka Svatošová. Jak z její výpovědi vyplynulo, byl by takový postup na místě.

Při jednání přímo s pojišťovnou musí řidič dodat několik formulářů. Mezi nimi i výsledek policejního vyšetřování. "Pokud policie uzná, že je to jen moje vina, asi to bude passé. Kdyby ale zjistila, že nesu polovinu viny já a z poloviny za to může stav silnice, budu škodu vymáhat dál. Je to totiž obrovská nezodpovědnost. Na opravu takových děr by měly být peníze vždycky. A pokud nejsou, silnice se měla zavřít," nekompromisně konstatuje Votruba.

Poškození mohou uplatnit nárok na proplacení škod

Vymáhání škody na vozidle způsobené špatným stavem komunikace není až tolik výjimečné. Policisté na Havlíčkobrodsku letos řešili už tři případy poškození vozidla. "Ve dvou jsme zjistili, že není vina na straně řidiče, a odložili je. Poškození tak mohou uplatňovat nárok na proplacení škod," přiblížil Jirák.

Že je to čím častější postup řidičů, potvrzuje i Marie Tesařová, ředitelka jihlavské správy Ředitelství silnic a dálnic ČR.

"Řidiči to zkouší, každou chvíli se někdo takový objeví. Jsme proti tomu ale pojištěni, takže řízení probíhají přes pojišťovnu a o jejich průběhu ani nevíme," dodala.

Pojišťovny podle ní v letošním roce uznaly a odškodnily už dva případy poškození vozidla na silnicích v kraji Vysočina.

stanovisko kraje

"Ve všech případech, kdy se řidič se škodou na vozidle na vlastníka komunikace obrátí s žádostí o náhradu škody, jsou žádosti posuzovány individuálně dle konkrétního případu. Jinak dle zákona vlastník silnice odpovídá za škody způsobené uživatelům těchto pozemních komunikací, jejichž příčinou byla závada ve sjízdnosti, pokud neprokáže, že nebylo v mezích jeho možností tuto závadu odstranit, u závady způsobené povětrnostními situacemi a jejich důsledky takovou závadu zmírnit ani na ni předepsaným způsobem upozornit," řekla Jitka Svatošová, mluvčí krajského úřadu.

Autor:

Nejčtenější

Mezi Výrovkou a Luční boudou je až deset metrů sněhu, fréza razí naslepo

Většinu sněhu odhrnuly rolby, fréza odstraňuje poslední metry.

Travers mezi Výrovkou a Luční boudou v Krkonoších prorážela sněžná fréza. Stroj se musel prokousat zhruba třímetrovou...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Test litých kol na octavii: Některá se doslova rozpadla na kusy

Test litých kol pro Škodu Octavia

Kola dělají auto, říká se. Na designových osmnáctkách zkrátka vypadá o poznání lépe než na plechových zimních...

Ropu nahradí odpadky. Umíme z nich vyrobit naftu i plyn

Recyklační jednotka OMV ReOil ve vídeňské rafinérii vyrábí syntetickou ropu z...

Z přibližně sta kilogramů použitých plastů je speciální zařízení ve vídeňské rafinérii schopno během hodiny vyrobit asi...

Zastavení řidiče na základě údaje z tachometru bylo podle policie přiměřené

Policista v civilu zastavil muže na dálnici kvůli rychlé jízdě

Dohru v kázeňském řízení má netradiční policejní kontrola, která se odehrála v březnu na dálnici D46. Její videozáznam...

Další z rubriky

Autofotka týdne: americký borec Cadillac XT4 v české premiéře

Přípravy motoristické slavnosti Legendy

Americký mamut General Motors před pár lety Evropu víceméně opustil. Po prodeji Opelu v roce 2017 se auta značek GM...

Hybridní superb dorazí na hokej oslavit 85. výročí. Dostane chytrá světla

Faceliftovaná Škoda Superb se začíná odhalovat

Mladoboleslavská značka představí na mistrovství světa v ledním hokeji v Bratislavě přepracovanou verzi svého...

Mstivý Francouz ukradl sousedovu SPZ a projel rychle kolem radaru

Francouzská silnice

Ve městě Mont-de-Marsan na jihozápadě Francie se před soudem ocitl muž, který podle policie zneužil poznávací značku...

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz