Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Polští policisté přestali rozdávat pokuty, protestují proti pracovním podmínkám

  • 46
V Polsku se teď řidiči mají. Většina těch, kteří jsou přistiženi při rychlé jízdě, dostane místo pokuty jen napomenutí. Jak píše web polské televize TVN, není to tím, že by měli štěstí a natrefili na milého policistu. Je to výsledek protestu proti nízkým platům a špatným pracovním podmínkám.

Domluva je v Polsku, podobně jako to bylo dříve u nás, přípustnou formou potrestání. Pro řidiče je samozřejmě příjemnější než pokuta nebo trestné body. Rozhodnutí záleží výlučně na zasahujícím policistovi. Příslušníci polské dopravní policie tedy aktuálními kroky neporušují žádný právní předpis. Pokuty dávají výhradně za nejtěžší přestupky, které ohrožují ostatní účastníky silničního provozu.

Televize analyzovala i počty pokut, z nichž vyplývá, že od počátku dubna (protest trvá od velikonočních svátků) uložili dopravní policisté pouhých 496 pokut, tedy méně než 20 denně. V prvních třech měsících přitom bylo pokut
27 103, tedy přes 300 denně. Průměr za celý loňský rok byl 414 pokut během každého dne.

Ze statistik je zřejmé, že policisté nepřestali pracovat. Například v minulém týdnu provedli 10 416 kontrol, což je zhruba stejné číslo jako dřív. Dramaticky ubylo jen pokut. Odebrali také 121 řidičáků.

A důvody protestu? Nízké platy a nemožnost služebního postupu. Zdroj televizi řekl, že zná policisty, kteří jsou deset let v platové třídě, kterou dostali po ukončení základního kurzu. Šéfové rovněž na policisty tlačí, aby upravovali statistiky, na čemž záleží proměnlivá složka jejich platového ohodnocení. V praxi to funguje často tak, že na poradě před službou dostanou limit pokut, které mají vybrat, a pokud je nesplní, nedostanou bonusy a čekají je horší služby.

Proti tomu se postavil i jeden z nejvyšších policejních velitelů, generál Szymczyk, ale mnozí jeho podřízení snahy o změnu praxe bojkotují. Nedávno dokonce v jižním Polsku zahájil jeden z místních velitelů disciplinární řízení proti jednomu z policistů, který vyvěsil generálův pokyn na nástěnku.