Pondělí 1. března 2021, svátek má Bedřich
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 1. března 2021 Bedřich

Rok 2020 kamerami dopravní policie: zběsilá jízda, útěky, bouračky

  14:00
Dopravní policie zveřejnila sestřih záběrů z kamer svých aut. Ve výběru jsou hlavně honičky a nehody. V roce 2020 Policie ČR šetřila 94 794 dopravních nehod, při kterých zemřelo 460 lidí, 1 807 jich bylo zraněno těžce a 20 880 lehce. Statistiky za uplynulý rok ukazují jeden z mála pozitivních druhotných efektů koronaviru.

Počet usmrcených při nehodách za rok 2020 byl v období od roku 1961, od něhož dopravní policie disponuje souvislou statistikou dopravní nehodovosti, nejnižší. Pro zajímavost: nejvíc lidí bylo při dopravních nehodách usmrceno v roce 1969 (1 758).

„Počet těžce zraněných při nehodách byl v roce 2020 také nejnižší v historii, pro niž jsou dostupná data,“ uvádí policejní prezídium. Počet lehce zraněných při nehodách v roce 2020 je nejnižší od roku 1990.

Policie uvádí, že dosažení rekordně nízkých hodnot přispěl nouzový stav kvůli koronavirové uzávěře, který byl na území České republiky vyhlášen ve dnech 13. března až 6. května a 5. října až 31. prosince

Policie loni šetřila v průměru 259 nehod denně, na každý den přitom připadá aspoň jeden mrtvý a téměř 62 zraněných. Co se týče odhadu hmotné škody, na každý den připadá v průměru škoda téměř 16,5 milionu korun.

To lze také interpretovat tak, že Policie ČR šetřila dopravní nehodu každých 5,56 minuty, každých 19,1 hodin došlo na pozemních komunikacích k usmrcení a každých 23,23 minuty byl zraněn účastník silničního provozu. Na každou hodinu připadá hmotná škoda ve výši 684 892,21 Kč a průměrná škoda připadající na jednu nehodu je 63 464,92 Kč,“ uvádí prezídium.

Nejtragičtější byl srpen

Nejhorším měsícem v počtu dopravních nehod na pozemních komunikacích byl srpen, kdy došlo k 9 139 dopravním nehodám. Srpen se stal také nejtragičtějším měsícem, kdy došlo k 57 úmrtím na následky dopravních nehod do 24 hodin od nehody.

Nejvíce nehod se stalo v pátek (15 395 nehod), nejméně naopak v neděli (9 545).

Počty nehod oproti roku 2019 poklesly, a to u všech dnů v týdnu. K nejvyššímu poklesu usmrcených při dopravních nehodách došlo u sobotních (o 21 usmrcených) a nedělních (o 18 usmrcených) nehod.

Nejvíce dopravních nehod šetřili policisté v pátek 25. září 2020 (463 nehod), nejméně v neděli 22. března 2020 (76 nehod). Nejtragičtějšími dny byl pátek 3. července, neděle 25. října a pondělí 9. listopadu, kdy následkem dopravních nehod zaznamenali vždy 6 mrtvých motoristů. V roce 2020 zaznamenali policisté celkem 122 dnů bez usmrcení při dopravních nehodách.

V roce 2020 bylo při dopravních nehodách usmrceno 171 řidičů osobních automobilů, 81 chodců, 66 spolujezdců v osobním vozidle, 57 řidičů motocyklů a 40 cyklistů. Nejvyšší nárůst počtu usmrcených byl zaznamenán u cyklistů (o 4 usmrcené více), řidičů nákladních vozidel(o 3 usmrcené více) a spolujezdců v nákladním vozidle (o 3 usmrcené více).

Nepřiměřená rychlost

Řidiči motorových vozidel zavinili 79,5 % dopravních nehod, při nichž přišlo o život 417 lidí, což představuje pokles usmrcených oproti minulému roku o 91.

Na počtu dopravních nehod se v roce 2020 nejvýrazněji podílel nesprávný způsob jízdy (67,4 % nehod), při těchto nehodách bylo usmrceno 152 lidí. „Za tragičtější příčinu dopravních nehod lze označit nepřiměřenou rychlost, která se sice na počtu dopravních nehod podílí pouze 16 %, ale usmrceno při těchto nehodách bylo 179 lidí (tj. 42,9 % usmrcených při nehodách zaviněných řidiči motorových vozidel),“ cituje svodka z policejních statistik.

Nejčetnější příčinou nehod bylo nevěnování se řízení vozidla (20,4 % z celkového počtu nehod zaviněných řidiči motorových vozidel), dále následuje nesprávné otáčení nebo couvání (10,5 %), jiný druh nesprávné jízdy (10,4 %).

Nejtragičtějšími příčinami nehod bylo nepřizpůsobení rychlosti dopravně technickému stavu vozovky (77 usmrcených, tj. 18,5 % usmrcených) a vjetí do protisměru (60 usmrcených, tj. 14,4 %). Následuje nevěnování se řízení vozidla (43 usmrcených, tj. 10,3 %) a nepřizpůsobení rychlosti stavu vozovky (43 usmrcených, tj. 10,3 %).

Nejčetnějším i nejtragičtějším druhem nehody je srážka s jedoucím nekolejovým vozidlem, při které zemřelo 205 lidí (což představuje pokles o 43 usmrcených v porovnání s předchozím rokem). K výraznému poklesu počtu usmrcených (o 37) došlo u nehod končících srážkou s pevnou překážkou, jedná se však o druhý nejtragičtější druh srážky. Následuje srážka s chodcem, při které zahynulo 76 lidí.

Srážek s lesní zvěří evidují statistiky 14 161, s domácím zvířetem 438, s vlakem a s tramvají 381.

Celkem 16 677 (o 2 074 nehod méně než v roce 2019) zavinil řidič, který z místa nehody ujel. Při těchto nehodách bylo usmrceno celkem 5 lidí (což je o 2 méně než v roce předcházejícím).

U 4 486 nehod (pokles o 141 nehod) bylo u viníka dopravní nehody zjištěno požití alkoholu. Při těchto nehodách došlo k usmrcení 50 lidí (tj. o 3 méně než v roce 2019). Drogy byly zjištěny u řidiče motorového vozidla v případě 261 dopravních nehod. „V 55 případech byla u řidiče viníka zjištěna přítomnost alkoholu a drog současně,“ zjistili policejní statistici.

Z pohledu následků na životě jsou nejtragičtější nehody na silnicích I. a II. třídy (celkem 258 usmrcených).

K nejvyššímu počtu dopravních nehod došlo v roce 2020 na území Prahy (16 925), následují kraje Středočeský a Ústecký. Nejvíce usmrcených eviduje policie ve Středočeském kraji (79).

Autor:
  • Nejčtenější

Past na řidiče v Praze. Desítky aut skončily v tramvajovém kolejišti

Nádražní ulice na pražském Smíchově prošla rekonstrukcí. Za autobusovým terminálem u vlakového nádraží čeká ve směru...

Nová Fabia extrémně narostla, dostane až 150 koní. Už jsme s ní jeli

Přiznávám, pro fabie všech generací mám slabost. Hlavně ty kombíkové. Jsou fajn a na úplně normální ježdění pro ty, kdo...

Superbem z hřebčína teď pohne leda šestispřeží, auto je k mání za pár tisíc

Říkáte si někdy, za jak dlouho vám zestárne vaše nové auto natolik, až se s pořádnou porcí kilometrů stane neprodejným?...

Krásný elektrohyundai má být přelomem. Nabije i všechno ostatní

Před dvěma roky uhranul frankfurtský autosalon fantastický koncept Hyundaie. Výrazná studie, která byla poklonou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Elektromobily ztratí do čtyř let až 70 procent hodnoty, tvrdí studie

Po čtyřech letech přijde majitel auta do zásuvky až o sedmdesát procent původní ceny. Tvrdí to nová zpráva společnosti...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

  • Další z rubriky

Autem roku je Yaris, Toyota ho bude od letoška vyrábět v Česku

Vyhlášení vítěze prestižní ankety o evropské auto roku 2021 proběhlo v přímém přenosu z Ženevy. Z finálové sedmičky...

Autozápisník: Jeep je na mušce indiánů a šéf VW se dal na youtubering

Premium Čerokézové již dále nechtějí, aby bylo jejich jméno vláčeno blátem na bocích jeepů, Herbert Diess fušuje do řemesla...

Čtyřpásovka všeumělka je parádní hračka pro kluky. Na léto ji odstrojíte

Čtyřkolky jsou skvělé stroje na cesty terénem, které hned tak něco nezastaví. Nejedno klučičí srdce po ní zatouží a...

Huawei plánuje výrobu elektromobilů, představí je snad už letos

Čínská technologická společnost Huawei Technologies plánuje výrobu elektromobilů pod svou vlastní značkou. Některé...

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

VIDEO: 5 triků, jak v obchodě otevřete mikrotenový sáček. Rychle a bez nervů

Suché ruce a mikrotenové sáčky - často náš největší nepřítel v obchodech. Někdy je to v oddělení pečiva či ovoce a...

Zemřel český DJ Thomas Coastline. Bylo mu 35 let

Zemřel známý český DJ Thomas Coastline, vlastním jménem Tomáš Malina. V minulosti prodělal rakovinu tlustého střeva. O...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...

ANALÝZA: Lidé nejsou méně ukáznění. Proč rostou počty případů a co dál

Ze současné situace neexistuje žádné jednoduché a levné východisko. Ale jedna cesta nabízí naději na relativně rychlé...