Policie: Dopravní předpisy? Moc nás neberou!

  12:38aktualizováno  12:38
Stále častěji se dovídáme o tom, jak Policie, která má jít občanům příkladem, pochybila. Situace začíná být alarmující, a to i přes to, že se na nás řidiče připravuje nový velmi přísný zákon. Jeden z čtenářů přispěl také trochou do mlýna, a vyfotil jeden z takových příkladů v praxi.

Jistě jste se již ocitli v situaci, kdy Vám policista vyměřoval pokutu za jistý dopravní přestupek.

Co však uděláte, když zjistíte, že opodál tentýž přestupek udělali sami příslušníci dopravní Policie?

Fotografie od pozorného čtenáře zachycuje služební auta Policie ČR přímo v situaci, kterou zákon popisuje jako dopravní přestupek. Byly pořízeny 21. dubna tohoto roku v Luhačovicích.

Jednalo se o špatné parkování, které upravuje § 25, Oddíl 1 ZÁKONA O PROVOZU NA POZEMNÍCH KOMUNIKACÍCH (Zákon č. 361/2000 Sb.).

Píše se v něm, že: Řidič smí zastavit a stát jen vpravo ve směru jízdy, co nejblíže k okraji pozemní komunikace, v jedné řadě a rovnoběžně s okrajem pozemní komunikace.

Dopravní  Policie byla 21.4.2005 krátce po jedné hodině v ulici Ant. Slavíčka v Luhačovicích před hotelem Rosa jednoduše na obědě.

Pokuta za parkovaní v protisměru činí až 1000 korun. 

Za podobný přestupek, kterého se v tomto případě policisté dopustili, se běžně inkasují od řidičů nemalé peníze (dokonce přímo na stejném místě, kde byly fotografie pořízeny). Jak se k této věci vyjádřili sami viníci.


 
Vyjádření Policie
Na vyjádření bylo nutné čekat více než měsíc. Zaslal ho ředitel okresního ředitelství, plk.Ing. Bedřich Koutný a zní takto:

K Vašemu písemnému podání ve věci parkování služebního vozidla PČR ze dne 21.4.2005 v době 13.10 - 13.12 hod. v Luhačovicích na ul. A. Slavíčka před hotelem ROSA sděluji, že u policistů, kteří se protiprávního jednání měli dopustit, v současné době probíhá kázeňské řízení v souladu se zák. č. 186/1992 Sb., v platném znění.
Dovolte mi, abych Vám poděkoval za Vaše připomínky, které jistě přispějí k dalšímu zdokonalení činnosti Policie ČR a současně bych Vás chtěl ujistit, že jsem přijal taková opatření, aby k obdobnému jednání mých podřízených již v budoucnu nedocházelo.

Policie si s dodržováním předpisů hlavu neláme. Zákon o provozu na pozemních komunikacích říká: Řidič smí zastavit a stát JEN VPRAVO VE SMĚRU JÍZDY, co nejblíže k okraji pozemní komunikace, v jedné řadě a rovnoběžně s okrajem pozemní komunikace.

Fotografie od pozorného čtenáře zachycují služební auta Policie ČR přímo v situaci, kterou zákon popisuje jako dopravní přestupek. Byly pořízeny 21. dubna 2005 v Luhačovicích.

Posádky dvou policejních aut v Luhačovicích na předpisy nedbaly. Zelený passat ma v masce instalovaný radar pro měření rychlosti, druhé auto je "klasická" policejní felicie.

Autoři:

Nejčtenější

Řidička kamionu vypráví: učila ji máma, do imigrantských přístavů se bojí

Osmadvacetiletá kamioňačka Veronika Kubínová

Tlačí se do profese, která odjakživa patřila chlapům. Však si od nich na cestách také občas vyslechnou něco peprného....

Problém s oxidy dusíku vyřeší zrušení limitů pevných částic, míní expert

Ilustrační snímek

V Německu je překračování hodnot škodlivin v autodopravě diskutovaným tématem. Přibývá měst, kde na některých úsecích...

VW chce ovládnout trh s elektromobily. Techniku nabízí i konkurenci

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Koncern Volkswagen staví svůj úspěch už po dekády na sílení komponent a unifikaci techniky. Sází na systém jednotných...

První jízda: nový Mercedes GLE se do zatáčky naklápí jako motorka

Mercedes představuje čtvrtou generaci třídy GLE.

Čtvrtá generace třídy GLE má mezi kvanty současných SUV modelů Mercedes-Benz zvláštní postavení. Přímo totiž navazuje...

První jízda novou elektrokiou: nelže o dojezdu a je příjemně normální

Kia e-Niro

Dojezd je asi jednou z nejvíce diskutovaných nevýhod elektromobilů. Situace se ale lepší a důkazem toho je i nová Kia...

Další z rubriky

První jízda: nový Mercedes GLE se do zatáčky naklápí jako motorka

Mercedes představuje čtvrtou generaci třídy GLE.

Čtvrtá generace třídy GLE má mezi kvanty současných SUV modelů Mercedes-Benz zvláštní postavení. Přímo totiž navazuje...

GM bude neziskovka na elektrovozy, vydělává však na plnotučných Amerikách

Chevrolet Silverado

Aktuálně si musí šéfové automobilek často připadat jak blázni. Nabízejí auta, která jsou žádaná, dosahují rekordních...

Škoda má připravenou studii elektromobilu. Sériová verze dorazí příští rok

ŠKODA VISION iV

Na autosalon do Ženevy, který otevírá začátkem března, veze Škoda tři novinky. Ke dvěma sériovým modelům Scala a Kamiq...

Najdete na iDNES.cz