Pokutu z ciziny nevyhazujte. Když nezaplatíte, může vás to vyjít draho

aktualizováno 
Přišla vám výzva k zaplacení pokuty za přestupek v Rakousku? Exekuce vám nejspíš nehrozí, ale mohlo by se stát, že při příští cestě do Vídně vám policisté zabaví auto. Redakce iDNES.cz přináší podrobný přehled pravidel v jednotlivých zemích a rady, jak nejlépe na pokuty v zahraničí reagovat tak, aby vám auto zůstalo.
Část 1/9
Ilustrační snímek

Jsou v principu tři rozumné možnosti, jak naložit s dopravním přestupkem v cizině. Na tu nerozumnou, která napadne spoustu lidí na prvním místě, zapomeňte. Když řidič nezaplatí na místě a dostihne ho obsílka, často si řekne: „Hodím to do koše.“ Takhle raději ne!

Zaprvé, pokuty se mají platit, protože jim předcházel nějaký přestupek. Zadruhé, nezaplatit ji může znamenat velké problémy při další cestě do dané země. Při silniční kontrole, ale třeba také ve chvíli, kdy automatizovaný systém zaznamená registrační značku vozu. V krajním případě se může stát, že řidič zůstane bez auta, které mu vrátí, teprve až zaplatí za minulý prohřešek (plus penále a poplatky).

Revizor v pražském metru kontroluje jízdenky.

1.Na místě

Pokud si jste přestupku vědomi, moc nediskutujte a zaplaťte. Ano, je to díra v rozpočtu. A naštve to. Ale stále je to nejlevnější řešení ze všech možných. Nerozumíte policistovi? Nerozčilujte se, nedělejte grimasy, neprovokujte. Pokud máte pocit, že dostáváte pokutu a nejste si vědomi žádného přestupku, požádejte o pomoc – volejte asistenční službu své pojišťovny (ne vždy vám bez nehody či poruchy poradí, ale za pokus to stojí). 

Zkusit můžete i české velvyslanectví v dané zemi – nebudou vám dělat advokáty, ani za vás nic řešit, ale pomohou vám, abyste si porozuměli s policistou. Nebo si prostě do mobilu předem stáhněte překladač z dané řeči a komunikujte s policistou zprostředkovaně přes techniku.

Pochopili jste, z čeho jste viněni? Je to fakt? Zaplaťte. Jestli jste bytostně přesvědčeni, že jste přestupek nespáchali, můžete věc směrovat ke správnímu řízení. Pokud budete podepisovat nějaký dokument, kterému nerozumíte, neopomeňte to k podpisu připsat jako doušku (klidně česky). Dobře si to však rozmyslete, správní řízení nejspíš vyjde dráž, než kdybyste bez diskusí zaplatili.

Rada: Uložte si do mobilu telefon na asistenční službu, kterou využíváte, a zároveň na konzuláty ve všech zemích, kterými plánujete projíždět.

2.Hned po výzvě

V některých případech vás policista nezastaví, a přesto vám domů přijde výzva k zaplacení. Inu, radary vidí vše – nejen, jak jedete rychle, ale i zda jste připoutaní, zda za jízdy telefonujete. Rada zní obdobně jako v předchozím případě. Zaplaťte hned, bude to nejspíš nejlevnější varianta, i kdybyste byli v právu.

Rada: K zaplacení budete potřebovat mezinárodní podobu účtu, takzvaný IBAN. Pokud není uveden na dokladu, kontaktujte úřad, který vám platbu nařizuje (není to vždy policie, spíš obec, na jejímž území jste přestupek spáchali), aby vám sdělil správnou podobu účtu v mezinárodní podobě.

3.Správní řízení

Stáli jste si za svým a nezaplatili? Budete muset absolvovat správní řízení. Nedá se to udělat na dálku, budete muset na místo dojet. A nejspíš si i najmout advokáta. Když sečtete ztracený čas, náklady na cestu a právní zastoupení, nebylo by lepší zaplatit rovnou?

Rada: Pokud si myslíte, že šlo o úřední šikanu, protože místní jeli úplně stejně, ale policie stavěla jen cizince, není to důvod k tomu, abyste správní při vyhráli. Jde totiž o to, že přestupek jste udělali.

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky a ceny pohonných hmot na jednom místě.

Nejčtenější

Kritik elektromobilů se opřel do plug-in hybridů a čeká renesanci dieselů

Nabíječky elektromobilů sítě Ionity

Profesor Fritz Indra patří k největším kritikům elektromobility. Tvrdí, že Čína tahá Evropu za nos a předpovídá...

V Norsku už naslepo objednávají elektrické škodovky. Záloha je čtrnáct tisíc

Škoda Vision iV

V Norsku registrují pět tisíc rezervací za tři týdny na elektrické škodovky. Severská země je velmocí elektromobilů,...

Start-stop systém pomáhá výrobcům, řidiči uspoří jen velmi málo

Start-stop systém

Proč plýtvat palivem, když auto stojí? Přece stačí vypnout motor. Výrobci tuto technologii vyvíjejí už dlouho, ale s...

Hra o centimetry. Kamiony na pražské křižovatce lámou značky a semafory

Kamiony a autobusy mají potíže ve zúžení  na rozkopané křižovatce ulic Radlická...

Oprava tramvajové trati na pražském Smíchově od začátku prázdnin komplikuje dopravu. Dělníci se nově přesunuli na...

VW v Bratislavě propouští, je to varování pro slovenský autoland

Výroba Volkswagenu Touareg v bratislavské továrně koncernu VW

Slovenská ekonomika je plně závislá na autoprůmyslu. Téměř polovinu průmyslové produkce země tvoří výroba aut. Jejich...

Další z rubriky

VW v Bratislavě propouští, je to varování pro slovenský autoland

Výroba Volkswagenu Touareg v bratislavské továrně koncernu VW

Slovenská ekonomika je plně závislá na autoprůmyslu. Téměř polovinu průmyslové produkce země tvoří výroba aut. Jejich...

Evropské silnice pod dohledem kamer. Nejvíc jich je v Itálii

Kamery sledují provoz na křižovatce ve zlínské části Louky.

Česko je 15. v Evropě v hustotě rozmístění silničních kamer. Jedna kamera dohlíží na zhruba 200 kilometrů a celkově...

V Norsku už naslepo objednávají elektrické škodovky. Záloha je čtrnáct tisíc

Škoda Vision iV

V Norsku registrují pět tisíc rezervací za tři týdny na elektrické škodovky. Severská země je velmocí elektromobilů,...

Najdete na iDNES.cz