Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 27. října 2021 Šarlota, Zoja, Zoe

Podívejte se na bouračku škodovek. Netradiční crashtest yetiho a superbu

  14:15
Půlminuta a je po všem. Technici dlouhé hodiny simulovali, propočítávali, vyměřovali, pak polepili auta speciálními značkami, zapnuli kamery, nažhavili počítače a za půlminutu bylo po všem. Yeti se bez řidiče rozjel a plnou silou narazil v devadesátce do superbu.

Rána, kusy plastů létají, airbagy vybuchují a publikum bez hlesu zírá. Nikomu se nic nestalo, všichni by přežili.

I když se soustředíte a snažíte se nezavřít oči, stejně celou bouračku nevidíte. Podvědomí funguje; když se do sebe auta zakusují, ozvou rány od vybuchujících airbagů a kolem létají střepy z rozbitých nárazníků, na okamžik je zavřete, i když nechcete.

Na polygonu Škoda Auto v Úhelnici u Mladé Boleslavi zorganizovala automobilka crashtest. Oskaři, jak se figurínám plným čidel říká, přežili, být na jejich místě lidé, byli by v pořádku. I sami technici a vývojáři se zdáli překvapeni, jak dobře se auta s nárazem vypořádala.

Crashtest škodovek: yeti vs. superbCrashtest škodovek: yeti vs. superb

"Make up" dostávají figuríny těsně před testem, jednoduše se tak dá zjistit, zda a jakých částí interiéru se dotkly

V netradičním crashtestu, který technici Škody vymysleli na základě reálné nehody, se střetly dvě škodovky chlubící se maximálním pětihvězdičkovým hodnocením z nezávislých testů Euro NCAP. Do stojícího nezabrzděného superbu nabourala v devadesátikilometrové rychlosti Škoda Yeti. Superb odlétává, yeti se staví "na štorc" imaginární silnicí.

Crashtest ze silnice

V testovacím centru mladoboleslavské značky se simulovala situace, kdy řidič vozu jedoucího po rovině mimo obec začne přejíždět vlivem mikrospánku nebo náhlé srdeční nevolnosti do protisměru v rychlosti 90 km/h. Řidič protijedoucího vozu se snaží nehodě zabránit uhnutím co nejvíce ke kraji vozovky a intenzivním brzděním až do úplného zastavení. I to je však málo a nehoda je nevyhnutelná. Následuje přesazený náraz vozidla jedoucího 90kilometrovou rychlostí do stojícího vozidla. Přesazení je v tomto případě 50 %. Auta tedy nebourají čelně celou plochou, ale jen půlkou své šířky. Tato situace je podle odborníků běžnější než "plný" stoprocentní zásah.

Crashtest škodovek: yeti vs. superb

Posádku superbu tvořily figuríny představující vedle dvou dospělých také jedno šestileté a jedno tříleté dítě. Jedoucím vozidlem byla Škoda Yeti, jehož posádku tvoří podobně jako u prvního vozidla figuríny dvou dospělých, jednoho tříletého a jednoho 1,5ročního dítěte. Všichni malí pasažéři jsou upoutáni v dětských autosedačkách. Obě škodovky měly pod kapotou dvoulitrový turbodiesel spřažený s šestistupňovou manuální převodovkou.

Každé auto napěchovali technici elektronikou, měřáky, čidly. Do kufru obou aut nainstalovali záznamové zařízení, které mimo jiné snímá zatížení jednotlivých cestujících v momentě nárazu.

Jednou z výjimek oproti laboratorním podmínkám je pohon yetiho. Zatímco při zkoušce v hale je vozidlo taženo lanem, tentokrát jel yeti vlastní silou.

Přibližně do dvacítky ho roztlačilo druhé auto, pak převzal pilotáž elektronický řidič, který udržuje správný směr a určenou rychlost. Technici yetiho nastartovali, zařadili trojku a superb ho nárazník na nárazník rozjel.

Crashtest škodovek: yeti vs. superb

Měkké čumáky obou aut byly k nepoznání, to je ale správně, znamená to, že deformační zóny aut zachytily sílu nárazu a prostor pro posádku zůstal netknutý. Levý blatník stříbrného superbu combi jako by zmuchlal obr, stejně jako mačkáte alobal od čokolády. Dveře řidiče ale zůstaly absolutně neporušené. Jakoby se nic nestalo, žádné prohnutí, dokonce i spáry kolem dveří zůstaly stejné a pravidelné.

"Devadesátka je rychlost pro nehodu už poměrně vysoká," vysvětluje Petr Kraus, vedoucí vývoje bezpečnostních prvků ve Škodě Auto.

Celý nehodový děj trval necelou polovinu sekundy. Jen za 0,3 sekundy po prvním kontaktu už se vozidla zase vdalovala. Pouhým okem nepostřehnete, co se v průběhu nehody přesně dělo, na to mají technici speciální rychlokamery.

Technici přepočítali výsledky podle metodiky Euro NCAP. "Superb splnil ochranu dospělých na předních sedadlech na 98,25 procenta možných bodů. Ochrana dětí je 100procentní," uvádí zpráva techniků Škody. Yeti byl podle jejich měření ještě lepší. Za ochranu dospělých dosáhl na 99,94 procenta. Děti byly ochráněny na 93 procent maxima.

Crashtest škodovek: yeti vs. superb

Na hlavu figuríny řidiče yetiho působila v okamžiku nárazu síla 35 G. Uprostřed karoserie na středovém tunelu, který se nedeformuje, naměřili zpoždění asi 28 G, takové přetížení působilo při nehodě na těla posádky. Na hrudníku naměřili technici 18milimetrové stlačení, což je podle Krause hluboko pod limitem, který určuje evropský předpis pro splnění homologace. Na stehenních kostech řidiče působilo zatížení asi 2 kilonewtony, což je opět výrazně pod limitem.

"Struktura obou vozidel umožnila zachovat posádce dostatečný prostor pro přežití," řekl po analýze dat z testu Petr Kraus.

Řidiči sami snižují bezpečnost auta

"Mezi první skicou a hotovým automobilem jsou tisíce hodin věnovaných ochraně posádky i ostatních účastníků provozu, například chodců," popisuje Eckhard Scholz, který je v představenstvu mladoboleslavské automobilky zodpovědný za technický vývoj.

Crashtest škodovek: yeti vs. superbCrashtest škodovek: yeti vs. superbCrashtest škodovek: yeti vs. superb

"Ještě před vstupem značky Škoda do koncernu VW se přímo bezpečnosti věnovalo pět pracovníků, kteří se zaměřovali primárně na nárazové testy. Nyní se v Technickém centru v Mladé Boleslavi touto otázkou zabývá hned několik týmů čítajících více než 100 specialistů," vypočítává. Zabývají se tuhostí karoserie, přes tvarování přístrojové desky až po časování airbagů.

"Přestože auta umí uchránit posádku i při vážných nehodách, lidé často vlastními chybami snižují účinnost bezpečnostních prvků či zcela brání jejich řádné funkci," upozorňují škodováčtí odborníci na bezpečnost. Jako příklad uvádějí nesprávně zvolený typ dětské bezpečnostní sedačky, nepoužití bezpečnostního pásu nebo nezajištění přepravovaných předmětů.

Crashtest škodovek: yeti vs. superbCrashtest škodovek: yeti vs. superb

"Náš tým Výzkumu dopravní bezpečnosti monitoruje a vyhodnocuje skutečné dopravní nehody, na jejichž základě pak můžeme efektivně vylepšovat konstrukci automobilů Škoda," vysvětluje Scholz. Podmínky při reálných dopravních nehodách jsou totiž naprosto odlišné od laboratorních přesně normovaných crashtestů, proto se prostřednictvím analýzy těchto nehod získávají důležité informace o chování vozidla i řidiče. Speciální tým, který k nehodám škodovek vyjíždí do terénu společně s policií, prozkoumal za dva roky na 300 nehod.

Z výzkumů vyplývá, že v reálné silniční dopravě jsou nárazové rychlosti vozidel mnohdy výrazně vyšší. Odborníci dokáží na počítačích velmi věrně nasimulovat průběh nehody. Crashtest, ve kterém se mačkají plechy a odlétají kusy plastů, je ale stále ještě nezastupitelný.

Aktivní a pasivní bezpečnost

Pojem aktivní bezpečnost označuje konstrukční prvky a vlastnosti vozidla, jejichž účelem je předcházet či zabraňovat dopravním nehodám. Jedná se zejména o jízdní a dynamické vlastnosti vozu, ale rovněž veškeré prvky a zařízení sloužící k jeho lepší ovladatelnosti a k vyššímu pohodlí posádky, především pak řidiče. V případě, že dopravní nehodě již nelze zabránit i přes všechny prvky aktivní bezpečnosti instalované ve voze, přicházejí ke slovu prvky pasivní bezpečnosti. Jejich úkolem je v maximální možné míře ochránit životy a zdraví účastníků dopravní nehody. Pasivní bezpečnost se v dnešní době již netýká pouze posádky vozu – zaměřuje se i na ochranu chodců, nejzranitelnějších účastníků silničního provozu.

Autor:
  • Nejčtenější

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Němci řeší požáry elektrovozidel, odstavují bateriové autobusy

Stále více německých měst stahuje preventivně elektroautobusy z provozu, všímá si magazín Focus. Mají obavy z jejich...

Doprava a zásobování v ohrožení. Dieselům došlo AdBlue a extrémně zdražuje

Ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (ANO) bude o situaci kolem AdBlue jednat se zástupci dopravců,...

Autofotka týdne: Kapesní karavany jsou hit. Vyrábí je na Ukrajině

Ubytování na kolech nemusí mít jen podobu obytného vozu nebo karavanu s komfortem hotelového pokoje. Trendem posledních...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Moc ohledů na pumpičkáře, stěžují si řidiči na nové otázky v autoškole

Do testů pro závěrečné zkoušky v autoškolách přibývají nové otázky. Ty se zaměřují především na novinky v praktickém...

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

V Itálii plošný zákaz jízdy starých aut neprošel, autobusy stop asi nemine

Premium Hrozba, že majitelům starších aut zakážou úřady vyjíždět, nabírá reálné obrysy. První pokus odvrátili v Itálii. Staré...

VW New Beetle z druhé ruky: na tohoto Brouka pozor, už bývá hodně unavený

Premium Volkswagen byl vlastně první, kdo tu retrománii nastartoval. Ikonického Brouka oživil už v roce 1997, Mini se přidalo v...

Němci řeší požáry elektrovozidel, odstavují bateriové autobusy

Stále více německých měst stahuje preventivně elektroautobusy z provozu, všímá si magazín Focus. Mají obavy z jejich...

Autofotka týdne: Kapesní karavany jsou hit. Vyrábí je na Ukrajině

Ubytování na kolech nemusí mít jen podobu obytného vozu nebo karavanu s komfortem hotelového pokoje. Trendem posledních...

TEST s Pampers: Přihlaste se o dětské vlhčené ubrousky New Baby
TEST s Pampers: Přihlaste se o dětské vlhčené ubrousky New Baby

Pampers New Baby jsou dětské vlhčené ubrousky určené pro citlivou pokožku. Protože neobsahují alkohol, nejsou parfemovány a mají neutrální pH, jsou...

Čekají nás daleko horší problémy, než jaké způsobil covid, varuje OECD

Pandemie koronaviru sice zastavila výrobu, vysála státní kasy a způsobila krachy mnohých podniků, to ale není nic proti...

Pavel Liška se omluvil za reklamy pro dodavatele elektřiny a plynu

Pavel Liška měl potřebu se vyjádřit ke svému dlouholetému účinkování v reklamách pro dodavatele plynu a elektřiny...

Kostková má covid, do sobotní StarDance nezasáhne. Televize řeší, co dál

Třetí soutěžní večer oblíbené show StarDance je v ohrožení. Moderátorka Tereza Kostková byla pozitivně testována na...

Jestli bude inflace stoupat dál, lidé ztratí polovinu úspor, varuje ekonom

Současná míra inflace bude trvat ještě několik let, důvodem jsou zejména vysoké objemy pumpování peněz do ekonomiky,...

Iluze dostatku. Obchody v Británii zakrývají prázdné regály fotografiemi

Potěmkinovy regály. Tak by se dal v kostce popsat jev, jehož jsou v posledních týdnech svědky zákazníci v britských...