ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: ADAC

Letních gum může být nedostatek. Obutí podražilo, motoristé začínají šetřit

  • 222
Přezouvání na letní pneumatiky se kvůli epidemii koronaviru zpozdilo. I když povinnost mít zimní obutí v úterý skončila, přezuto na letní má jen necelá čtvrtina řidičů proti loňským 58 procentům. Letní pneu navíc kvůli posílení eura zdraží o osm procent.

Podle ředitele obchodu Pneumatiky.cz Vojtěcha Schwangmaiera letos řidiči přezouvání odkládají hlavně kvůli koronaviru, chladnějšímu počasí a zavření řady pneuservisů. „V našem průzkumu 39,8 procenta řidičů přiznává, že jim kvůli karanténě klesly příjmy. A 18 procent motoristů, kteří letos nakupují nové pneu, dokonce dodává, že kvůli úsporám budou muset nakoupit levnější pneumatiky než obvykle,“ dodal.

Nákupu nepřeje ani přicházející zdražení pneumatik. Ceny se totiž většinou odvíjí od kurzu koruny k euru, který od začátku března rovněž kvůli pandemii stoupl o dvě koruny na více než 27 Kč za euro. „V praxi to znamená, že prodejci budou muset od dodavatelů nakupovat pneumatiky za vyšší částku, což se promítne do koncových cen,“ dodal. Oslabení koruny podle něj nejvíce zasáhne menší a středně velké prodejce. Ti totiž před sezónou nakupují pneumatiky v menším množství a v průběhu jara průběžně doplňují zboží od výrobců.

Dopad na český trh bude mít i omezení výroby Continental Barum od 28. března do Velikonoc. „Na pláštích značky Barum jezdí každý pátý řidič v České republice. Překvapilo by mě, kdyby takto rozsáhlý výpadek produkce téměř u všech výrobců nevyústil v horší dostupnost některých produktů a rozměrů,“ dodal Schwangmaier. 

Výpadek výroby se však netýká jen české značky, ale trhu pneumatik jako takového. Práci ve svých evropských továrnách dočasně pozastavili například i výrobci Goodyear, Pirelli a Michelin.

Podle zákona musí mít zimní obutí za zhoršených povětrnostních podmínek nebo na vyznačených úsecích silnic auta od začátku listopadu do konce března. Zimní pneumatiky mají lepší vlastnosti než letní při teplotách pod sedm stupňů. Podle předpovědí se ale začne od 2. dubna znatelně oteplovat, což výrazně zhorší jejich vlastnosti. Například podle testů výrobce Continental mají zimní pneumatiky při rychlosti 100 kilometrů za hodinu o šest metrů delší brzdnou dráhu na suchu než letní. Standardní šířka přechodu pro chodce jsou přitom čtyři metry.

Pneuservisy jsou prázdné

Například pneuservisy v Ústeckém kraji podle odhadů přišly o 50 procent zákazníků. Provozovatelé se domnívají, že by vlna zájemců o přezutí mohla přijít za dva měsíce nebo po skončení výrazných omezení nařízených vládou kvůli šíření koronaviru.

Valná většina autoservisů i pneuservisů v kraji má v Ústeckém kraji kvůli úbytku zákazníků zavřeno.

„Na gumy nejezdí zákazníci takřka vůbec. Pokud jim sem odtáhnou auto, tak jim říkáme, aby si gumy přivezli,“ řekla Ivana Jiroušková, vedoucí servisu Auto moto Ivo Jiroušek ve Vaňově na Ústecku, který má otevřeno. Podle ní je aktuálně největším problémem firmy chybějící personál. „Jeden zaměstnanec je tři čtvrtě roku nemocný a druhý je doma s dětmi, jeho žena je doktorka,“ popsala Jiroušková.

Michal Soukup z pneu Soukup Bílina na Teplicku řekl, že jde o padesátiprocentní úbytek. Nyní čeká na to, až skončí karanténa. „Teď většinou bývají žně, to se posune tak o dva měsíce,“ uvedl.

Minulý týden vláda schválila mimo jiné otevření myček automobilů. Ani k nim se ovšem lidé příliš nehrnou. Provozovatelé některých z nich se rozhodli menší příliv zákazníků využít k nezbytným opravám.

,