Možná jste si jich ani nevšimli, ale nástupní plochy pro hasiče jsou umístěny v blízkosti bytových domů s výškou nad 12 metrů, což odpovídá zhruba pěti a víceposchoďové budově. Zákon nařizuje, aby tato místa byla označena zákazem vjezdu, zákazem stání nebo zastavení. Plocha slouží v případě potřeby pro ustavení většinou výškové techniky, která je využívána jak pro samotný zásah, tak i pro evakuaci lidí z vyšších pater. A právě proto jsou tato místa nejčastěji ve vzdálenosti asi čtyři až sedm metrů od vchodu.
Pokuta pro řidiče i vlastníky nemovitostí
Ve chvíli, kdy na těchto místech stojí zaparkovaná auta, nemají hasiči dost prostoru pro správnou, rychlou a efektivní záchranu. Pokud hasiči dorazí na místo a některé ze zaparkovaných aut ztíží nebo znemožní jejich zásah, může to pro majitele vozu znamenat pořádný problém. Zákon totiž říká, že ten, kdo omezí nebo znemožní použití nástupních ploch pro požární techniku, může se dočkat pokuty až do 25 tisíc korun.
Sami hasiči však před časem upozornili, že ne vždy je nástupní plocha správně a podle zákona označena. „Mnozí vlastníci a provozovatelé nástupních ploch si neuvědomují, že nástupní plochy skutečně musí být označeny a toto označení je nadmíru důležité, protože jedině tak občan pozná, kde tato nástupní plocha je a že zde nesmí parkovat,“ vysvětlil Jan Novotný, vrchní komisař svitavských hasičů.
Každá nástupní plocha musí být podle vyhlášky označena dopravní značkou B 29 s dodatkovou tabulkou Nástupní plocha pro požární techniku. „Pokud nástupní plocha není označena a z tohoto důvodu plocha není volná pro požární techniku, jedná se o porušení povinnosti dané přímo zákonem a lze v tomto případě právnické nebo podnikající fyzické osobě uložit pokutu až 500 tisíc korun,“ popsal Jan Novotný.
Při parkování myslete na chodce i záchranáře. Výfukem k chodníku stát můžete |
Pozor na hydranty
Stejně, jako nástupní plochy, potřebují hasiči také hydranty. A i u nich řidiči bohužel často parkují. A tím mohou znemožnit hasičský zásah, přičemž je jedno, jestli jde o nadzemní nebo podzemní hydrant. I v tomto případě jde o přestupek, za který hrozí pokuta až 20 tisíc korun.
Spolu s tím je dobré si při parkování uvědomit, že hasiči, ale třeba i záchranáři jezdí s velkými vozidly, která pro bezproblémový průjezd potřebují dostatek místa. Nejčastěji jde o takzvané tři metry k životu, tedy tři metry, které by vždy měly zůstat volné. Řada řidičů si podle hasičů však tuto potřebu při parkování vůbec neuvědomuje a pouze opakuje vzorce chování na sídlištích po celém Česku.